Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bahçesindeki ağaçlar niçin kesildi?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bahçesindeki ağaçlar niçin kesildi (2) Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bahçesindeki ağaçlar niçin kesildi (1)Uşak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün yanında kurumun yeni hizmet binası yapımı için çalışmalar başladı. Bazı vatandaşlar gazetemizi arayıp burada yapılan çalışmalarda çok sayıda ağacın kesildiği yönünde şikayetlerde bulundu.

Ege’de Yenigün Gazetesi olarak çalışmayı yerinde görmek ve durumdan haber almak için Uşak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gittik. Yaptığımız incelemede yeni hizmet  binası için temel kazma çalışmalarına başlandığını gördük. Konuyla ilgili olarak edindiğimiz bilgilere göre yeni hizmet binasının yer seçiminde engelli vatandaşların mağduriyet yaşamaması için merkezi bir yer istenmesi belirleyici oldu. İhale süreci tamamlandı ve yetkili şirkete yer teslimi yapıldı. İnşaat alanında bulunan ağaçların küçük olanları sökülerek yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bahçesinde uygun görülen yerlere geçici olarak dikildi. Ancak büyük ağaçların söküp dikildikten sonra yaşama oranının çok düşük olduğu için yaklaşık 15 ağaç Orman Müdürlüğü kotası dahilinde satılmak üzere kesildi. Edinilen bilgilere göre Orman Müdürlüğü Uşak’ta her sene belirli bir kota dahilinde kesim yapıyor. Buradan kesilen ağaçlar bu kotaya dahil edildi yani ilerleyen süreçte Orman Müdürlüğü bu ağaçların ölçüsünde az kesim yapacak, aynı büyüklükteki 15 ağacı kesmeyecek. Binanın yapılması için bu işleme mecbur kalındığını bildiren yetkililer kurtarabildikleri kadar ağacı kurtardıklarını hatta büyük bir çam ağacını merdivenin önüne gelecek olmasına rağmen kestirmediklerini söylediler.

Yeni hizmet binasının yapımı yaklaşık 500 gün sürecek, bina teslim alınıp taşınıldıktan sonra şu an kullanılan hizmet binası yıkılarak oluşan boşluk otopark olarak kullanılacak.

HABER / BAYRAM KELEŞ

510 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap