– Baldemir ; ” İnsanlık Peygamber (SAV)’i tanımaya mahkum “

Eyüp Baldemir Kutlu Doğum Haftası (32) Eyüp Baldemir Kutlu Doğum Haftası (1) Eyüp Baldemir Kutlu Doğum Haftası (12) Eyüp Baldemir Kutlu Doğum Haftası (16) Eyüp Baldemir Kutlu Doğum Haftası (37)Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir kutlu doğum  haftasın etkinliklerine esnafa ve vatandaşlara karanfil dağıtarak başladı. Haftayla ilgili olarak açıklama yapan Baldemir; “Bugün insanlığın sıkıntıları var, İslam coğrafyasında da sıkıntılar hat safhada. Dünyanın öbür ülkelerinde de yer yer sıkıntılar var. Bana göre bu sıkıntıların ana sebebi Peygamber (SAV)’in insanlar tarafından bilinmemesi, insanlara Peygamber (SAV)’in ilke ve prensiplerini anlatılmamasıdır. Bilinse inanın bu sıkıntılar bu noktaya gelmezdi. İnsanlık Peygamberimizi tanımaya mahkum” dedi. Bugün başlayan etkinlikler 3 gün boyunca devam edecek.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Baldemir; ” 1989 yılından beri Peygamberimiz (SAV) miladi doğum yılı diyanet işleri başkanlığı tarafından kutlu doğum haftası olarak kutlanagelmektedir. Bu sene 28. yılını idrak ediyoruz kutlu doğum programının. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl araştırmaları neticesi eksiğini tespit ettiği bir hususu o yılın kutlu doğumunun teması olarak belirler. Bu yılki kutlu doğumun teması “Hazreti Peygamber  ve Güven Toplumu”. Günümüzde hakikaten güven önem arz etmektedir. Güvenli toplum olmak çok önemli. Güvenliği sağlamak çok önemli. Bu sene inşallah bu konu işlenecek.” dedi.

İnsanlığın Peygamber (SAV)’i mutlaka tanıması gerektiğini vurgulayan Baldemir konuşmasına şu şekilde devam etti; “Peygamber(SAV)’in ilke ve prensiplerine göre de hayat sürme yönünde de gayret sarf etmeli. Peygamberimizi bilmişsiniz ama onun söylemlerini ve telkinlerini göz ardı etmişsiniz, Peygamber ahlakını örnek edinmemişsiniz, rol model olarak tanımamışsınız, izinden yolundan gitmeye gerek duymamışsınız… Peygamberi tanımak kuru kuruya bir mana ifade etmez. Peygamberimizi her zamankinden daha fazla tanımaya mecburuz, onu herkese tanıtmak mecburiyetindeyiz. Peygamberimizin hayatı geçmişte yaşamış bütün insanların hayatıyla kıyaslandığı zaman en net ve şeffaf bilinenindir. Peygamberimizin 63 yıllık hayat karesinde en ufak kapalı müphem bir husus söz konusu değildir. Peygamberimiz 40 yaşında Peygamber oldular ondan öncede Mekke’de güvenli insan olarak bilinirdi. Hatta güvenilir yönü adından daha fazla olarak Arap alemi tarafından takdir edilir ve bilinirdi. Onun için Peygamber Peygamber (SAV)’e Muhammed ül emin güveniliri Muhammed demişlerdir. Çünkü Allah Resulü’nün güvenilirliğini tespit eden olmamıştır. Peygamberimizin yalan söylediğine hiç kimse şahit olmamıştır hem Peygamberlikten önce hem peygamberlikten sonra.”

Bugün insanlıkta ve İslam coğrafyasında da sıkıntıların hat safhaya çıktığına değinen Baldemir;” Bana göre bu sıkıntıların ana sebebi Peygamber (SAV)’in insanlar tarafından bilinmemesi, insanlara Peygamber (SAV)’in ilke ve prensiplerini anlatılmamasıdır. Bilinse inanın bu sıkıntılar bu noktaya gelmezdi. Şu an itibariyle yine Peygamber (SAV)’in prensipleri ahlakı değerleri ön plana çıksa yine insanlığın maruz kaldığı bu sıkıntılar asgari düzeye inecektir. Bugün sevgiye ihtiyacımız var güvene ihtiyacımız var, dayanışmaya kaynaşmaya ihtiyacımız var ama Peygamber (SAV) bunları çok güzel yaşamış ve bizlere tavsiye etmiş. Peygamber (SAV) diyor ki; “Müslüman o kimse ki elinden ve dilinden başka insanların zarar görmediği insandır. Kamil manada Müslüman olmanız sizin başkalarına zara vermemenize bağlı. Hem Müslümansınız hem kırıp döküyorsunuz, hem Müslümansınız yalan söylüyorsunuz, hem Müslümansınız gayri ahlakı davranışlar sergiliyorsunuz… İslam insanında böyle bir olumsuzluğun tenakuzun yeri yok. Peygamber (SAV) bu konuda bize örnek. İnsanlık Peygamber (SAV)’i tanımaya mahkum. İnşallah bu kutlu doğum haftaları ve Mevlit Kandilleri vesilesi ile insanlar Peygamber (SAV)’i tanır, tanımaya mahkum, tanımaya mecbur. Bu dünyada sulh istiyorsak, huzur istiyorsak, ahrette de isteğimizi makama erişmemiz için Peygamber (SAV)’i tanımaya Kur-an ve Sünnet ikliminde hayat sürmeye bağlıdır.  Cenab-ı Hakk bu haftayı ülkemiz için bütün insanlık ve İslam alemi için hayırlara vesile eylesin.” Şeklinde konuştu.

Kutlu Doğum Haftası Programı

17.04.2017  Pazartesi ikindi namazına müteakip Mescidi Aksa Camii’nde Kutlu Doğum Mevlidi ve Pilavı.

18.04.2017 Salı günü saat 13.30’da Karaali Camii’nde Kutlu Doğum Pilavı ve ardından Bir Eylül Anaokulu’nda hediye dağıtımı.

19.04.2017 Çarşamba günü  saat 20.30’da  Atatürk Kültür Merkezi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda  Daire Başkanı olan Cafer Tayyar Doymaz’ın konuşmacı olarak katılacağı Hz. Peygamber ve Güven Toplumu konulu konferans.

1,085 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap