Çanakkale Belediye Meclisinin derdi Uşak İl Genel Meclisini gerdi

çanakkalenin derdi uşakı gerdi (5) çanakkalenin derdi uşakı gerdi (7) çanakkalenin derdi uşakı gerdi (3)Çanakkale Belediye Meclisi’nde Belediye Başkanı ile AK Partili kadın belediye meclisi üyesi arasındaki kavga, Uşak İl Genel Meclisi’nde de kavga çıkardı.

Meclis oturumu başlamadan AK Partili kadın Meclis Üyesi İlknur Ertuğrul’un, “ kadın üyeye karşı hakarete varan tutumundan dolayı CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı kınaması üzerine ortalık karıştı. CHP Grup Başkanvekili ve CHP’li üyeler de “Burası propaganda yeri mi?” diyerek Ertuğrul’a tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili İbrahim Cevher de Ertuğrul’u kınadığını belirtti. AK Partili üyeler de karşılık verince ortalık karıştı.

ERTUĞRUL ÇANAKKALE’DEKİ OLAYI KINADI

İl Genel Meclisi Ekim Ayı 5 oturumu Mehmet Nacar başkanlığında yapıldı. Meclisin AK Partili tek kadın üyesi İlknur Ertuğrul’un CHP Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı AK Partili kadın Meclis Üyesi Tülay Ömercioğlu’na karşı tutumundan dolayı kınayan bir bildiri okuması kavgaya varan tartışmanın fitilini ateşledi.

İlknur, kınama bildirisinde şunlara değindi: “CHP’li Çanakkale Ekim Ayı Meclis toplantısında, gündem dışı konuşmaların gerçekleştiği sırada söz alan AK Parti Meclis Üyesi Tülay Ömercioğlu ve arkadaşlarına yönelik hakaret düzeyine ulaşan sözleri ile ilgili olarak CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı AK Partili bir kadın meclis üyesi olarak kınıyorum.

Seçilmiş bir kadın meclis üyesini kendisini ifade etmeye çalışırken, “Ahlaklı olun, oturun, konuşma, kes” gibi en üst düzeyden hem jest ve mimiklerle, hem ses tonu ile aşağılayan, öteleyen, ayrıştıran tahkir eden bir ifade ile yapılan bu müdahaleye, esefle kınıyorum. Son 15 yılda siyasette karar alma mekanizmalarında partimizin yoğun çabalarıyla ve destekleriyle bir anlamda varoluş mücadelesi, içerisinde olan kadınlarımıza bu zihniyet ve davranışta bulunanları kamuoyunun vicdanlarına ve takdirlerine bırakıyorum.

Belediye başkanının bu tavrı ülkemizin hatta dünyanın gelişmiş ülkelerinin bile sorunu olan kadına şiddetin sözlü ve psikolojik olarak şiddetin bir göstergesi olduğuna inanıyorum.

Bu ülkenin geleceğinde ve ülkenin insanı ihyasında gelecek nesillerin gelişmesinde ve her alanda gerek sosyal ve gerek kamusal alanda, her platformda, ailemizden yaşantımızdan, bir anne, bir kadın ve bir meclis üyesi olarak bu gibi zihniyetlere karşı varoluş mücadelesi verirken son olarak şunu ifade etmek istiyorum.:

“Bizi öteleyemeyeceksiniz, bizi örseleyemeyeceksiniz, bizi yıldıramayacaksınız.”

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Ey Türk kadını sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın” sözleri ile hayatına yön verecek siyasetçilerin olması temennisinde bulunmak isterim.”

“GİT PARTİ GURUBUNDA YAP”

Ertuğrul’un kınama bildirisine ilk tepki CHP Grup başkanvekili Nadi Sancar’dan geldi. Sancar, “Bu açıklamaları yüzünden Sayın İlknur’u kınıyorum. Kaldı ki; Çanakkale Belediye Başkanımız bu sabah o tutumundan dolayı AKP’li kadın üyeden özür dilemiştir.  Bu olayı Uşak İl Genel Meclisi’ne taşımanız çok çirkin bir davranıştır Bu açıklamayı yapmak istiyorsan aşağıda AKP parti grubu var. Çağır basın mensuplarını orada yap. Burası İl Genel Meclisi. Ayrıca AKP geçmişi ortada olan bir parti. Bu duyarlılığınızı dövülen aşağılanan kadınlar için ne göstermediniz? Ensar Vakfı’nda tecavüze uğrayan erkek çocuklarını niçin gıkınızı çıkarmadınız?” dedi.

MHP Grup Başkanvekili İbrahim Cevher de İl Genel Meclisi çalışmalarına siyaseti karıştırdığı için Ertuğrul’u kınadığını bildirdi.  CHP’li meclis Üyesi Yılmaz Tozan’da Meclis Başkanı Mehmet Nacar’dan müdahale etmesini isteyerek, “Bir kereden bir şey olmaz diyen bakanlarımız var” diye tepkisini ortaya koydu.

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Gürpınar ve AK Partili Meclis üyesi Abdülkadir Kılınç CHP’li üyelerle tartışmaya girdi. Kılınç, “Buraya siyaset bulaştırmak, CHP’lilerin işi. Siz bunu sürekli yapıyorsunuz” dedi.

Bir anda ortalık karıştı. AK Partili ve CHP’li meclis üyeleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Bazı üyelerin araya girmesi ile tartışmanın kavgaya dönüşmesi engellendi.

SALİH KILINÇ / ÖZEL HABER

504 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap