Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Aramızda yaşayan onca engellinin sorunlarını biliyor muyuz?

Uşak’ta da kayıtlara göre 5 bini aşkın engelli insan yaşıyor. Onların sorunlarına dikkat çekmek için 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engeliler Günü ilan edildi. Uşak’ta da Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü AKM’de engelliler günü özel programı hazırladı. Uşak Valisi Ahmet Okur ve Uşak belediye Başkanı Nurullah Cahan’da engelliler için birer mesaj yayınladı.

VALİ OKUR ENGELLİLER HAFTASI MESAJ YAYINLADI

“İnsanoğlunun kimisi doğuştan, kimisi sonradan beliren bedensel ve ruhsal kusurları engellilik olarak karşımıza çıkmakta, bu hal bazı insanlarımızın hayatını sürdürmesinde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Ülkemizde, yaklaşık her 10 kişiden 1 kişi çeşitli oranlarda engellilik durumunu yaşamakta, engellisi olan ailelerle birlikte kayda değer bir sayıya ulaşan bu kesimin varlığı toplumumuzun tamamını ilgilendiren bir konu olarak önümüzde durmaktadır.

Bununla birlikte sevindirici olan, dünyanın ileri ülkeleri düzeyinde, engeli bir ömür boyu devam eden vatandaşlarımızın durumlarına uygun verilecek hizmetin sunum şekli, kapsamı, maliyeti ve sürekliliğiyle bir devlet politikası halinde uygulanmaya başlanması; son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artırılmasına yönelik önemli çalışmaların yapılmasıdır.

Devletimizin engelli vatandaşlarımıza bakış açısı son 10 yılda köklü bir değişikliğe uğramış, hükümetlerimizin uygulamaya başladığı yeni politikalarla evde bakım ücreti, çalışamayacak durumda bulunan veya iş bulamayan engelli vatandaşlarımıza bağlanan aylıkların dikkate değer bir düzeye yükseltilmesi sağlanmıştır. Özel eğitime muhtaç engellilerin eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden bedelsiz faydalanmaları temin edilmiş, kendi namına çalışan engellilere ve bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkanı tanınmıştır.

Engellilerimizin kendine olan güvenlerinin sağlanması, üretim ve hizmetleriyle ailelerini ve topluma faydalı olabilmeleri amacıyla bu vatandaşlarımızın kamuda ve özel sektörde istihdamları yönünde çeşitli teşvikler uygulanmıştır. EKPSS ile bir ilki gerçekleştirerek engellilerin memuriyete alınmalarında merkezi sınav sistemi uygulamaya konulmuştur.

Engelli vatandaşlarımızın hizmet aldığı kurumlarımız yeniden yapılandırılırken; sosyal devlet anlayışı çerçevesinde toplu taşımadan ücretsiz faydalanma, vergi indirimi uygulamaları ve kapsamı her geçen gün daha da genişleyen alan ve konularda engelli vatandaşımızın beklentilerine cevap verecek, insan onuruna yakışır bir hizmet anlayışının yerleşmesi sağlanmıştır.

Sosyal devlet anlayışının tezahürü olarak toplumumuzda kabul gören ve yerleşen hükumetimizin engelli vatandaşlarımızın neredeyse tamamını kapsayan politikalarının en verimli şekilde uygulanmasını ilimizde de Uşak Valiliği olarak yürütmeye devam edeceğiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle toplumsal duyarlılığın yükseltilmesi ve engellerin kaldırılması yönünde yaygın bir işbirliğinin geliştirilmesi temennisiyle; engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yaşam diliyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum.

engelli(9)

CAHAN; “HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ”

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile bir açıklama yayınladı. Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmanın önemine dikkat çekilen açıklama şu şekilde devam etti:

“Hepimizin engelli adayı olarak yaşadığımız hayatımızda şüphesiz engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak önemlidir. Bugün gelişen ve ilerleyen kentlerin hepsine baktığımızda engellilerin hiçbir engel ile karşılaşmadığını görmekteyiz. Bizlerde bu bağlamda engellerin kalkması adına belediyecilik anlamında durmaksızın çalışmaktayız. Bireylerin de engellilerin hayatlarını yürütmesinde üzerine düşen vazifeler vardır. Herkes empati kurarak engelli vatandaşlarımız için neler yapabileceğine bakmalı ve buna göre hayat akışında engellilerimize destek olmalıdır. Kurumların sağladığı kolaylıkların yanında vatandaşlarımız da engellileri gördüklerinde yardımcı olmak adına insani olarak çaba sarf etmelidir. Güzel dinimiz İslam’da engellilerimize yardım etmeyi önemli kılmıştır. Dinimiz yaşanılan gün boyunca yaşlı, düşkün ve engellilere yardım etmenin sadakalardan olduğunu bize göstermiştir. İşte bütün bunların ışığında engellilerimizin daha mutlu olabilmesi için çalışmalı kurum ve kişi olarak ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu vesile ile engelli kardeşlerimizin bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum.”

engelli (7)

SALİH KÜÇÜK; “İKİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük, yaptığı açıklamada engellilerin toplumda ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemediklerini ifade etti. Dünyada engellerin toplumdan koparılmış bir yaşam sürdüğünü, engellilere insanca yaşayabilecekleri yaşam koşullarının verilmesi için çalıştıklarını söyleyen Salih Küçük, “Dünyada engellilerin hak ve özgürlükleri uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış durumda. Ancak hak ve özgürlüklerin tek başına güvence altına alınması sorunların çözülmesi anlamına gelmiyor. Ülkemizde yaşayan engellilerin çözüm bekleyen çok sayıda sorunu var. Engelliler olarak iş hayatında eşit şartlarda çalışma imkanı tanınmasını istiyoruz. Toplumda ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz. Engellilerin toplumda tam ve etkin kılınması için yasal çalışma yapılmalıdır. Biz engelliler olarak aşılamayacak sorunun olmadığını düşünüyoruz ve yetkilileri sorunların aşılması için adım atmaya davet ediyoruz”dedi.

engelli (8)

581 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap