ADD Ödev Evi Öğrencileri Atalarına Saygılarını Sundu

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şubesi,Gençlik Kolları ve Ödev Evi Öğrencilerince hazırlanıp sunulan, “Ata’ya Saygı” konulu gösteri Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

ADD lise Gençlik kolları başkanı Ayşen Acartürk ve Ödev Evi sorumlu Müdürü Ayşe Miray Böcekçi tarafından organize edilen program izleyiciler tarafından beğeni ile izlendi. Programda, Atatürk’ün sevdiği şarkılar, oratoryo, şiirler ve çeşitli gösteriler yer aldı.  ADD Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir, gösteriyi izlemeye gelenlerin aşina yüzler değil, Aybey Mahallesi Ödev Evinde eğitim gören öğrencilerin aileleri, yani halkın olduğuna dikkat çekti.

“ATATÜRK KURAN-I KERİMİN TÜRKÇE TEFSİRİNİ YAPTIRMIŞTIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şube Başkanı Dr.Arif güvenir açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Sevgili dostlar! 10 Kasım Atatürk’ü anma haftası çerçevesinde gençlik kollarımızın ve Ödev Evi öğrencilerinin hazırlayıp sunacağı gösteriye hoş geldiniz.Her 10 Kasımda ‘’Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır’ ’diyen bir liderin bedenen aramızdan ayrılışını hüzünle hatırlarız.

Biliriz ki onun düşünceleri ve devrimleri ebediyen Türk milletinin rehberi olacaktır.  Vatanın ve milletin aydınlık geleceği için ,milletimizi iki konuda uyarmak istiyoruz.

1-Halkımızın tertemiz dini duygularını, kendi çıkarları için kullanan Tarikat ve Cemaatlere karşı uyanık olmaya çağırıyoruz.

Atatürk bu tehlikeyi gördüğünden,çağdaş uygarlık yolunda demokratik laik Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Halkı sahte şeyhlerden,şıhlardan,dindar görünümlü cemaat ve tarikatlardan kurtarmak için okuma yazma oranını artırmış,İslam dinini her vatandaşın anlamasını istemiş,Kuran-ı Kerimin  Türkçe tefsirini yaptırmıştır.  Özellikle anne ve babalara sesleniyorum..Adı ne olursa olsun,dindar görünümlü her türlü cemaat ve tarikattan çocuklarınızı uzak tutunuz

2- Ülkemiz içte ve dışta savaş halindeyken,ülkeyi yönetenler birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde,insanlarımız arasına nifak tohumu ekecek anayasa değişikliği ile başkanlık sistemini gündeme getirmektedirler.Devlet adamlığı ile bağdaşmayacak bu gibi girişimler hayra alamet değildir.”

“BENİ HALK SEÇTİ DİYE KRALLIKLARINI İLAN EDEBİLİR”

Konuşmasının bu bölümünde, Başkanlık sisteminin sakıncalarına değinen Güvenir, Atatürk’ün yıllar önce cumhurbaşkanını halkın seçmesinin zararlarını şöyle anlattığını kaydetti:

“Efendiler, Cumhur Reis’inin halk tarafından seçilmesi mahsurludur! Vekillerin seçmesi en iyisidir. Nedenine gelince, yarın birisi çıkar ‘beni halk seçti’ diyerek krallığını ya da diktatörlüğünü ilan ederse, demokrasi tehlikeye girer! Tarihte örnekleri çoktur. Eğer başkanlık sistemi kabul edilirse,birileri kendisini padişah sanacaktır.Cumhuriyetle kazandığımız bütün kişisel hak ve özgürlüklerimizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağımız unutulmamalıdır.  Demokrasi kültürü henüz yerleşmemiş toplumlarda,yasama,yürütme ve yargı gibi,kuvvetler ayrılığı sağlanmamışsa,tek adam diktatörlüğüne dönüşme riski vardır. Başkanlık sistemi demek,ülkenin bölünmesi demektir.Halkımızı bu konuda uyarıyoruz.

Başkanlık sistemi ve yeni anayasa ile ilgili tutum ve tavrımızı kamu oyu ile paylaşmak için,ADD,ÇYDD ve Birleşik Kamu İş sendikasının öncülüğünde,tüm demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerinde davetli olduğu,4 Aralık Pazar saat:12.00 da Ankara Tandoğan meydanındaki büyük yürüyüşümüze davet ediyoruz.İlimizden de otobüs kaldırılacaktır.”

Sayfa 7ADD Ödev Evi öğrencileri Atalarına saygılarını sundu (2) Sayfa 7ADD Ödev Evi öğrencileri Atalarına saygılarını sundu (1)

662 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap