CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım; “Uşak’ın üstü “Altın” dan daha değerlidir”

CHP Uşak Milletvekili Özkan yalım TBMM’de yaptığı konuşmada, “Murat Dağı’nda maden arama çalışmalarını durdurulmasını istedi.

Yalım Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de günden dışı söz alarak, Murat Dağı’nda her türlü maden aramasının durdurulmasını isteyerek, dağın Uşak ve Ege Bölgesi için önemine dikkat çekerek Uşak’ın üstünün altından daha değerli olduğunu dile getirdi.

Yalım, burada maden aranması için ÇED raporunun kime verilip verilmediğini ilgili bakanlardan sordu. Verildiyse iptal edilmesini isteyerek, tek bir ağaç kesildiği takdirde, Uşak ve bölge halkını karşında bulacaklarını da sözlerine ekledi.

MURAT DAĞI’NDA EN UFAK BİR ÇALIŞMA İSTEMİYORUZ”

Murat Dağı’nda altın aranması olayı CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından TBMM’nin gündem dışı oturumunda dile getirildi.

Yalım, konuşmasında şunları belirtti:  “Murat Dağı, Uşak ve Kütahya illeri arasında çok önemli bir dağdır. Bölgenin oksijen ve su kaynağıdır. Burası yıllardır yeşilliği ve doğal yaşamı ile durur. Yıllardır burada maden çalışması yapılmasına izin verilmedi.  Şimdi burada bir maden arama çalışması olduğu için gündem dışı söz aldım.

Buradan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye sesleniyorum. Murat Dağ’ımızda en ufak bir çalışma istemiyoruz. Murat Dağı bölgenin oksijen ve su kaynağıdır. (Murat Dağı ormanları fotoğrafı gösterdi) Bakın burada Murat Dağı ormanlarını görüyorsunuz. Bu ormanın olduğu yerde bölgesel bir çevre felaketine yol açacaktır. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye soruyorum. Burada altın arayan şirketlere ÇED raporu verdiniz mi? Hangi tarihte hangi firmalara verdiniz? Bunun için soru önergesi de verdim. En kısa zamanda cevabını bekliyorum.

“MADEN İÇİN 500 YILLIK AĞACA NASIL KIYACAKSINIZ?”

Murat Dağı, Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Susurluk ve Porsuk Çaylarının en önemli su kaynağıdır. Bu suların kesilmesi Ege Bölgesinde tarım bitecektir. Ege Bölgesinde 15-17 Milyon insan tarım yapamayacak, işi ve aşı kesilecek, açlığa mahkûm edilecektir. Bu sebepten dolayı tekrar söylüyorum. Enerji ve Tabi Kaynaklar ve Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan buraya maden arama izninin verilmemesini, verildiyse de iptal edilmesini istiyorum. Maden arayan firma bu niyetinden vazgeçsin. Yoksa karşılarında

Ormanların çok sık olduğu Murat dağımızda tescillenmiş 500 küsur yaşında bir ağacımız var. (Burada Bahadır Köyünde bulunan anıt ağacın fotoğrafını göstererek) bu ağaca nasıl kıyacaksınız?

Tekrar söylüyorum, Uşak’ın üstü altından değerlidir. Murat Dağı’nda altın aramaya engel olun. Şirketlere de söylüyorum. Gelin bu niyetinizden vazgeçin. Uşak halkını, Kütahya halkını, bütün Ege halkını ve bizleri karşısında bulursunuz. Murat Dağı’nda bir ağacın kesilmesine izin vermeyeceğiz. Uşak halkı Murat Dağı konusunda çok duyarlıdır. Murat Dağı’nda maden aramaktan vazgeçin. Bizlerle karşı karşıya gelmeyin.”

                                                                                 SALİH KILINÇ/ HABER

 

614 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap