Bu numaralara dikkat!

“Kredi kartı borcunu ödediğiniz için hediye telefon kazandınız”, “Emniyet Müdürlüğünden arıyoruz, hesabınızdan terör örgütüne para gönderilmiş. Telefonunuz örgütünün elinde.”, “Hakim ve savcıyız. Adınız darbe olayına karışmış” gibi yöntemlerle halkı soyan telefon dolandırıcılarının son numarası, “Geçen yıl sigorta yaptırmıştınız. Bu yıl ücretli ve şu kadar borcunuz var” şeklinde vatandaşı aramak.

Telefonla dolandırıcılık olaylarında oyunlar bitmek bilmiyor. Dolandırıcıların son yöntemi şu oldu:Dolandırıcılar kredi kartı numarasına ulaştığı vatandaşı arayarak hesaplarından sigorta satışı yapıldığını söyleyerek yapılan işlemlerin iptal edilmesi için onay istiyor. Vatandaş da sigorta satışından daha fazla para ödeyeceği endişesiyle 250- 300 lira tutan iptal işlemini daha fazla para ödememek için onaylıyor.Aynı firmalar, hastanelerle anlaşmaları olmadığı halde yüksek ücretten check-up satışıyla vatandaşları dolandırıyor.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de bu tür yöntemlerle para talep edenlere inanılmamasını, telefonlarından böyle talep alan vatandaşların acilen 155 polis hattını aramalarını istiyor.

Bu Numaralara DikkatSayfa 5 man telefondol (1)

Uşak’ta pek çok kişi +90 850 288 5999 – 02169490202 – 08503332648 – 7 24 Saglık Sigortası Hizmetleri 08505321348 – 02129141845 – 08505600404 -02129141258 ve 02129989888 numaralarından arandığı ve dolandırılmak istendiği yönünde yakındı. Dolandırıcılar, bu numaralar üzerinden aradıkları vatandaşlara bir hukuk danışmanlık şirketi adı vererek kredi kart bilgilerini ve TC kimlik numaralarını okuyarak güven kazanmaya çalışıyor. Sonra da hesabından sağlık sigortası satışı yapıldığını belirterek hesabından sigorta satışı yapıldığını belirtiyor. Böyle bir satış yapılmadığını düşünen vatandaşın şaşkınlığından yararlanan dolandırıcılar, 300 lira öderse sigorta satışının iptal edebileceklerini söylüyor. Vatandaş da daha fazla para ödememek için 300 lira ödemeyi kabul ediyor.

İşin enteresan yanı ne aradıklarını söyledikleri bir hukuk şirketi var, ne de yapılan sağlık sigortası. Dolandırıcıların bu yöntemle Uşak’ta da birkaç kişiyi ağlarına düşürdüğü, ancak şu ana kadar Uşak’ta hiç kimsenin şikâyetçi olmadığı öğrenildi.

Telefon dolandırıcılarından korunma yöntemleri

Tanımadığınız ve güvenmediğiniz telefon numaralarından gelen çağrılara dikkat edin. Telefondan satış yapılmak isteniyorsa kurumun belgesini sorun. Arayan kişiden emin olamıyorsanız kişisel verilerinizi kesinlikle karşı tarafla paylaşmayın. Telefonda işlem yapmak için kurumların numaralarını siz arayıp işleminizi gerçekleştirin. Kart bilgilerinizin yasadışı faaliyet gösteren kurumların eline geçtiğini düşünüyorsanız bankanızla irtibata geçin. Şüpheli işlemlerden kurtulmak için kartınızın iptal edilmesini sağlayın.

“DERHAL ŞİKÂYETÇİ OLUN”

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü ise telefon dolandırıcılığı ve siber suçları önlem konusunda uzun zamandır çok başarılı çalışmalar yapıyor.

Uşak esnafı ve halkını kapı kap dolaşmak, telefon ve siber dolandırıcılık hakkında halkı bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtmak, camilerde vaaz verilmesi suretiyle halkı uyarmaya çalışmak ve okullarda eğitim çalışması yapmak gibi çalışmalara bir de klip çalışmaları eklendi.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından daha önce hazırlanan ve çekim paltosu olarak Uşak’ın kullanıldığı telefon dolandırıcıları ile ilgili bilinçlendirme klipinin ardından şimdi de “Darbe fırsatçılarının oyununa gelmeyin”  temalı bir klip hazırlandı. Yeni klipte, Uşaklı sıradan vatandaşlar gönüllü olarak yer alıyor.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile telefon dolandırıcılığı konusunda “EGE’DE YENİGÜN” Gazetesi olarak yaptığımız görüşmede, Uşak’ta en büyük sıkıntının, dolandırıcılarla temas eden vatandaşların resmi olarak şikâyetçi olmaması yönünde oldu.

Emniyet Müdürlüğü yetkileri telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşlara şu uyarıda bulundu: “Cep veya ev telefonunuzu arayarak; “Kredi kartı borunuzu düzenli ödediğiniz için hediye kazandınız”, “Hediye kazandınız”, “Geçen yıl ücretsiz sağlık sigortası yaptırmıştınız. Bu yıl ücretli ve şu kadar borcunuz var”, “Sözleşmeden dolayı takdirde icraya verileceksiniz”, “Emniyet Müdürlüğünden arıyoruz. Hesabınızdan terör örgütüne para gönderilmiş veya telefonunuz teröristlerin elinde”, Hakim ve savcıyız, hakkınızda dava var” “gibi” yaratıcı yöntemlerle korkutarak para talep edenlere kesinlikle inanmayın; Alın terimizi dolandırıcılara kaptırmayın. Hemen 155 Polis İmdat Hattı’nı arayın.

LÜTFEN!!!

Uyanık olalım ve çevremizi uyaralım.

SALİH KILINÇ/ÖZEL HABER

503 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap