Cevher; “Sorkun işçileri tehdit ediyor” Sorkun; ” İspat etsin istifa edeyim”

SAYFA  6 MAN sorkun belge (1)

SAYFA  6 MAN sorkun belge (2)

SAYFA  6 MAN sorkun belge (3)MHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili İbrahim Cevher İl Genel Meclisi 2017 yılı Temmuz ayı 5. oturumunda gündem dışı söz alarak Hizmet-İş Sendikası Uşak Başkanı Recep Sorkun’un yaptığı açıklamalara cevap verdi. Hiçbir sendikanın temsilcisi ve savunucusu olmadığını söyleyen Cevher Recep Sorkun’un işçileri toplayıp tehdit ettiği iddiasını yineledi. Sorkun ise bu iddiayı ispata davet etti ve eğer ispat ederse istifa edeceğini söyledi.
Cevher’in mecliste yaptığı konuşma şu şekilde; ” İl Genel Meclisi Temmuz ayı 3. birleşiminin dilek temenniler bölümünde söz isteyerek il genel meclisi üyelerinin de içerisinde bulunduğu bir açıklama yaptım. Bu açıklama da işçilerimizin sendika değiştirdiğinden dolayı tehdit edildiğini ve işlerine son verilmek istendiğini söylemiştim. Bunun üzerine biz davula vurduk zannediyorduk dümbelekten ses geldi. Yenigün Gazetesine beyanda bulunan Hizmet-iş sendikası belediye temsilcisi benim kulaktan duyma bilgilerle bu konuda konuştuğumu söyleyerek işte işçilerin hakkını bu sendika aramadı biz aradık gibi polemiklere girmiş. Ben Uşak ili Merkez İl Genel Meclis Üyesiyim herhangi bir sendika temsilcisi falan değilim, sendika savunucusu da değilim. Sadece işçilerimizin bazı gerekçeler gösterilerek işlerine son verilmesiyle ilgili konuşmaları yaptım. Burada kamuoyunu da yanlış bilgilendiren belediye sendika temsilcisi şunları söylemiş gazeteye bir de yetki belgesi koyarak biz yetkiliyiz demiş. Meclis üyesi İbrahim Cevher kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor demiş. Biz temizlik işi kolunda onlar yetkili değil demedik. Hizmet alımından bizim 70 tane işçimiz var, bunların tamamı inşaat iş kolunda. İnşaat iş kolunda da bahsettiğimiz sendika yetkili değil. Tehdit edilip de dün öğleden sonra itibariyle de iş akdi feshedilen personellerimiz de inşaat işkolunda çalışan işçiler, yani o sendikayı ilgilendiren bir şey değil.
Ben o gün etik olarak uygun görmediğim için söylemedim, o sendika temsilcisi Recep Sorkun saha amirimiz vasıtasıyla yemekhaneye 28 adet personelimizi toparlıyor bunlara ağır hakaretlerle gidip üye olduğunuz sendikadan istifa edin değilse hepinizin ekmeğini elinden alırız deyip tek tek isimlerini alarak hakaret ederek oradan ayrılıyor. Bunları etik görmüyorum zannedersem şu anda bizim nabzımız ölçülüyor, bu iş akdi feshedilen işçilerin emre itaatsizlikten iş akitlerinin feshedildiği gibi gerekçeler, saçma gerekçeler, gerekirse biz bunu belgelendiririz. Telefonlarından facelerinden atılan o mesajları, o sendikadan istifa et, şu beğeniyi kaldır, bu sendikaya gel gibi tehditler var. Gerekçe itaatsizlik değil, nabız tutuyorlar bunun arkasının geleceğini düşünüyorum. Bunlar çok etik değil. Herkes elini vicdanına koysun, kimsenin elinden ekmeğini almasın temennisiyle sözlerime son veriyorum.”
Hizmet-İş Sendikası Uşak Başkanı Recep Sorkun İl genel meclisinin işçi haklarıyla ilgilenmesini olumlu bir gelişme olarak nitelerken hakkında yapılan tehdit iddialarını da reddetti. Hizmet-iş olarak işçilerin yıllık izinlerini kullandırmak için yaptıkları yazışmaları gösteren Sorkun; ” Yol-iş 2015-2016 yıllarında işçilerin haklarını aradığı bunun gibi bir yazışma göstersinler, bulamazsınız çünkü dertleri yoktu. Göstersinler istifa edeceğim” dedi. Cevher’i defalarca telefon ile aradığını ancak bir türlü ulaşamadığını söyleyen Sorkun “Bize yetkisi yok diyenler ilk önce kendi yetki belgelerini göstersinler ben belgelerle konuşuyorum. Bunlar bize üyeydi zorla, tehditle istifa ettirildi. Yağız hırsız ev sahibini suçlarmış. Kulaktan dolma bilgilerle değil keşke bize sorarak konuşsalardı. Önce yetkileri yok dediler şimdi tehdit ediyor diyorlar. Bir kişiyi tehdit ettiğimi ispatlasınlar bu işi bırakırım” şeklinde konuştu.
HABER / BAYRAM KELEŞ

518 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap