Cevher “Yetkili değilsiniz” dedi, Sorkun belge gösterdi

cevher yektili değilsiniz dedi sorkun belge gösterdi (1)Uşak İl Genel Meclisi 2017 yılı Temmuz ayı 3. birleşimde dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP Grup başkanı İbrahim Cevher İl Özel İdaresi bünyesinde çalışan işçilerin Yol-iş sendikasına geçiş yaptığı için genel sekreter yardımcısı meclis üyelerinin bazıları ve son olarak Recep Sorkun tarafından işten çıkarılmakta tehdit edildiğini ileri sürdü. Sorkun ise asıl kendi üyelerinin baskı ve tehdit ile istifa ettirildiğini iddia etti.
“İŞÇİLERİMİZİN EKMEĞİNE EL UZATANININ ELİNİ KIRARIZ, BUNU DA HERKES BİLSİN”
“Kurumumuz ile ilgili bir konuyu dile getirmek istiyorum” diyerek söze başlayan Cevher; “Biliyorsunuz taşeron olarak yüze yakın işçi çalıştırıyoruz. Bunların tamamına yakını diyebiliriz Ak Pati grubu tarafından referanslı işe alınmış kişiler. Süreç içerisinde meclis başkanımız da dahil zannedersem Hak-İş Denizli bölge temsilcisiyle görüşülerek bunlar bu sendikaya üye edildiler. Ancak Hak-İş sendikasının Türkiye genelinde 480 üyesi var, Yol-İş sendikasının ise 48 bin kusur üyesi var. Bundan dolayı HAK-İŞ sendikası yetkili bir sendika olmadığından taşeron işçilerimiz bazı haklarını elde edemediler. Bu sıkıntıyı gördüklerinden dolayı da bir kısmı bir aylık süreç içerisinde Yol-İş sendikasına geçişler yaptılar. Gerek genel sekreter yardımcısı gerekse meclis üyelerimizin bazılar tarafından bir aya yakın süredir tehdit ediliyorlardı işinize son veririz diyerek. Hak- İş’in belediye temsilcisi Recep Sorkun gidip kendilerini tehdit ediyor. Bu konuda sizlerden dileğimiz işçilerimizin ekmeğiyle oynamayın. Bu tür tehditlerle bir yere varılamayacağını herkes bilmeli, işçilerimizin ekmeğine el uzatanının elini kırarız, bunu da herkes bilsin.” şeklinde konuştu.
İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Nacar’da bu olayı bayramda duyduklarını ve henüz bir araya gelip konuşamadıklarını ve konuyu ele alacakların söyledi.
Konuyu sorduğumuz Hak-İş konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası Uşak İl Başkanı Recep Sorkun iddialı açıklamalarda bulundu. İl Özel idaresine ne işçi alırken ne de çıkarırken kendilerine sorulmadığını ve bu yönde bir inisiyatiflerinin olmadığını söyleyen Sorkun İbrahim Cevher’in de konuyu kendisiyle görüşmediğini belirtti. Hizmet- İş olarak yetkili olduklarını söyleyen ve yetki belgesini gösteren Sorkun; ” İbrahim bey kulaktan dolma bilgilerle uğraşmasın ben ona uzak değilim. Bu konuyu bana sorabilir ve iddianın aslı astarı olmadığını öğrenebilirdi. Biz sendikacılığın nasıl yapılacağını İbrahim Cevher’den öğrenmeyeceğiz, oradaki insanlardan da öğrenmeyeceğiz.” dedi.
“MHP UŞAK BELEDİYESİNİ KAZANDIĞINDA AK PARTİLİ DİYE 167 KİŞİYE BİRDEN ÇIKIŞ VERDİ”
MHP Uşak Belediyesini kazandığında Ak Partili diye 167 kişiye birden çıkış verdiğini hatırlatan Sorkun;” Cevher bunları neden o zaman gündeme getirmedi. Biz ne işçiyi çıkaran makamız ne de işçiyi alan makamız. İşçi aldılar, İbrahim Cevher’i, MHP’si , CHP’si, Ak Parti’si bize sordu mu? Bizim iş kolumuz bile ayrı bunu bile bilmiyorlar. Bahse konu yerde 5 yıldır insanlar yıllık izinlerini bile kullanamıyorlardı. Yol-İş sendikası burada yetkili olmasına rağmen buradaki işçilerin sorunlarıyla ilgilenmemektedir. Biz, bizim işçimiz olmayanlar için bile mücadele verdik ve 01.01.2017 tarihinden itibaren işçiler yıllık izinlerini kullanmaya başladılar. Lütfen birileri bir şeyler söylerken kimin neyi yapıp neyi yapmadığına baksın. Hak-İş geldi temizlikte örgütlendi arkadaşların yıllık izinlerini gündeme getirdi ve kullandırmaya başladı. Bu Yol-İş sendikalılar şimdiye kadar nedeydiler? Bizim üyelerimizi onlar baskı ve tehditle istifa ettirdi. Saha amirliğindeki görevli arkadaşlar bizim üyelerimizi sürdüler. Yavuz hırsız ev sahibini suçlarmış.” dedi.
HABER / BAYRAM KELEŞ

753 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap