Anadolu’m Bir Yanda Yiğit Gazeteciler Yatar Koynunda

Anadolu’m Bir Yanda Yiğit Gazeteciler Yatar Koynunda

“15 Temmuz darbe gerişimi sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı darbeye karşı sokaklara davet edişini ilk duyuran gazeteci kimdi biliyor musunuz? Hayır efendim CNN Türk’de Hande Fırat Hanımefendi değildi. Hepimiz ondan duyduk. Bu doğru ama Cumhurbaşkanımızın çağrısını ilk duyuran Marmarisli yerel gazetecilerdi. Bunun canlı tanığı da bizzat Cumhurbaşkanımız olmuştur. İnanmayan gitsin kendilerine sorsun.

Bu gazetecilerden Temel Irmak ile bir röportaj yaptım. ‘Anadolu Basını’n hakkını yememek adına, tarihe bir kez daha not düşmek adına, asıl gazeteciliği yapanların “Anadolu basını” olduğunu kanıtlamak adına…

Temel Irmak oldukça renkli bir kişilik. Samsun’un Çarşamba ilçesinden kalkıp Marmaris’e gelmiş. Hem de ne olarak? İnşaat işçisi olarak geliyor. Sonra gazetecilik yaparken gazete sahibi olmuş. Dizi ve filmlerde oyunculuk yapmış. MHP görüşlü. Vatan, millet dedi mi akan sular durur. Vatanı için kim yanındaysa onunla omuz omuza koşar.

ANADOLU BASINI 15 TEMMUZ’DA ATALARININ YÜZÜNÜ KARA ÇIKARMADI

Yerel gazeteciler, adam yerine konmaz. Ahali boyalı ve sahibinin sesi olan ulusal basına kulak verir. Ezelden böyle gelmiş böyle gider. Bu topraklarda yerel basının önemini ilk anlayan ışıklar içerisinde olsun, Kurtarıcımız ve Cumhuriyetimizin kurucusu “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkınca toprakları İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmeye başlamıştı. Ülke bütünlüğünü korumak için Kuva-yi Milliye, Misak-ı Millî sınırları içinde çok cepheli siyasi ve askeri bir mücadeleye girişti. 1919-1922 yılları arasında gelişen ve Türk Kurtuluş Savaşı (İstiklâl Harbi, Türk İstiklâl Harbi ya da Millî Mücadele) adı verilen ve Ankara Hükümeti’nin galibiyetiyle sonuçlanan bu çetin mücadele 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi ile başlar ve 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması ile resmen sona erer.

Bu dönem zarfında hem İstanbul hem de Anadolu’da çıkan gazete ve dergilerin önemli bir kısmı Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nın yanında yer almıştır. Mondros Mütarekesi şartları gereği işgal atında olan İstanbul basını, uygulanan sansür nedeniyle başlangıçta Mustafa Kemal Paşa, Kuva-yı Milliye, Millî Mücadele ve Türkiye Büyük Millet Meclisi konularında yazılara yer verememişlerdi. Bazı gazeteler ise açıkça Millî Mücadele karşısında tavır almışlar, işgalci emperyalist devletlerin görüşlerini ve çıkarlarını savunmuşlar, halkı işgale karşı koymama hususunda ikna etmeye çalışmışlardı. Bunlardan bazıları yabancı devletlerin manda idaresine girilmesini savunuyorlardı. Bu tür gazetelere dönemin adından hareketle Mütareke Basını adı verilmiştir.

Mütareke döneminde hem İstanbul hem de Anadolu’da çıkan azınlık gazeteleri İmparatorluğun parçalanması için büyük çaba gösterdiler, İmparatorluk topraklarının işgalini alkışladılar, manda yönetimini desteklediler, Kuvva-yı Milliye’yi ‘sorumsuz çeteler’ olarak nitelendirdiler.

Marmarisli genç meslektaşlarım, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında demokrasi ve vatan aşkına hareket ederek Atalarının yüzünü kara çıkarmadılar.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE CUMHURBAŞKANI’N SESİ MARMARİSLİ GAZETECİLER OLDU

Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un meşhur bir sözü vardır ya; “Tarih tekerrürden ibarettir. Hiç ibret alsak tarih tekerrür eder miydi?” diye. İşte 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tarihin tekerrür etmesini önleyen “Anadolu Basını” olmuştur. Kaymağını ulusal basın yemiş ama ne gam? Güneş balçıkla sıvanmaz.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu ve Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu için Muğla/Marmaris ilçesine gittim. Burada plaket verilen ve kahraman ilan edilen gazetecilerle tanıştım. Ahalim gibi ben de boyalı basın içerisinde bu genç meslektaşlarımın kahramanlığını görememişim. İşte onlardan birisi ve ilki Temel Irmak ile yaptığım söyleşi:

Temel, tipik bir Karadeniz insanı. Yerinde duramayan kıpır kıpır genç bir gazeteci. Yıllar önce Marmaris’e inşaatlarda iş bulma umuduyla gelmiş. İlk önce “Bayrak” adı ile bir gazete çıkarıyor. Sonra günlük “Gündem Gazetesi”ni çıkarıyor. MHP İlçe Başkan Yardımcısı.

Kuzey Güney (201), Arka Sokaklar (201), Başrolde Aşk (2011), Kurşun Yarası (2005), birkaç yıldır TRT-1 de izleme rekorları kıran, Diriliş dizisi ve çeşitli sinema filmleri, Temel aynı zamanda oyuncu. Severek izlediğimizbu  dizi ve filmlerde oynamış.

Sahibi olduğu gazetede Türkçe ve Kürtçe kutlama ilanları yayınlamak, “Dolar Bozdur” kampanyasında 500 Dolar bozduranı bir yıl gazetesine bedava abone etmek, gibi ülke ve Marmaris gündeminde ilklere imza attığı birçok olay var. Biz, yine 15 Temmuz 2016 Cuma günü Marmaris’te yaşananlara dönelim ve Anadolu basının tarihin akışını nasıl değiştirdiğine tanık olalım:

Çocukluğum, Değirmen başında babamın Bakkal dükkânında geçti. Ama bakkalcılıkla geçim olmayacağını ve aynı zamanda hedefi geniş olan bir kişilik olarak kendi ayaklarım üzerinde durmak için akrabalarımın yaptığı gibi ilk önce evimden inşaat işçiliği için ayrıldım. Hedefim inşaatta yıllarca uğraşmak değildi. Büyük hedeflerim vardı. Şansımın yardımı ile de gazeteci oldum.

Yıllardır Marmaris ilçesinde gündem oluşturan haberlerimiz ve tarafsız gazeteciliğimizle haklı bir yer edindik. Bizlere sahip çıkan Marmarislilere buradan teşekkür ediyorum. Darbe girişiminin yaşandığı o geceye gelince; tüm Türkiye’yi şoka sokan o karanlık gecede, herkesin ülkede neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştığı sırada, saat tam 23.44’te ilçedeki basın mensuplarının WhatsApp’ına‘Cumhurbaşkanı açıklama yapacak Mares Otel’e bekleniyorsunuz’ mesajı düştü. Anadolu Ajansı Marmaris muhabiri tarafından iletilen mesajın ardından 10-15 dakika içerisinde orada olmamız gerekiyordu. Yakınlardaydım ben de gittim otele.

CUMHURBAŞKANIN ÇAĞRISINI ALMANLAR BİZDEN ÖNCE TEMEL’DEN DUYDU

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, saat 00.04’te açıklamaya yetişebilen ve tamamı Marmaris’te görev yapan basın mensuplarının karşısına geçti. O’nu kapıda görür görmez, Facebook hesabımdan canlı yayına girdim. Cumhurbaşkanımız, açıklamasına başlamadan önce ‘Canlı yayın yapan var mı?’ diye sordu. Tek yanıt benden geldi, ‘Facebook üzerinden canlı yayındayım Sayın Cumhurbaşkanım’ dedim. Ardından Cumhurbaşkanımız ‘Demokrasiye sahip çıkın’ mesajını vurguladığı konuşmasını yapıp, soruları yanıtladıktan sonra açıklamasını tamamladı. Ben de sokaklarda gelişmeleri takip etmeye devam ettim. Sabaha karşı eve dönüp, Facebook ve Twitter hesabıma baktığımda canlı yayınımın, Youtube’a da aktarıldığını gördüm. Üç sitede toplamda 2 milyona yakın kişiye ulaşmıştı paylaşımım. Aralarında Alman ARD ve ZDF kanallarının temsilcileri de vardı. Ertesi gün, çektiğim görüntünün dünyanın değişik ülkelerdeki televizyon kanallarınca da kullanıldığını fark ettim”

  • Peki, Temel Niçin tüm kamuoyu senin çağrını öğrenemedi de işin kaymağını CNN Türk’den Hande Fırat yedi?

“Marmaris’ten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın askeri darbeyle ilgili ilk açıklamasını dünyaya duyurdum. Tarihe Sayın Erdoğan’la birlikte tanıklık ettim. Allah, ülkemizin birliğini ve beraberliğini bozmaya çalışan bozgunculara fırsat vermesin. Ben bir MHP’liyim ama Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin dediği gibi, devlet tektir, bayrak tektir, dil tektir, ülke tektir, vatan tektir, millet sonuna kadar birdir, diridir, zalimlere karşı da tavizsizdir.

O gece Marmaris’te biz gazeteciler olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Amacımız bunu kullanmak değil. Ülkemiz için bir karınca misali bir katkı sağladıysak ne mutlu bizlere. Üzerinden 6 ay geçmiş. Ne diyebilirim? Ayrıca Anadolu Basının  gücünü ve önemini böyle bir üzücü olayla da olsa duyurduğum için gururluyum. Kimden bilirlerse bilsinler. Bir önemi yok. Anadolu basını olarak Marmarisli meslektaşlarımla hem vatanımızın birlik ve beraberliği için çalıştık. Hem de mesleğimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşadık. Gerisi teferruattır.”

RÖPORTAJ/ SALİH KILINÇ

Sayfa 5  temelırmak (5)

Sayfa 5  temelırmak (7)

Sayfa 5  temelırmak (6)

614 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap