CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım Uşaklıları Murat Dağı’na davet etti

Murat Dağı’nda maden aranmasına tepki gösteren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, 18 Ağustos Cuma günü tüm Uşak halkını Murat Dağı’na davet etti.

Murat Dağı’nda maden arama çalışmalarının halkın tepkisi üzerine “Altın değil, çinko ve bakır madeni arıyoruz” şeklinde söylem geliştirildiğini kaydeden Yalım, maden arama çalışmalarını yerinde görmek için bir organizasyon düzenlediklerini ve tüm Uşak halkını bu organizasyonda görmek istediğini belirtti.

“ARAŞTIRMALARIN TEMELİNDE ALTIN ARAMASI YATIYOR”

Son iki gündür Murat dağı ile ilgili araştırmalar yapan, Kütahya’nın Gediz İlçesine giderek, kaymakam ve belediye başkanı ile görüşen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, altın arayıcılarının halktan gelen tepkileri yumuşatmak amacıyla, “Altın değil, çinko ve bakır arıyoruz” gibi söylemler geliştirdiklerini iddia etti.

Yalım, “Doğası ve eşsiz güzelliklerle dolu Murat Dağının 900 yaşındaki dünyanın tek karaçamı olan Anıt Ağacın yaklaşık 100 metre kadar yakınlarında maden araştırması için sondajlar çalışmaya başladı” diyerek Murat Dağı’ndaki arama çalışmalarını doğruladı.

Murat Dağı Uşak İli için sembol olmuş bir dağ olduğuna dikkat çeken Yalım, “Yapılan araştırmaların temelinde Altın madeni araştırması bulunmaktadır. Ancak halktan ve medyadan gelecek tepkiler için Çinko ve Bakır madeni araması yapıldığına dair söylemler geliştirilmiştir” dedi.

Yalım, “Cuma günü Saat 14’de Atatürk Anıtı önünden Sivil Toplum Kuruluşlarımız, basın mensuplarımız ve halkımız ile Murat Dağındaki araştırmaları yerinde görmek için bir organizasyon düzenlemekteyiz. Yaşanacak bu doğa katliamını engellemek ya da gerçekleri yerinde görmek isteyen, tüm STK temsilcilerini, Uşak halkını ve çevreye duyarlı tüm yurttaşlarımızı bu organizasyona davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

SALİH KILINÇ / HABER

706 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap