“Büyük Uşak Kanyonları Belgeseli” Tanıtıldı

“Büyük Uşak Kanyonları Belgeseli” tanıtıldı

Uşak Üniversitesi öncülüğünde, Uşak Valiliği, Ulubey Kaymakamlığı ve Uşak Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü Uşak’ı her yönüyle tanıtma amacıyla hazırlanan “Büyük Uşak Kanyonları Projesi” Belgeseli tanıtım toplantısı yapıldı.

Cam Teras kafede yapılan basın toplantısında Uşak Valisi Ahmet Okur, Uşak’ı tüm yönleri ile tanıtmak için çok yönlü çalışmalara başladıklarını, ilk aşamada hazırlanan tanıtım belgeselinin Uşak’ı tanıtımında büyük fonksiyonu olacağına inandığını söyledi.

Proje Koordinatörü Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Çakır, belgeseli hazırlarken Uşak’ı bir bütün olarak düşündüklerini, sadece kanyonları değil, Murat Dağı’ndan Taşyaran Vadisi’ne kadar bütün Uşak’ı kapsadığını açıkladı.

“UŞAK’I HER YÖNÜ İLE TANITMAK İSTİYORUZ”

Kalkınma Bakanlığı Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2016 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı 1. dönem kapsamında destek almaya hak kazanan Büyük Uşak Kanyonları Projesi tanıtım toplantısı Ulubey Kanyonları Cam Teras Kafede yapıldı.

Tanıtım belgeseli ile ilgili kısa bir gösterimden sonra söz alan Uşak Valisi Ahmet Okur, “Uşak tarihi, doğal güzellikleri ve kültürüile hem Ege, hem de İç Anadolu Bölgesinin özelliklerini taşımaktadır. BU yönü ile çok zengin ve görülmesi gereken bir şehirdir. Ne yazık ki kentimizi fazla tanıtamamanın eksikliğini duymaktayız. Uşak’ın tarihini, kültürünü ve ekonomik yapısını her platformda tanıtmaya çalışıyoruz. Sanayi, kültür ve bilim şehri Uşak ilimiz bu yönleriyle olduğu kadar, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, turizm potansiyeliyle de dikkat çekmektedir. Gerçekleştireceğimiz tanıtım etkinliklerinde Uşak’ı en iyi şekilde anlatmak istiyoruz. Bununla birlikte tanıtım etkinliğimiz kapsamında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Ulubey Kanyonlarımız ve tüm Uşak hakkında hazırlanan belgeselimizin lansmanını da yaparak Uşak’ın turizm kapasitesini artırmak, ilimize bu alanda yatırım yapacak müteşebbislerin dikkatini çekmek, yerli ve yabancı turist sayımızı artırmak istiyoruz. Bu vesile ile daha çok sanayisi ile tanınan ilimizin turistik yönünü de ortaya çıkarmak arzusundayız” dedi.

ULUSAL VE DÜNYA BELGESEL KANALLARINDA GÖSTERİLMESİ HEDEFLENİYOR

“Büyük Uşak Kanyonları” adlı belgesel hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Doç. Dr. Vedat Çakır, projeyi hazırlarken, sadece Ulubey Kanyonlarını değil, tüm Uşak’ı kapsayan bir proje hazırladıklarını açıkladı.

Çakır, “Uşak’ın tanıtım ile hazırladığımız belgesel film, Murat Dağları’nda bulunan Anıt Ağaçtan başlıyor. Akmonia, San Sabeste, Pepuza, Hasköy Asar ve bulunduğumuz Ulubey Kanyonları, bir diğer ayağı da Taşyaran Vadisi, Blaundus, Karun Hazinelerinin çıktığı Güre Tümülüsleri gibi Uşak’ta ne kadar değer varsa hepsi “Büyük Uşak Projesi” içerisinde yer alıyor” dedi.

Proje kapsamında hazırladıkları belgeseli nasıl değerlendirecekleri hakkında da bilgi veren Çakır, “Belgesel film, TRT Belgesel ve diğer belgesel yayınlayan Ulusal televizyonlarda yayınlanacak. Dünya belgesel kanallarında da yayınlanması için görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

FOTOĞRAF SERGİLERİ VE SEYAHAT DERGİLERİNDE DE UŞAK YER ALACAK

Projenin sadece belgesel film hazırlamak olmadığını belirten çakır, “Büyük Uşak Kanyonları Projemizde yaklaşık 2 bini aşkın fotoğraf çalışması da yer alıyor. Hazırladığımız belgesel film, fotoğraf sergileri, EMITT Fuarı, İzmir’de yakın zamanda açılacak olan Turizm Fuarı gibi yerlerde sergilenecek.Büyük Uşak Kanyonları dergi formatında da hazırlanarak,  seyahat dergileri ve otobüs şirketlerinde de yer alacak. Başta Uşak valisi Sayın Ahmet Okur, Uşak üniversitesi Rektörü Sayın Sait Çelik, ZEKA Genel Sekreteri Sayın Yusuf Balcı ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, de Uşak’ın tanıtım eksikliğine dikkat çekerek, bu projenin bu konuda önemli bir adım olduğuna değindi.

Büyük Uşak Kanyonları tanıtım toplantısına: Uşak valisi Ahmet Okur, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak İl Jandarma Alay ve Garnizon komutanı Jandarma Albay Nedim Selbisu, Uşak İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder,  Ulubey Kaymakamı Ahmet Solmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, ZEKA Genel Sekreteri Yusuf Balcı katıldı.

buyukusak-5

zbuuykusak-2

545 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap