1 Mayıs İşçi Bayramı Uşak’ta kutlandı

IMG_0724 IMG_0771 IMG_0757“1 Mayıs İşçi Bayramı”nın 131. Yıldönümü” Uşak’ta yaklaşık 500 kişinin katılımıyla, türküler ve halaylarla kutlandı.

15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda yapılan kutlamalara, Türk-İş, KESK, Birleşik Kamu İş gibi konfederasyonlara bağlı sendika şubeleri, ADD, FKF gibi dernekler, CHP, Vatan Partisi, Emeğin Partisi ve Haziran Hareketi üyeleri katıldı.

Uşak Belediyesi önünde toplanan gruplar, elerlinde bayrak ve flamalarla Atatürk Anıtı’na doğru yürüyüşe geçti. Uşak Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin herhangi bir olumsuz olay olmaması için geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Gruplar, üzerleri aranarak meydana alındı. Meydanda, Türk-İş Uşak İl Temsilcisi ve Şeker İş Uşak Şube Başkanı Yaşar Taylan, KESK Uşak İl temsilcisi ve Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Uşak Temsilcisi Ercan Uzun, Atatürk Anıtı’na karanfillerden üzerine “1 Mayıs” yazılı çelenk sundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından bir konuşma Yapan Türk İş Uşak İl temsilcisi Yaşar Taylan, “Biz, işçiler din, dil, ırk, siyasi düşünce ayrımı olmaksızın, emek gücüyle yaşam mücadelesi verenler olarak ortak taleplerimizi yüksek sesle dile getirmek için bugün burada bir kez daha bir araya geldik. Ülkemizde yaşanan olaylarla ilgili yargı üzerinde uygulanan baskılara, hukuksuzluğa hayır demek için toplandık. Toplumu bölen, ayrıştıran anlayışa hayır demek için buraya geldik. Ekmek, barış, özgürlük sloganıyla bir araya geldik. Ekmeğin hakça bölüşümün, özgürlüğün, özgürlüğün siyasal ve ekonomik demokrasiyle sağlanmasını talep etmek için buraya geldik. İşin, emeğin olmadığı yerde sosyal barışınds olmayacağını biliyoruz” dedi.

Taylan, taşeron işçi statüsünde çalışanların sorunları, sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkı kapsamında çözüme kavuşturulması ve hükümet tarafından verilen sözlerin yerine getirilmesini isteyerek sözlerine son verdi.

KESK İl Temsilcisi Burak Yavaş da her türlü faşizme dur demek için Türkiye İşçi Sınıfı olarak 1 Mayıs birlik ve dayanışma gününde meydanlar indiklerini vurguladı.

Birleşik Kamu İş Uşak İl Temsilcisi Ercan Uzun’da, “İşsizlik ve yoksulluk ülkeyi yangın yerine dönüştürmüşken, İş güvencemiz ve geleceğimiz elimizden alınmaya çalışılırken, Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Gün birlik günü, gün mücadele günü, gün dayanışma günüdür. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini emek örgütlerinin mücadele azmi ve kararlılığı belirleyecektir. Bu açıdan hepimize tarihi bir sorumluluk ve görev düşmektedir” şeklinde konuştu.

Uşak’ta 1 Mayıs Kutlamaları, konuşmaların ardından söylenen türküler ve çekilen halaylarla sona erdi.

HABER / SALİH KILINÇ

831 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap