Aşk ve özlem kokan bir şiir kitabı “Sensizlik Sanki Sonsuzluk”

sair sair (4) sair (7) kitap (1)Uşak Şehit Abdülkadir Kılavuz Öğretmen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Remzi Melih Kuran (17), “Sensizlik Sanki Sonsuzluk” adlı ilk şiir kitabının tanıtım kokteylini ve imza gününü Uşak İl Halk Kütüphanesinde düzenledi.

Uzun zamandır şiirle uğraştığını kaydeden Kuran, özellikle Türk şairlerini çok okuduğunu, Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Özdemir Asaf ve Ahmet Arif gibi şairlerden etkilenerek, bir arkadaşının önerisi ile kitap çıkarmaya karar verdiğini açıkladı. Genç şair, ailesinin okul idaresi ve öğretmenlerinin desteği ile ilk şiir kitabının yayınlamanın mutluluğunu yaşadığını da sözlerine ekledi.

“Sanki öldürüyorsun hala ve sanki yokluğun hayatım kadar kara….”

Hemşire annesi ve sağlık memuru babasının maaşlarıyla bastırdığı, “Sensizlik Sanki Sonsuzluk” ilk şiir kitabının tanıtımını yapan Remzi Melih Kuran, Uşak İl Halk Kütüphanesi’nde imza günü ve tanıtım kokteyli düzenledi.

Burada bir konuşma yapan genç şair 10 gün önce ilk baskısı yapan kitabının basılma fikrini ilk önce ailesine açtığı, onların her türlü maddi destek olacağını belirmesi üzerine okul Müdürü Mustafa Solak, öğretmenleri; Hakan Üçer, İlknur Kılıç ve Onur Tülemiş’e kitap bastırmak istediğini belirttiğini ve kitabı bastırdıklarını söyledi.

Kuran, 112 sayfalık kitabında 52 şiirin yer aldığını belirtti. Genç şair, şiirlerinde lirk aşk temasını işlemeye çalıştığını, kitabının yaınlandıktan sonra, çok olumlu tepkiler aldığını ve mutlu olduğunu da kaydetti.

Yayınlanan, “Sensizlik Sanki Sonsuzluk” adlı kitabının okurlarıyla buluşmasının ilk gününde çok heyecanlı olduğu belirten Kural, “Günümüzde başyapıt haline gelen şiir kitapları dışında genç şairlerin kitapları okura kolay kolay ulaşamıyor. Dağıtımcı engelini de bu güçlüklere eklemek gerekir. Benim gibi genç şairlerin şiirleri raflarda yerini alamıyor. Oysa ki, şiiri yaşatacak ve devam ettirecek olan  biz genç şairleriz. Genç şairler, geçmişten beslenerek kendine yeni yollar açabilir. Bu konuda genç şairler olarak kendimize güveniyoruz” dedi.

“ŞİİRLER DUYGULARIMIZA TERCUMAN OLMUŞTUR”

Sözlerle anlatılamayan birçok duygunun şiirle ifade edildiğini söyleyen Kuran, sözlerine şöyle devam etti: “Bir şiir okuduğunuzda, “Tam da beni ifade etmiş” dersiniz. Ben de Sensizlik sanki Sonsuzluk” adlı ilk şiir kitabı denmemde, aşk, sevgi, nefret ve özlem gibi bir çok duyguya yer vermeye çalıştım. Çok fazla kurla ve uyağa bağlı kalmadan içimden geldiği gibi yazdım şiirlerimi. Yani özgürlükçü ve serbest şiir anlayışı ile.

Şiir her insan için farklı bir anlam içerir. Herkes, ruh haline göre anlamak istediği gibi anlar şiiri. Ancak şairin anlatmak istediği şeyler sabittir. Bu şairden şaire değişir. Kimi şair, şiirinde karşıdakinden bir umut ister. Çünkü umudu sever şair. “Ne olursa olsun, tüm imkânsızlıkları yenerim ama bana yeter ki ümitsizlikten bahsetme” der şiirlerinde. Ben de kitabımdaki şiirlerle duygulara en hassas biçimde dokunmaya çalıştım. Beklemenin hüznünden ve sıkıcılığından bahsettim.

Sevgiliyi beklerken bir türlü geçmeyen zaman sitem ederek kitaba adını verdiğim sonsuzlukla ifade ettim yokluğunu. Yaklaşık bir buçuk yıldır yazdığımı şiirleri topladığım bu kitabımda bulunan 52 şiirimde aşkı anlattım. Emeği geçen ve bana destek olan herkese en içten teşekkürlerimi sunarım.”

Kuran, kitaptan elde edeceği gelirin bir bölümü ile LÖSEV’e bağışta bulunacağını da sözlerine ekledi.

Uşak Şehit Abdülkadir Kılavuz Öğretmen Lisesi Müdürü Mustafa Solak, “Melih, okullar açıldığında bana gelerek şiir kitabı çıkarma projesinden bahsetti. Ben de buna çok memnun oldum. Öğretmen arkadaşlarımızla her türlü desteği vererek kitabın basılmasına katkı sağladık. Başarılı bir öğrencimizin mutluluğu bizi de çok mutlu kıldı. Okul idaresi olarak öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmesi ve başarıya ulaşmasında her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

  1. Melih Kuran, kütüphanede şiir severlere kitabını imzaladı.

SALİH KILINÇ / HABER

395 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap