‘Çok mutluyuz Çünkü Uşaklıyız’

‘Çok mutluyuz Çünkü Uşaklıyız’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son yayınladığı verilere göre Türkiye’de mutluluk düzeyi en yüksek olan iller belli oldu.  Uşak, 81 il içerisinde en mutlu iller sıralamasında yüzde 72,34 ile 8. sırada yer aldı.

Türkiye’de en mutlu iller sıralamasında 8. Sırada yer alan ilimiz Uşak, Ege Bölgesinde yer alan 8 il içerisinde de Afyonkarahisar ve Kütahya’dan sonra 3. sırada yer alırken, Aydın, Manisa, Denizli, Muğla ve İzmir gibi diğer Ege illerinin çok çok üzerinde yer aldı.

TUİK’in araştırmasında şaşırtıcı bir diğer sonuç;  Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa, Mersin, Konya, Kocaeli gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar, Uşaklılar kadar mutlu değil. En mutsuz il ise yüzde 41, 98 ile Tunceli olarak belirlendi.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak’ın en mutlu iller sıralamasında 8. sırada yer almasını, “Uşak için fevkalade mutlu edici bir haber” olarak yorumladı

TÜRKİYE’DE EN MUTLU 8. İL EGE BÖLGESİNDE 3. İL OLDUK

TUİK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’nin en mutlu illeri sıralamasında Uşak 8. sırada yer alıyor.

Uşak’ta yaşamaktan mutlu olduğunu söyleyen Uşaklılara bunun nedenlerini sorduk. Uşaklılar, Uşak’ta mutlu olmalarının nedenlerini şöyle sıraladı:

  • Uşak, her şeyden önce çok güvenli bir kent, neredeyse asayiş yönünden hiçbir olay yaşanmıyor diyebiliriz. Gecenin geç vakitlerine kadara kadın kız rahatlıkla dolaşıyor. Huzur ve güven içerisinde yaşıyoruz.
  • Çok temiz bir kent, çöplerimiz alınıyor, olumsuz bir durum yok. Son yıllarda hava kirliliği konusunda oldukça mesafeler alınmış durumda.
  • Ekonomik yönden de rahatlıkla yaşayabileceğimiz bir kent, işsizlik sorunu yok. Sanayi ve tarımı istihdam sağlıyor. Dar gelirli asgari ücretli insanlar, Uşak ölçeğindeki bir kente göre çok rahat geçinebiliyor.
  • Küçük kent olmanın avantajları da var. Uşak’ta feodal akrabalık ilişkileri sayesinde bir Uşaklı aylarca aç kalmadan yaşayabilir. Çünkü akrabasından, komşusundan veya mahalle bakkalından yiyecek temin etme şansı var.
  • Uşak ve köylerinde tarımsal üretim olduğundan gıda gereksinimini bol ve ucuz bir şekilde pazardan temin edebilir. Bir İstanbul, bir Ankara veya İzmir gibi metropollerde bu şansı bulamayız.
  • Uşak ve çevresinde bol yeşil alan, piknik yerleri var. Doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile Uşak çok güzel ve yaşanacak yer.
  • Sinemaları, tiyatro, konser, AVM’leri ile sosyal etkinlikler açısından çok zengin bir il. Bu konuda da sıkıntı yaşamıyoruz.

Uşaklılar, tek sıkıntının, araç trafiği ve araç park yerleri yönünden yaşadıklarını, bu sıkıntının bir an önce giderilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

‘MUTLU AİLE, MUTLU KADIN, MUTLU MAHALLE MUTLU UŞAK’

TUİK tarafından yapılan ‘En Mutlu İller Sıralaması’nda Uşak’ın 8. Sırada yer almasını değerlendirmesini istediğimiz Uşak belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Uşak’ın 81 il arasında 8. sırada yer alması, kentimiz için fevkalade bir haber” yorumunu yaptı.

Cahan, “Gerek başkan adaylığım, gerekse yaklaşık 3 yıllık başkanlığım dönemimde sloganımız; “Mutlu kadın,”, “Mutlu çocuk”, “Mutlu aile”, Mutlu sokak” , “Mutlu Uşak” olmuştu. TUİK’in araştırmasından hemşerilerimize mahcup olmadığımızı görüyorum. Hamdolsun. Bana göre Uşaklılar, Uşak’ta yaşamaktan neden mutlu?

Son yıllarda yaptığımız alt yapı çalışmaları ile bu sorunu aştık. Cadde ve sokaklarımız ihtiyaca cevap verecek ve modern bir şekilde düzenlendi.  Kuzey ve Güney çevre yolları, kent meydanı, kentsel dönüşüm alanı gibi çalışmalar yakın zamanda sona erince hemşerilerimizin mutluluğu daha da katlanacak” dedi.

Son yıllarda Uşak’ta sportif başarıların artmasının da Uşaklılar için mutluluk kaynağı olduğuna dikkat çeken Cahan, “Belediyemizin spor alanında büyük destekleri ile gerek futbol, gerek basketbolda yaşadığımız büyük başarılar da bence hemşerilerimizin mutluluğunu katlamıştır. Belediye olarak, Uşak’ın mutluluğu için çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘TRAFİK SORUNU DA SONA ERİYOR’

Cahan’a Uşaklıların en çok, trafik ve park yeri sorunundan yakındığını ilettik. Cahan bu sorunun en kısa zamanda çözüleceğini belirterek, çözüm konusunda şu çalışmaları yaptıklarını aktardı: “Kuzey Çevre yolu devreye girdi. Kent içine yaptığımız battı çıktılara araç trafiğine büyük oranda akışkanlık sağladı. Güney çevre yolunun devreye girmesi ile kent içi araç trafiği sorunun çözüleceğine inanıyorum. Bu yol devreye girdiğinde, transit geçen kamyon, otobüs ve diğer araçlar kent trafiğine takılmayacak ve kent içi trafiği büyük ölçüde rahatlayacaktır.

Bu konuda bir diğer çalışmamız, Özdilek kavşağında oluyor. Buradaki kavşağı, Sivaslı yoluna bağlayan battı çıktı inşaatı 16 Mayıs tarihinde başlıyor. Uşak Belediyesi olarak yaptığımız ve planladığımız tüm çalışmalar, ‘mutlu bir Uşak’ içindir.”

TUİK TÜRKİYE DE EN

MUTLU İLLER SIRALAMASI

1-    Sinop   % 77,6
2-    Afyonkarahisar  % 76,43
3-    Bayburt  % 75,91
4-    Kırıkkale   % 75,48
5-    Kütahya   %73,76
6-    Çankırı  % 73,5
7-    Düzce  %72,77
8-    Uşak   % 72,77
9-    Siirt    % 71,75
10- Şırnak % 71,36

 

TUİK TÜRKİYE DE EN MUTSUZ İLLER SIRALAMASI
71- Mersin  % 52,84
72- Muğla   % 52,4
73- Batman % 52,27
74- Elazığ  %51,73
75- Mardin % 51,6
76- Zonguldak  % 51,12
77- Hatay  % 50,31
78- Antalya % 49,79
79- Diyarbakır % 48,67
80- Osmaniye  % 45,47
81- Tunceli % 41,98

 

EGE BÖLGESİNDE EN MUTLU İLLER SIRALAMASI
2- Afyonkarahisar % 76,43
5- Kütahya % 73,76
8-Uşak % 72, 34
27- Manisa % 63;92
51- İzmir % 58,24
59- Denizli % 56,74
68- Aydın % 53,46
72- Muğla % 52,4

 

 

UŞAKLILAR BÜYÜK KENTLERDEN DAHA

 MUTLU YAŞIYOR

8-Uşak % 72, 34
21- Konya % 65,37
33- Eskişehir % 62,69
35- Bursa % 61,1
50- İstanbul % 58,4
51- İzmir % 58,24
64- Ankara %56,23

 

SALİH KILINÇ / ÖZEL HABER

 

828 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap