Başkan Cahan ‘Alnımız ak yasa dışı hiçbir işimiz yok’

Başkan Cahan  ‘Alnımız ak yasa dışı hiçbir işimiz yok’

Uşak Belediyesi 2016 Yılı Denetim ve faaliyet rapor AK Partili ve MHP’li üyelerin oyları ile kabul edildi. CHP Grubu ret oyu verdi.

Oylama önce parti gruplarının eleştirilerine yanıt veren Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Raporlarda da görüldüğü gibi yasa dışı hiçbir işimiz tespit edilemedi. Alnımız ak, Burası meclis, muhalefet, muhalifliğini yapacak, eleştiriler olacak, destekler olacak. Özellikle MHP Grubuna desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Yapılan doğru işleri de takdir etmek gerek. şeklinde yanıt verdi.

“BORÇLARIMIZI GÖRÜYORSUNUZ MAL VARLIĞIMIZI GÖRMÜYORSUNUZ”

Uşak Belediyesi 2016 yılı Denetim Komisyonu raporu ve faaliyet raporları, için AK parti Meclis Grup Başkanvekili Ergün Kırdinli, hayırlı uğurlu olsun derken, CHP Grup Başkanvekili Mehmet Karakoç ağır eleştirilerde bulunarak ret oyu vereceklerini açıkladı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Alev de ağır eleştiriler yaptı ve grup olarak kabul oyu vereceklerini açıkladı. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan eleştiriler şöyle cevap verdi: “Ben, CHP Grubunun eleştirilerine cevap vererek cevap başlamak istiyorum.  Belediyemiz son 10 yıldır yapılmayan yatırımları ve alt yapı hizmetlerin yaparsa mutlak borcu olacak. Borç yiğidin kamçısıdır.  Biz kendimize güveniyoruz. Öderiz.  Özellikle 2016 yılında yaptığımız eserler öz güvenimizi artırdı.

6 ayda Türkiye’de örnek gösterilen 2 adet battı çıktı yaptık. 6 ayda taş duvarları istinat duvarı, bağlantısı ve asfaltı ile 13 Kuzey Çevre Yolu yaptık. Eski belediye yönetimi mantığı ile bir dönemde yapılmayan bir işti. Gece üçlere kadar çalışarak bitirdik. Güçlü bir ekpmanla yapılan bir iş.

Sivaslı Yolu ile yeni Devlet Hastanesi arasında bağlantı sağlayacak 5 kilometrelik İstiklal Caddesi’ni yaptık.

Uşak Üniversitesi ile kent merkezi arasındaki bisiklet yolunun 8 kilometre alt yapısını yaptık. Yılbaşından sonra asfaltını tamamlıyoruz.

Küçükçarşı ve Gediz Yolu’nu komple yeniledik. KaraağaçMahallesi’nde mahalle konağı yaptık. Kadınlarımıza spor salonundan el işi yapma imkânına kadar bir çok olanak sağlayan muazzam bir yer oldu. Aybey Mahallesi’ne taziye evi yaptık. Dikilitaş mahalle konağını bitiriyoruz. Kemalöz Mahallesine 10 bin metrekare kapalı pazar yeri yaptık. Ulubey Yolunu yaptık,

İki battı çıktıyı yaparken aynı anda Ulubey yolunun yapılması trafiği karıştırdı. Bu konuda bize serzenişler oldu. Biz istiyoruz ki elimizde sihirli bir değnek olsun. Dokununca herşey bir anda güllük gülistanlık olsun. Böyle bir şey ancak masallarda olur. Gerçek hayatta değil. Mutlaka meşakkat olur.

Siyaset, rakamları yönetme sanatıdır. CHP Grup Başkanvekili Sayın Mehmet Karakoç borçlarımızdan bahsetti, ama mal varlığımızdaki artış oranından hiç bahsetmedi. 2014 yılında 156 milyon 462 bin 724 TL 21kuruş, 2015 yılında 185 milyon 909 bin 651 TL 11 kuruş olan belediyemiz mal varlık durumu, 2016 yılında 354 milyon 276 bin 167 TL 51 kuruş olarak gerçekleşmiş 2014 yılına göre yüzde 126’lık bir artış görülmüştür. Sadece 2016 mali yılında 2015 yılına göre yüzde 90’lık bir artış görülmüştür.

2014 yılında 25 milyon 677 bin 383 TL, 2015 yılında 47 milyon 814 bin 966 TL 92 kuruş olan sermaye yatırımlarımız 2016 yılında 115 milyon 227 bin 394 TL 94 kuruş olarak gerçekleşmiştir. 2014 yılına göre sermaye yatırımları yüzde 348 artarak 3 buçuk katına çıkmış, sadece 2016 yılı mali yılında 2015 yılına göre yüzde 141’lik bir artış görülmüştür.

Bu yapmış olduğumuz faaliyetlerde ekonomik olarak borçlandık. Borcumuzu inkar etmiyoruz. Ama eserlerimiz oldu. Varlık durumumuz en üst seviyelere geldi.

En önemlisi yaptığımız tüm işler kanuna uygundur. Denetim komisyonumuz ve diğer komisyonlarımız raporlarında belirtti. Kanun dışı en ufak bir uygulama yoktur. Burada yönetim farklılığı olabilir. Ancak tüm işler kanuna uygundur.

‘KİMSEDEN EVRAK BELGE BİLGİ SAKLAMK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK’

Kimseden evrak, dosya saklama niyetimiz yok. Her şeyimiz ortada. Bütün evraklarımız başta denetim komisyonu olmak üzere tüm incelmelere sunduk. Bir toplu iğne aldıysak da belgesi var. Gelirimiz de belli, giderimiz de belli. Allah’a şükür, alnımız ak.Bu milletin parasının yine milletimize hizmet olarak döndüğünü herkes görmüştür.

Burada çok önemli bir meseleyi söylemek istiyorum.  FETÖ meselesiyüzünden kapanan yurtlar dolaysı ile birçok öğrencimiz mağdur oldu. Bazı STK’lar “Yurt lazım” diye sizin kapınıza da geldi. Benim kapıma da geldi. Biz de STK’ların yurt sorunun çözmesi için meclis olarak karar aldık ve yurt yerleri kiraladık. Şu anda bine yakın öğrenci barınıyor. KYK’ya 2 bin 880 kişilik kız yurdu kazandırdık. Muhalefetin de destek olmasını beklerdik.

‘UTAŞ VASITASIYLA ARAÇ PARKIMIZ YENİLEDİK’

Şimdi UTAŞ vasıtasıyla yapmış olduğumuz işler ortada. Araçları UTAŞ’a devrettik. Doğru, ama hep eski model, zorluk çıkaran araçlardı. UTAŞ, araç parkını durmadan yeniliyor. Sergilenen iki dozer daha yeni alındı. 24 saat çalışan bir teknik ekibimiz var.

Bir de SSK Evleri olayı var. İstiyoruz ki burası hemen altındaki Yüz Beş Evler gibi olmasın. Bunu çok söyledim. Projemizi tamamladık. Tahliller, raporlar istendi. Gereğinden fazla uzun süren işlemler bu projeyi geciktirdi. Burada dönüşüm istemeyen hak sahipleri var mı? Var. Ama büyük çoğunluğu istiyor. Onun için Bakanlar Kurulu kararı var. İnşallah en kısa zamanda SSK Evlerine başlayacağız.

SSK Pazarı yılan hikâyesine döndü. 4 Mayıs’ta açılıyor. Perşembe günü hizmet verecek.  Eleştiri olacak, Eleştirileri alalım, bu eleştirilerin ışığında doğruları yapalım. Muhalefetin görevi de bize yol göstermek. Burası demokratik bir meclis. Herkes istediğini söylüyor.  Burada tartışmazsak dışarıda tartışma şansımız olmaz. Sizler eksiklerimizi söyleyeceksiniz. Biz de tamamlayacağız. Asıl olan iyi niyettir. Bu anlamda belediye yönetimi olarak çok şükür hiçbir sıkıntımız yok.

Bize destek olduğu için MHP grubuna ve tüm meclis üyelerine yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.”

 ÖZEL HABER/ SALİH KILINÇ

702 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap