3. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Başladı

3.Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Başladı

Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali 12 Aralık 2016 tarihinde başladı.

Mustafa Kemal Paşa Amfisinde yapılan festival açılışına Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Soykan, Festival Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Sezgin, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Meral Özçınar, jüri üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Çelik: “İstanbul’daki vahim terör saldırısını lanetliyorum. Biz terörün dini ve milleti olmadığına inanıyoruz. Biz bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışında da değiliz. Batılı dostlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Buyurun gelin Fransa’da yapılan yürüyüş gibi İstanbul’da da teröre karşı hep beraber yürüyüş düzenleyelim. Bizler 15 Temmuzda dirayetli bir duruş sergiledik. Maalesef müttefiklerimizden, NATO’dan destek değil köstek gördük. Terör saldırıları bizim daha da bilinçlenmemizi, tek bilek tek yürek olmamızı sağlıyor. Hiçbir güç bizi yıkamaz.”

Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik sözlerine İstanbul’daki vahim terör saldırısını lanetleyerek başladı. Acının çok büyük olduğuna dikkat çeken Rektör Çelik “Özellikle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve diğer taraftan iktidarıyla muhalefetiyle yeni bir hükümet sisteminde uzlaşıldığı bir günün akşamında böylesi bir hain saldırının olması çok manidardır. Fransa’da yaşanan terör saldırısının ardından tüm dünya liderleri bir araya geldiler ve teröre karşı tek ses tek yürek oldular. Çok şükür ki Fransa’da o günden bu yana terör saldırısı gerçekleşmiyor ve olağan üstü hal (OHAL) devam ediyor. Biz terörün dini ve milleti olmadığına inanıyoruz. Biz bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışında da değiliz. Ama 15 Temmuz gecesinde yaşanan hain girişime karşı batılı müttefiklerin özellikle de Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) sessiz kaldığını hatta ABD’li üst düzey askerlerin kendileriyle irtibatlı olduklarını söyledikleri komutanların tutuklu olmasından bahsedip ah vah ettiklerini gördük. Kaçan teröristlerin batıda cirit atmasını, Avrupa parlamentolarında onur konuğu gibi ağırlanmalarını, kaçak darbeci hainlerin iade edilmemesini, terörist başının ekibinin ülke ülke dolaşıp ülkemiz aleyhinde propaganda yaptığını görüyoruz. Sözde müttefiklerimizin terörden medet umduklarını görüyoruz. Bizim istikrarlı ve güçlü bir ülke olmamızdan kaygı duyuyorlar. Terörü maşa olarak kullanarak emperyalist hedeflerine ulaşacaklarını sanıyorlar. Batılı dostlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Buyurun gelin Fransa’da yapılan yürüyüş gibi İstanbul’da da teröre karşı hep beraber yürüyüş düzenleyelim. Bizler 15 Temmuz’da dirayetli bir duruş sergiledik. Maalesef müttefiklerimizden, NATO’dan destek değil köstek gördük. Terör saldırıları bizim daha da bilinçlenmemizi, tek bilek tek yürek olmamızı sağlıyor. Hiçbir güç bizi yıkamaz.Yakında 15 Temmuz Temalı Kısa Film ve Senaryo yarışması düzenleyeceğiz. Sanat yoluyla da 15 Temmuzu tüm dünyaya anlatacağız. Bu noktada siz gençlere büyük görevler düşüyor. Sanat, iletişim becerilerimize büyük katkılar sağlar.”

Konuşmasında Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından düzenlenen 3. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivalinin Uşak Üniversitesi ve Uşak’ın tanıtımı açısından önemli olduğunu belirten Rektör Çelik, sanat yoluyla iletişimin önemli olduğuna değindi. Uşak Üniversitesi Şehit Erol Olçok Sinema Salonunda ünlü kurgucuları, senaristleri ve yönetmenleri ağırladıklarını sözlerine ekleyen Rektör Çelik “ Sinema salonumuzda bu tür etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Yakında 15 Temmuz Temalı,  ödüllü kısa film ve senaryo yarışması düzenleyeceğiz. Sanat yoluyla da 15 Temmuzu tüm dünyaya anlatacağız. Bu noktada siz gençlere büyük görevler düşüyor. Sanat, iletişim becerilerimize büyük katkılar sağlar. 3. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivalinin Türk Sinema Sanatına yeni değerler katmasını diliyor, başta düzenleme kurulu başkanı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Murat Sezgin olma üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Festivalin Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Sezgin ise üç gün boyunca sürecek olan 3. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivaline bu sene 150 film başvuru olduğunu, bunlardan ikisinin uzun metrajlı olduğunu belirtti. Geçen sene 80 film başvurusu olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Murat Sezgin bu sene başvuran film sayısının artışından dolayı mutlu olduklarını söyleyerek ilerleyen yıllarda festivalin uluslararası boyuta taşınmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından 3. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali açılış filmleri gösterildi.

Mustafa Kemal Paşa Amfisinde ve üç gün boyunca sürecek festivalde 41 film ve toplamda yedi etkinlik gerçekleşecek.

Sayfa 6 3.Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali (1)

Sayfa 6 3.Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali (3)

Sayfa 6 3.Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali (4)

318 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap