Diyabet Derneği Başkanı Sercan; “Piyasadaki merdiven altı cihazlar diyabetlilerin sağlığıyla oynuyor”

Uşak Diyabet Derneği Başkanı Sercan Bozer piyasada ucuza satılan ve ölçüm çubuklarında fark alınmayan bazı cihazların doğru ölçüm yapmadığını dolayısıyla diyabet hastalarının sağlığıyla oynadığını söyledi. Bozer doktor tavsiyesi olmadan gluco metre alınmamasını istedi.

Tip 1 diyabetlilerin hayatında  devamlı olarak kullanmak zorunda oldukları  gluco metre (şeker ölçü cihazları)  hakkında bilgiler veren  ve kendisi de diyabet hastası olan Bozer  bu cihazların içerisinde merdiven altı diye tabir edilen cihazlara dikkat çekti. Bozer konuyla ilgili olarak şunları söyledi; ” Çin malı devletimizin ücretsiz sıfır fark aldığı cihazlar var. Devletimizin bunların bazılarını toplattığı halde piyasada satılmasına devam ediliyor, kullanımı yasaklandığı halde kullanılmaya devam ediliyor, bunların sağlığımıza zarar verdiğini biliyoruz. Devletimizden, Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan bu cihazların toplatılmasını istiyoruz.” dedi.

Kaliteli cihazlar ile ucuz cihazların ölçümlerinde yüzde 100’e varan değişimlerin söz konusu olduğunu vurgulayan Bozer; “Düzgün orijinal doğru ölçen cihazımıza 5-10 lira gibi kutu başına fark veriyoruz, devletimizin sisteminin ödemesinin yetersiz olduğu için ama diğer merdiven altı tabir ettiğimiz ucuz cihazlarda  hiç fark ödemeden şeker ölçüm çubuklarını alıyoruz. Vatandaşımızın buna kanıyor, vatandaşımızın buna inanmaması ve kanmaması gerekiyor, çünkü sağlığımız değerli, ileriki günlerde bu sağlığı arayıp bulamayacağız, o yüzden cihaz seçiminde gluco metre seçiminde doktorlarımıza, profesörlerimize danışıp eczanelerimizden öyle temin edelim. Bir de şunu istiyorum; Eczanecilerimiz ben bunu ücretsiz veriyorum şeker ölçüm çubuklarından fark almıyorum bu cihazı kullanın diye size verdiği taktirde almayın çünkü o cihazlar ve ölçüm çubukları üzerinden pirim yapıyorlar onun için satışı hızlandırıyorlar. Lütfen doktorlarımızın onayı olmadan cihaz almayalım.” şeklinde konuştu.

HABER / BAYRAM KELEŞ

Diyabet Derneği Başkanı Sercan; Piyasadaki merdiven altı cihazlar diyabetlilerin sağlığıyla oynuyor (1)

752 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap