Çölyak ve PKU Hastası çocukların da yüzü gülsün

Çölyak ve PKU Hastası çocukların da yüzü gülsün

Uşak Colyak PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, yeni kurulan derneklerinin çölyak ve PKU hastalarına glütensiz yiyecek alabilmesi için yardım çağrısında bulundu.

Uşak’ta bir yıl önce kurulan ve Ocak ayında yeni hizmet binası devreye giren Uşak Colyak PKU El Ele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömre Ümran Aydın, çölyak ve PKU hastası çocukların simit bile yiyemediğini hatırlatarak, dernek binasında özellikle bu hastalıktan rahatsız çocukların gönlüne göre yiyecek yiyebilmeleri ve dernek binasını donatmak için hayırseverlere yardım çağrısında bulundu.

ÇÖLYAK HASTASI ÇOCUKLAR TOPLUMDAN SOYUTLANMASIN İSTİYORUZ

Seslerini yeterince duyurmadıklarından yakınan Uşak Colyak PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, Uşak ve çevresinde 200’ü aşkın çölyak ve PKU hastası tespit ettiklerini ve bunların gıda ihtiyaçlarını gidermek için yardım beklediklerini kaydetti.

Kendisi de 19 yıldır çölyak hastası olan Aydın, hayırseverlerden derneğine niçin yardım beklediğini de şöyle dile getirdi: “Geçen yıl kurduğumuz derneğimiz,  Uşak Belediye Başkanımız Sayın Nurullah Cahan’ın belediye iş hanında bize bu yeri tahsis etmesi ve Uşak Eczacılar Odası’nın biraz mefruşat ve malzeme almasıyla hizmet binamıza kavuştuk. Buradan Sayın Cahan’a ve Eczacılar Odası’na çok teşekkür ediyorum.  Derneğimizin parası olmadığından yeterli sayıda sandalyemiz bile yok. Burada bir mutfak kurduk. Çölyakhastalarınınyiyebildiği glütensiz gıdaları imal ederek, özellikle çocuklarımız haftada bir de olsa toplayıp gönüllerince yemek yemelerini sağlamak istiyoruz. Çölyak hastalığı pahalı bir hastalık. Çünkü özel gıda maddelerini tüketmemiz gerekiyor. Bunları çoğu da ithal ve çok pahalı buna karşın hastalar genelde yoksul ve orta gelirli ailelerden oluşuyor. Gıda teminini bir yana bırakalım. Bir kişinin çölyak hastası olup olmadığını belirlemek için yapılan testte kullanılan ilaçları bile devlet ödemiyor. Hasta kendi cebinden ödüyor.

Özellikle çölyak hastası çocukların, normal bir çocuk gibi evinde veya dışarıda bir simit, mantı, aşure, börek, çörek yeme imkânı yok. Çölyak hastası bir çocuğun yiyebileceği normal simitten çok daha küçük glütensiz bir simit 8 liraya mal oluyor. İki makarna bir un aldığınızda 150 lira falan tutuyor.  Ya da 100 gram makarna 32 lira civarında. Bu hastalık zengin hastalığı. Dernek olarak bu yiyecekleri temin etme adına yardım talep ediyoruz. Her ay bir iki çocuğa glütensiz ürünlerden oluşan bir sepet yapıp yardım edebiliriz.Bizim hastalarımızın tamamına yakını asgari ücretle geçinen ailelerden oluşuyor. Çocukların dışarıda yemek yiyebileceğim yerler yok. Dolaysı ile evden çıkamadıkları için sosyalleşemiyor ve toplum dışına itiliyor. Dernek olarak bu çocukları sosyalleştirip topluma kazandırmak istiyoruz. Dernek binamızda çölyak hastası çocuklarımız için glütensiz pastalar yapıp doğum günlerini kutlayabiliriz.

ÇÖLYAK HASTASI ÇOCUKLARIN DA YÜZÜ GÜLSÜN

Gördüğüm kadarıyla Uşak halkı gıda bankası aş evi gibi hayır kurumlarına çok yardım yapıyor. Bize de yapabilirler. Bu gıdaları yapabilmemiz ve yiyecekleri koruyabilmek için derin dondurucu almamız gerekiyor. Gıda üretebileceğimiz makinalar almak istiyoruz.

Okulda kantinden bir şeyler alıp yiyemezler. Bir köşede oturup ağlarlar. Bu çocuklar gülsün istiyorum. Bize yardım ederlerse çölyaklıçocukların gözyaşını dindirip yüzlerinin gülmesini sağlamak istiyoruz.

ÖZEL HABER / SALİH KILINÇ

omreumran-1 omreumran-2

692 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap