DOĞAL BAL NASIL ANLAŞILIR?

- Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır (1) - Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır (2) - Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır (3)Baba mesleği olan arıcılıkla 10 yaşından beri iç içe olan  Recep Çelik(37) Uşak’ta da 15 yıldır bu sektöre  hizmet veriyor. Çelik tamamen doğal olan kara kovan balı ile piyasada ucuza satılan diğer balları nasıl ayırt edilebileceğini örnekleriyle anlattı.

Kara kovan balının her şeyiyle beraber insan vücuduna şifa olduğunu vurgulayan Çelik; ” Diğer ucuza satılan balların içinde şeker ve glikoz vardır. Kara kovan balında bunlar yoktur ayrıcı mum da yoktur. Yani siz petekli balı yedikten sonra ağzınızda sakız gibi madde kalıyorsa bu yapay bir malzeme olan mumdur, kara kovan balında bu mumu da arı yapar yani doğaldır ve ağzınızda erir. Bir de en basit olarak şöyle anlayabiliriz; İnsan balı yediği zaman boğazda bir yanma olur eğer bu yanma oluyorsa bilin ki bu balda bir katkı var. Doğal olan bal hiçbir zaman boğazı yakmaz. Şeker hastası yediği zaman rahatsız olmaz.  Bazı şeker hastalarım var günde 5 sefer insülin vursa bile yediği baldan rahatsız olmuyor.” şeklinde konuştu.

“BU SİSTEMDE TEL YOK, İÇİNDE MUM YOK TAMAMEN DOĞAL”

Çelik kara kovan balının önemli özelliklerinden biri hakkında da şu bilgileri verdi; “Daha önceleri, babam zamanında bunu daldız içerisinde yaparlardı. Şimdi o daldızlara bakmak zor olduğu ve içindeki arı öldüğü için şimdi bu sisteme çevirdiler. Bu sistem de tel yok, içinde mum yok tamamen doğaldır, peteği de arı kendisi yapar.  Kovandan peteği kopardığınızda hiç zorlanmazsınız. Tamamen arını yaptığı bir baldır. Bunu yemek şifa. Ama fenni kovan balı siyah da olsa kara kovan balı değildir, bazıları bu balları kara kovan balı diye satıyorlar. Siyah beyaz bal arasında hiçbir fark yoktur. Siyah bal anaç arının yaptığı baldır, beyaz olan da oğul balıdır. ”

“KARA KOVAN BALININ SÜZMESİ OLMAZ”

Vatandaşın balı yediğinde ağzında mum kalıp kalmadığına  dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Çelik kara kovan bal ile fenni kovan bal arasındaki diğer farklılıkları şu şeklide sıraladı; ” Sakız gibi bir mum ağızda kalıyorsa yapay bir petek olduğunu gösterir. Görünüşünde de  bal petekleri komple doluysa, bunu arı nasıl doldurur? Bunu şekeri vereceksin arı dolduracak. Ama  kara kovan balında peteklerin hepsinin dolu olduğu görülmez hep yarımdır. Bunlarda hiç arıya bakım olmadığı için bütün petekleri dolduramıyor. Bir de bunu içinde tel yoktur. Diğer fenni kovan balların içinde tel vardır.  Mumu tutturmak için balın içine tel koyarlar. Fiyatları da yüzde yüz farklıdır. Fenni kovandan yılda 3 sefer bal alırsın  ama kara kovanda yılda 1 sefer alabilirsin. Birde Kara kovan balının süzmesi olmaz. Çok iyi balcılık yaparsın kendin eritirsin saklarsan ancak bu şekilde olur yoksa kara  kovan balının süzmesi olmaz, zaten petek arının kendi mamulüdür. Süzme kara kovan balı diye satılan ballar vatandaşlarımız itibar etmesinler. Ucuz ballara mesela 10 liraya 15 liraya mahallelerde cami önlerinde satılan ballara rağbet etmeyin  biraz fazla  verin, bal için şifa için. Şifa Allah’tan gelir  arı bize değil de kendisine çalıştığı için en iyisini toplamaya gider. 15-20 liraya aldığınız ballarda muhakkak şeker ve kimyasala madde vardır, muhakkak, ben de satsam aynı şekilde.”

” BU BALIN UŞAK’TA  BİR EŞİ YOK”

Uşak’ta satılan en iyi balın kendisinden olduğunu iddia eden Çelik; ” Neden diye sorarsanız  içerisinde kesinlikle  hiçbir yapay madde yok. Rize yöresinin balıdır, Ayder yaylasından geldi. İçinde çam, çiçek kekik, kestane, an az 10 bin çeşit çiçekte alma baldır.  İddia ediyorum Uşak’ta böyle bir bal yoktur.”

HABER / BAYRAM KELEŞ

 

379 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap