CHP’den Uşak Belediyesine İki Soru Önergesi

CHP’den Uşak Belediyesine iki soru önergesi

Uşak Belediye Meclisinin Aralık ayı 3. birleşiminde CHP grubunun verdiği soru önergeleri dikkat çekti. CHP  grubu verdiği soru önergelerinde şehir içi minibüs hatlarında bazı hat sahiplerinden bağış almak suretiyle hatların değiştirildiği  ve laleli elektrik direklerinin temininde ve fiyatlarındaki fahiş fiyat iddialarını sordu.

Toplantının başında kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin yıldönümü olması dolayısıyla mecliste bulanan kadın  üyeler kutlandı.

Gündemde bulanan maddelerin görüşülmesi esnasında CHP gurubunun verdiği ve  Mehmet Karakoç, Mustafa Ekşi, Rıfat Alakent, Mustafa Güngör,  Aynur Yurtsever imzalı soru önergelerinin ilkinde minibüs hat sahiplerinden alınan bağışlar hakkında şu sorular soruldu;

“5393 sayılı kanunun 26. maddesi gereğince aşağıdaki yazılı hususların cevaplandırılmasını arz ederiz.

1- Kamuoyunun da dillendirildiği  şehir içi minibüs hatlarında bazı hat sahiplerinden bağış almak suretiyle hatların değiştirildiği söylenmekte ve yazılmaktadır. Eğer bu iddialar doğru ise

a-  Yapılan işlem hukuka uygun mudur?

b- Alınan bağışlar ne kadardır? Kaç kişiden alınmıştır?

c- Görüldüğü kadar alınan bağışlar şartsız olduğu gibi beyan edilse de, alınan bağışların hat değişikliği karşılığı olması hasebiyle şartlı bağış olduğu aşikardır. Dolayısı ile bu bağışları kabul etmeye Belediye Meclisi yetkili olduğundan, yasa gereği neden belediye meclisine sorulmamıştır?

d- Alınan bu bağışlar söylendiği gibi ise hat değer artışı kadardır. Taşınacak yolcu sayısı ve buna benzer gelirler de artacağından diğer hak sahiplerine haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?

e- Böylece parası olan ve istenilen  bağışı ödeyen her minibüs hattı sahibine istediği hatta çalışmanın önü açılıyor mu?”

” BU ZAMANA KADAR NE KADAR DİREK ALINDI VE BUNUN İÇİN NE KADAR PARA HARCANDI?”

Aynı kişilerin imzası bulunan diğer soru önergesinde de yeni yapılan yollarda kullanılan lale motifli aydınlatma direklerin maliyeti soruldu önergede şu ifadelere yer verildi;

“5393 sayılı kanunun 26. maddesi gereğince aşağıdaki yazılı hususların cevaplandırılmasını arz ederiz.

“Şehrimizde yapılan Kuzey – Güney çevre yolları ve şehir içinde yenilenen cadde ve sokaklarda yeni dikilen halkın tabiriyle laleli elektrik direklerinin temininde ve fiyatlarında fahiş fiyatlardan söz edilmektedir.

Belediye Meclisi’nin ve Uşak halkının bilgilendirilmesi adına;

1 – Bu zamana kadar ne kadar direk alındığı ve bunun için ne kadar para harcandığı?

2- Direklerin satın alınma şekli nedir? Hangi firmadan Belediye’mi Utaş’mı temin etmiştir.

3- Herhangi bir direğin ya da ortalama maliyet nedir?”

Soru önergelerinin okunmasından sonra Başkan Ergün Kırdinli  konuyla ilgili birimlerin hazırlıklarını yaparak gerekli bilginin verilmesini istedi ve ardından gündemle ilgili konuların görüşülmesine devam edildi.

HABER / BAYRAM KELEŞ

Sayfa 6 man Uşak Belediye Meclisinin Aralık ayı 3 (2)

Sayfa 6 man Uşak Belediye Meclisinin Aralık ayı 3 (1)  Sayfa 6 man Uşak Belediye Meclisinin Aralık ayı 3 (3)

982 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap