Adana’daki Öğrenci Yurdu Yangını Sonrası Uşak’tan Tepkiler

Adana’daki öğrenci yurdu yangını sonrası Uşak’tan tepkiler

Adana’da yurtta çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 eğitmen hayatını kaybetti. Adana yurt yangınının ardından Uşak’ta da tepkiler doğdu. Uşak Baro Başkanı Avukat Gürcan Sağcan ve ÖDP Uşak İl başkanı Mahmut Uludağ yaptıkları açıklamalarda olayın sorumlularının bulunmasını istediler.

Adana’da bulunan Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda yangın çıktı. Valilik, 12 cenazeye ulaşıldığını, 22 kişinin de yaralandığını açıkladı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, öğrenci yurdunda meydana gelen yangınla ilgili, kaçmak isteyen öğrencilerin yangın merdivenini açamadığını itiraf etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Aladağ ilçesinde özel bir öğrenci yurdunda yaşanan yangına ilişkin, “Binanın içerisi hem ahşabın tabana döşenmesi hem duvarlara döşenmesi, bunun vernikle kaplanması, yine sentetik malzeme halılarla kaplanması yangının hızla büyümesine sebebiyet veriyor ve yangın merdivenini çocuklar açamayınca bu büyük facia oluyor.” dedi. Olayla ilgili Uşak Baro Başkanı Avukat Gürcan Sağcan ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Uşak İl Başkanı Mahmut Uludağ üzüntülerini söyle dile getirdi:

SAĞCAN; “YURT SORUNUN ÇÖZEMEDİKLERİ İÇİN BU FACİA YAŞANDI”

“Adana’nın Aladağ İlçesi’ndeki Süleymancılar tarikatına ait kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 görevli yaşamını yitirmiştir. Aladağ’da kül olan yurt binasının önünde kızının akıbetini öğrenmeye çalışan bir öğrenci velisi, “Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” diye isyan etmiştir. Yangında ölen çocuklarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Ülkemizde; yıllardır gelen iktidarlar yurt sorununu çözmeyerek,çocuklarımızı tarikatların  kucağına atmaktadır.devlet eğitim sistemini tarikatlara bıraktığı sürece; çocukların cinsel istismarı, tecavüz ve çocuklarımızın diri diri yanması kaçınılmazdır. Çözüm, cumhuriyet devriminin köy enstitüleri projesini çağımıza uyarlayarak yeniden hayata geçirmektir. Parasız eğitimdir. İçimiz dün yandı, bugün de yanıyor. Bu gidişle yarında yanacak. Fakat,bu gidişe dur demek bizim insanlık borcumuzdur.yanmak,cinsel istismara ve tecavüze uğramak çocuklarımızın kaderi değildir.

Tarikatlar, öğrenci yurtları vasıtasıyla kendilerine  mürit ve asker yetiştirmektedirler.Bu gidişe dur demek için devletin yeteri kadar öğrenci yurdunu zaman geçirmeksizin bu günden itibaren yapmaya başlamasını, FETÖ culara ait yurtlara elkoyup,kapattığı gibi diğer Tarikatlara ait olan öğrenci yurtlarına derhal devlet el koymalıdır. Yurt olmaya müsait olmayan, öğrenci yurtları derhal kapatılmalıdır.”

 

 

ULUDAĞ; “ALADAĞ’DA YAŞANANKADER-KAZA DEĞİLDİR KATLİAMDIR CİNAYETTİR”

“Adana Aladağ’da Tahsil Çağındaki Talebeler Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında çocuklarımızı kaybettik.  Çocuklarını kaybeden ailelere baş sağlığı diliyoruz. Yaralı çocuklarımıza acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.

Aladağ’da yaşanan, ‘kader-kaza’ değildir. Katliamdır, cinayettir.  Sorumlusu siyasi iktidardır, AKP’dir.

AKP iktidarı, tarikat-cemaat okul ve yurtlarının önünü açtı. Yasa dışı ve denetimsiz olarak işletilen tarikat-cemaat yurtları ve okullarında çocuklarımızın hayatı karartıldı. Dün Ensar bugün Aladağ aynı sistemin, zihniyetin yarattığı karanlıktır.

AKP, sosyal devleti yok etti. Eğitimi özelleştirdi. Tarikat-Cemaat okul ve yurtlarının önünü açtı, bunları teşvik etti, destekledi. Yoksul bırakılmış insanlarımızı tarikatların-cemaatlerin kucağına itti. İnsanlarımız çocuklarını okullara göndermek için bu karanlık tarikat-cemaat ağlarına mecbur kaldı.

Aladağ’da çocuklarımızı öldüren ülkemizi tarikat-cemaat ağlarıyla yöneten, eğitimi tümüyle tarikatların emrine veren AKP iktidarıdır.

Aladağ’da çocuklarımızın ölümünde denetimden ihmale kadar sorumluluğunu yerine getirmeyen herkes yargılanmalıdır. Tarikat ve cemaat yurtları kapatılmalı. Öğrencilerin barınma sorunları sosyal devlet anlayışı ile çözülmelidir.”

HABER / SALİH KILINÇ

asas

DADA

 

1,072 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap