Belediye Meclisi’nde kavşağa “Osmanlı” mı “Şehit” adı mı verilsin? Tartışması

Belediye Meclisi’nde kavşağa “Osmanlı” mı “Şehit” adı mı verilsin? Tartışması

Uşak Belediye Meclisi, Stadyum Kavşağı’na “Uşaklı Şehit Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem Şahan” adının verilmesi için önerge verdi. AK parti Grubu, “Biz Osmanlı Köprüsü adını verdik” deyince CHP’liler tepki gösterdi.

“Osmanlı Köprüsü” adının verilmesinin Belediye Meclisi’nde görüşülmediğini belirten CHP Grup Başkanvekili Avukat Mehmet Karakoç, meclise getiirlmeden köprüye isim verilmesinin demokratik teamüllere aykırı olduğunu, Belediye Meclisi’nin bütün Uşak halkı adına karar aldığını belirtti.

“HİÇ ŞIK OLMADI”

Uşak Belediye Meclisi i Mart Ayı 2 .oturumu Başkanvekili Ergün Kırdinli başkanlığında toplandı. Kırdinli’nin oturumu açmasının ardından, CHP Grup Başkanvekili Mehmet Karakoç, CHP’li Meclis üyelerinin tümünün imzasını taşıyan bir önerge sundu.

Önergede; “Uşak Belediyesi tarafından yeni yapılan Statdyum kavşağına Hakkari Çukurca’da teröristlerle çarpışırken şehit olan Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem şahan adının verilmesi” talebi yer aldı.

Başkan Kırdinli’nin kavşağa, “Osmanlı Köprüsü” adını verdiklerini söylemsi üzerine bu duruma tepki gösteren Karakoç tepkisini şöyle dile getirdi: “Belediye Meclislerinde grubu bulunan partiler ne kadar oy alırsa alsın Uşak halkını temsil etmek ve Uşak halkı adına karar almak durumundadır. Bu amaçla, yeni kavşağa Uşaklı şehidimizin adının verilmesini ve ölümsüzleştirilmesini talep ettiğimizi belirtir bir önerge sunduk. Önergemiz, üzerine AK parti grubu şok oldu. Daha sonra, buraya “Osmanlı Köprüsü” adının verildiğini söylediler. Bu kez biz şok olduk.

AK Parti grubu ve belediye yönetiminin bu tutumu hiç şık olmadı. Halk adına karra alan belediye meclisine sormadan danışmadan isim koymaları demokratik temaüllere aykırıdır.”

kavsak (1) kavsak (3)

“CHP GRUBU OLARAK UŞAK HAYRINA HER ŞEYDE DESTEK OLMUŞTUK”

Karakoç, AK Partili belediye yönetimi ve meclis grubunun bu tavrına bir anlam vermediklerini ve CHP grubu olarak çok üzüldüklerini kaydetti.

Söz konusu Uşak olunca iktidar, muhalefet demeden CHP Grubu şimdiye kadar her türlü desteği sağladıklarını söyleyen Karakoç, “Yeni yapılan kavşağa verdikleri Osmanlı Köprüsü ismini niçin mecliste görüşmeye açmadılar? Aklımız almıyor. Mecliste bizim ve MHP grubunun görüşünü almaya gerek bile görmediler. Demokarsi açısından çok üzücü bir durum. Köprünün isim konuusnunoldu bittiyegetiirlmesi bizi derinden üzmüştür” şeklinde konuştu.

ŞEHİT PİLOT ÜSTEĞMEN MÜJDAT KEREM ŞAHAN KİMDİR?

sehitmujdat

Uşak’ın Kemalöz Mahallesi, İbrahim Tahtakılıç Caddesi’nde ikamet eden Şehit Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem Şahan (36) 1.5 yıl önce Ankara’da öğretmenlik yapan Betül Şahan ile hayatını birleştiren şehit Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem Şahan, şehit olduğunda  İlke Ada isminde 6 aylık kız babasıydı.

Şahan, helikopteri ile 13 Mayıs 2016 tarihinde sabah saat 04.50 sularında, Hakkari’nin Çukurca ilçesi Çığlı Üs Bölgesinde 6 askerin şehit olduğu, 8 askerin yaralandığı bir çatışmaya müdahale etemk üzere helikopteri ile havalandı. Terörisitlerin açtığı ateş sonucu, düşen helikopterde Şahan ve diğer pilot da şehit oldu.

Şahan’ın Uşak’ta düzenlenen cenaze törenine 10 bini aşkın Uşaklı katılmıştı.

ÖZEL HABER / SALİH KILINÇ

2,621 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap