51 yıllık Saatçi İş Güvenliği Uygulamasından Şikayetçi

Uşak’ta 51 yıllık saatçilik yapan Ahmet Bugaç İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamasını eleştirdi. Küçük esnafın fabrikalarla bir tutulduğunu iddia eden Bugaç yetkililerden adil bir düzenleme getirilmesini istedi. B Sınıfı İş güvenliği Uzmanı Sezer Sönmez de konuyla ilgili bilgiler verdi.

Saatçi Bugaç; “İş güvenliği uzmanı diye bir şeyler çıkardılar , yangın tüpü altık elektir şeyi falan filan  tamam insan haklarını korumak iyidir. Netice de ben bu adamı sigorta ediyor muyum ediyorum. Ondan sonra işte bu düşecek de kırılacak ta… Sosyal güvenlik uzmanı bunu deyip de insanları, esnafı onun bunun kucağına itiyorlar, benim kızdığım taraf orası. Esnaf zaten kendi haline zor kavrulup gidiyor. Bunun üzerine bir de yok derneğe git yok oda başkanına git.. Odalarda maalesef görevlerini yapmıyorlar. Tek işçi çalıştırsanız da iş güvenliği kapsamına giriyorsunuz. Buraya iki sene önce geldiler, şimdi prosedür değişecekmiş.” dedi.

İş güvenliğinin esnaf için maddi açıdan bir yük ve tedirginlik yarattığını söyleyen Bugaç; ” Duyuyoruz 15-16 bin lira cezası var. Birisini söyledikleri bana çok ilginç geldi. ‘Ben işçiyi sigortasız çalıştırırsam ne olur?’ dedi, ‘Cezası 700 TL’ dedi. Adam eğer cezası buysa diyor yakalanınca ben onu veririm diyor , ‘Neden vereyim 4-5 bin TL’ diyor. İnsanları bu duruma düşürmemeliler. Bunları planlayanlar programlayanlar, tamam fabrikalar da çalışan insanlarla buradaki insanları bir araya koymamalılar. Sadece benim işim değil, ayakkabı tamircisidir, berberdir, şudur budur adam fabrikada çalışıyor gibi onun işçisini de zorluyor. Fabrika da kolunu kaptırır, bacağını kaptırır bizim burada öyle bir sıkıntımız yok. Benim iş güvenliği uzmanını gerektirecek bir durumum yok. Bizim kullandığımız küçük tornavida, cımbız. Bu güne kadar hiç eline cımbız batmış da ölmüş ya da parmağı kesilmiş diye bir haber duymadım. Küçük esnafın bu konularda ayrılmasını istiyorum. Her işyeri tehlikesine göre ayrılsın.” ifadelerini kullandı.

Uşak’ta İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe faaliyette bulunan Can Güven Park Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Sorumlu Müdürü Makine Teknik Öğretmeni İş Güvenliği Uzmanı Sezer Sönmez de Sistem hakkına bilgiler verdi.  İşyerlerinde bir tane bile sigortalı çalışan varsa o işyerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti kapsamına girdiğini belirten Sönmez ; ” Kanun 30 Haziran 2012 tarihinde çıktı. Kamu kurumlarında ise uygulanması Haziran 2016 tarihinde başlandı. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işyerleri 3 sınıfa ayrılıyor.  Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli şeklinde. Türkiye’de iş kolu anlamında yaklaşık  Üç bin den fazla faaliyet kolu mevcut. Az tehlikeli yerler genelde üretim yapılmayan yerler, satış olan yerler. Ama tabi, sağlıklı bir bilgi almak için SGK sicil numarasından, NACE koduyla sorgulamak daha doğrudur.” dedi.

 

Az tehlikeli bir işyerinde eğer sigortalı çalışanı var ise 2017 yılının Temmuz ayından itibaren kanun kapsamına gireceğini hatırlatan Sezer bu işyerlerinin İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile anlaşması gerekeceğini hatırlattı.  Sezer konunu detayları hakkında şu bilgileri verdi; “Kanun işyerindeki işçi sayısınca  Uzman ve Doktora belirli bir dakika veriyor.1 çalışanı olan bir iş yeri için, az tehlikelilerde ayda doktora 5 dakika, uzmana 10 dakika hizmet verme zorunluluğu getiriyor. İşyerinde  9 dan az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıfta ki işyerlerinde işveren veya işveren vekili kendi işyerin iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi gibi faaliyet gösterebiliyor. Bunu da  ( İş yerlerinde işveren veya işveren vekili tarafından yürütülecek iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin yönetmelik) te bu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde de devlet tarafından iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin desteklemesi vardır. Buda, ( İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi hakkındaki yönetmelik) te açıkça belirtilmiştir. Gelelim küçük esnafın , fabrikalar gibi aynı kefeye konulmasına, yukarıda belirttiğim gibi 9 dan az çalışanı var ise işyeri az tehlikeli sınıfta yer alıyor ise kendi iş yerin iş güvenlik uzmanı ve iş yeri hekimi oluyor. Tabi burada da iş güvenliği hizmetlerini uygulamasını kanun ve yönetmeliklere riayet ederek gerçekleştirmesi gerekmektedir.”iş güvenliği  (6)

210 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap