Arılar Arapça Allah ve Muhammed yazdı

BAY_6442

BAY_6634

WhatsApp Image 2017-07-04 at 09.29

BAY_6451Uşak’ın Kaşbelen köyünde bir arı kovanından çıkan yazı görenleri hayrete düşürüyor. Amatör olarak arıcıkla uğraşan Hali İbrahim Keleş arı kovanlarına bit pire gelmesin diye şeritler koydu, bir kovandaki arılar konulan bu şeride kendi ürettikleri bal mumu ile Arapça Allah, Muhammed yazdı.
Uşak’a 7 kilometre mesafede merkeze bağlı Kaşbelen köyünde amatör olarak arıcılık yapan Halil İbrahim Keleş arı kovanlarının rutin bakımlarını yaparken karşılaştığı yazıyla şok oldu. Yazıyı alıp emin olmak için imama okutan Keleş olayın ibret verici olduğunu söyledi.
Keleş konuyla ilgili olarak şu şekilde konuştu; ” Hanım ile beraber boş zamanlarımızı değerlendirmek için köy yanında bahçeyle uğraşıyoruz. Bunun yanında yine hobi olarak arıcılık yapıyoruz. Esas oğlum arıcılık kursuna gitti, tabi o başka işte çalıştığı için arılarla bende ilgilendim ve zamanla konu hakkında tecrübe kazandım. Yaklaşık 5 yıldır arıcılıkla uğraşıyoruz. Büyütmüyoruz kendimize eşe dosta yetecek kadar yapıyoruz. Bir de arıları koyduğumuz yer önceden çöp atılan çirkin bir yerdi, gübrelikti, burayı temizledim, ağaçlandırdım ve arıları buraya koydum.”
Keleş yazıyı nasıl gördüğünü şu ifadelerde anlattı; ” Ben arıların yanına bakım yapmak için gitmiştim, kovanlara bit pire ilacı için koyduğumuz bir şerit var. Bakım yaparken bir şeritteki yazı dikkatimi çekti. Arılar bu şeridin üzerine kendi ürettikleri bal mum ile Arapça bir yazı yazmışlar. Bunu aldım hocaya okuttum ‘Hoca bunda çok güzel bir yazı var, burada Allah, Muhammed yazıyor dedi” çok ilgimi çekti. Kendi kendime dedim ki; ” Bir sinek bu Allah Muhammed yazısını yazıyorsa, insanlar daha iyisini bilmesi lazım ama bazı insanlar bilmiyor başka”
HABER / BAYRAM KELEŞ

798 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap