‘2016 Amatör Spor Haftası Satranç Turnuvası’ yapıldı

Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uşak Satranç Turnuvası, Uşak Öğretmenevinde yapıldı.İlk defa düzenlenen turnuvaya 2007 ve 2008 doğumlu sporcular katıldı. Turnuvada dereceye giren minik satranççılara Satranç Federasyonu Uşak İl Temsilcisi Ramazan Avcı tarafından madalyaları verildi.

“SATRANÇ ÖĞRENEN ÇOCUKLAR DERSLERİNDE ÇOK BAŞARILI OLUYOR”

Turnuvada 2008 doğumlularda erkeklerde birinci olan Hüseyin Efe Derya, kızlarda birinci olan Aynur Uman’a, 2007 doğumlularda erkeklerde birinci olan Abdullah Enes Toprak ve Melisa Savaş’a ve diğer sporculara törenle madalyaları verildi.

amatorspor2016-afis-sGençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yaştan insanın spor yapabileceği şekilde düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulmasını özendirmek ve yeni bireylerin spora kazandırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla ortaklaşa düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan satranç turnuvası sona erdi.

Minik sporcuların çoğunun ilk kez bir satranç turnuvasına katıldığına dikkat çeken satranç Federasyonu Uşak il Temsilcisi Ramazan Avcı, “Amacımız özellikle çocuklarımıza satranç sporunu sevdirmek olduğu için turnuvayı 2007 ve 2008 doğumlularla sınırlı tuttuk. Bu turnuva sayesinde ilimize yeni satranç sporcuları kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Ayrıca ilimizde satrancın geliştirilmesi, daha fazla çocuğumuza, öğrencimize ve sporcumuza ulaşılması konusunda bilgi alışverişinde bulunduk ve öğrencilerimizle gerekli olan bilgileri paylaştık” dedi.

Uşak’ta satranç sporunu sevdirmek için çalıştıklarını belirten Avcı, ” İlimizde satranç branşında faaliyetler hız kesmeden devam ediyor. Bunun en güzel örneklerinden birini de bu turnuvada yaşadık. Böylesine anlamlı bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Satranç oyunun çocukların düşünce ve algılama yeteneğini geliştirerek özellikle matematik ve  Türkçe derslerinde başarılı olmalarını sağladığını belirten Avcı bir dahaki satranç turnuvasının Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 93. Yıldönümü olan 29 Ekim tarihinde yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Satranç Turnuvasında dereceye giren minik sporcular şu isimlerden oluştu:

 

2008 doğumlularda dereceye girenler

erkekler                                                        kızlar

  1. Hüseyin Efe Derya                         1. Aynur Uman
  2. Mehmet Arda Yücesoy                  2. Zeynep Tanem Akar
  3. Deniz Akgün                                    3. Burcu Naz Apaydın
  4. Yağız Alp İnal                                  4. Seçil Selçuk

 

2007 doğumlularda dereceye girenler

  1. Abdullah Enes Toprak          1. Melisa Savaş
  2. Ali İhsan Kartaloğlu              2.Elifsu Uslu
  3. Muhammet Enes Durmaz   3.Solgül Irmak Orallı

4.Tuncer Deniz Şara                       4.Tuana Ecrin Gömleksiz

 

SATRANÇ OYUNUN TARİHÇESİ

M.Ö. 2000’li yıllarda satrancın oynandığına dair bulgular Mısır’da piramitlerdeki kabartmalarda vardır.[ Satranç, MS 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktı. MS 10. yüzyıla gelindiğinde tüm Asya’ya, Ortadoğu ve Avrupa’ya yayılmıştı. En geç 15. yüzyıldan itibaren Avrupa’da soylular arasında çok popüler bir oyun haline geldiğinden “kraliyet oyunu” olarak anılmaya başlandı. Kurallar ve dizilişler zaman içerisinde çeşitli değişiklikler gösterdi ve 19. yüzyılda bugünkü standart halini aldı. 20. yüzyıl Avrupası’nda toplumun entelektüel üst tabakaları arasında yayıldı ve dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi.

Oyunun icadı konusunda birkaç efsane mevcuttur. Bunlardan biri Sissaibn Dahi, buğday tanesi efsanesidir. 6. yüzyıldan beri satranç Îran’da bilinmektedir. Buradan 7. yüzyılda İslam’ın yayılışıyla birlikte Orta Doğu’da ve Kuzey Afrika’da yayılır. Endülüs Emevîleri, İtalya, Bizans İmparatorluğu ve Rusya yoluyla oyun, 9. ila 11. yüzyıllar arasında Avrupa’nın diğer yerlerine yayılır. Burada bir yandan şövalyelerin yedi yiğit erdeminden sayılırken diğer yandan kilise tarafından uygun bulunmuyordu. 15. yüzyılda oyun kuralları belirleyici şekilde değişir. Bu yüzyıldan sonra bugün oynanana benzeyen modern satrançtan bahsedilebilmektedir. İspanya (16. yüzyıl), İtalya (16./17. yüzyıl), Fransa (18./19. yüzyıl), İngiltere (19. yüzyıl) ve Rusya (20. yüzyıl), sırayla satrançta Avrupa’nın önder ülkelerinden oldular.

  1. yüzyılın ortasından beri düzenli satranç turnuvaları yapılmaktadır. İlk resmî Dünya şampiyonu Wilhelm Steinitz’tir. 1924’te Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) kurulmuştur.

Bilgisayarların icadı ile birlikte 20. yüzyılın sonunda iyi satranç oynayabilen satranç programları piyasaya çıkmıştır. Bu programlardan bazıları günümüzde dünya şampiyonları seviyesinde oynayabilmektedirler. Hafızalara yer etmiş olan en iyi örnek GarriKasparov ile Deep Blue (IBM) arasında oynanmış olan satranç maçlarıdır.

690 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap