ADD Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir’den Milletvekillerine“Hayır” Çağrısı

ADD Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir’den Milletvekillerine“Hayır” Çağrısı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şube Başkanı Dr. Arif Güvenir, Anayasa değişikliğinin 2. Turunu görüşen milletvekillerine çağrı yaparak, “Hayır oyu vermelerini istedi.

TBMM’de şu an görüşmeleri devam eden yeni anayasa  tasarısı ile ilgili ikinci oylama öncesinde vekilleri tekrar uyaran Güvenir, “Ülkedeki demokratik kitle örgütleri, sendikalar, dernekler siyasi partilere ikinci oylama öncesi çağrıda bulunuyor. AKP’nin ülkeyi uçuruma götürecek “Başkanlık” ile ilgili bu anayasa tasarısına karşı “hayır” denilmesini istiyorlar” dedi.

“BU OYUNU HEP BİRLİKTE BOZALIM”

Anayasa değişikliğiyle yaşanacak olumsuzluklara dikkat çeken Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şube Başkanı Güvenir, “ADD olarak Meclis’te ikinci turu yapılacak Başkanlık Sistemini içeren Anayasa tuzağına karşı görüşlerimizi halkımızla paylaşmak istiyoruz” diyerek neden hayır denmesi gerektiğini belirtti.

Güvenir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün yaşadığımız tehlike; Türkiye Cumhuriyeti’nin etnik, dinsel ve siyasal yapıda parçalanmak istenmesidir. ABD emperyalizmi ve siyasi iktidar, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) politikalarına uygun olarak Türkiye’ye bir anayasa ve başkanlık sistemini ısrarla dayatmaktadırlar.

Genişletilmiş Kuzey Afrika ve Ortadoğu Projesi kapsamında; Irak, Sudan, Libya, Yemen fiilen bölünmüş, Suriye de bölünme sürecine sokulmuştur. Türkiye de bu bölge ülkeleri gibi anayasa yoluyla aynı akıbete sürüklenmeye ve böylece önümüze yeniden konulmak istenen SEVR’i kabule zorlanmaktadır.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ “DİKTATÖRYAL”, “CEBERRUT” VE “KEYFİ” UYGULAMALAR YAARATABİLİR

Anayasa’ya aykırı olarak yapılmak istenen antidemokratik Anayasa değişikliği, tüm yetkilerin bir kişide ve denetim dışı olarak toplandığı “diktatöryal” “ceberrut” ve “keyfi” bir yönetim yaratması yanında ülkenin bölünmesine yol açabilecek hükümler taşımaktadır. Vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin birliğinden yana olan tüm milletvekillerine sesleniyoruz:

Parça tesirli bir bombaya benzeyen “Cumhurbaşkanlığı sistemi” adı altında pazarlanan rejim değişikliği Atatürk Cumhuriyeti’ni parçalayacaktır.

BİRLİK OLALIM VE EMPERYALİZMİN OYUNUNU BOZALIM

Gelin 1 Mart 2003 Irak Tezkeresi’nde olduğu gibi birlik olalım ve Emperyalizmin oyununu bozalım! Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’ni paramparça edecek olan bu başkanlık tuzağına karşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesinden aldığı güçle tüm demokratik yolları kullanarak bu gidişi durdurmak için gerçekleri Türk Milleti’ne anlatmakta kararlıdır”

Güvenir,, değişiklik teklifinin “memleket meselesi” olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı;

“Başta siyasi partilerimiz olmak üzere, tüm demokratik kitle örgütlerine çağrımız şudur; artık mesele bir siyasal parti meselesi değil memleket meselesidir.  Gelin aramızdaki tüm ayrılıkları bir kenara bırakarak başkanlık sistemi adı altında önümüze tekrar konulmak istenen SEVR’i yırtıp atalım”

HABER/SALİH KILINÇ

816 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap