“Dönerse Senindir” Filmindeki Açık Kıyafetli Hemşirelere Gerçek Hemşirelerden Tepki

“Dönerse Senindir” Filmindeki Açık Kıyafetli Hemşirelere Gerçek Hemşirelerden Tepki

Murat Boz’un 23 Aralık’ta vizyona girecek ‘Dönerse Senindir’ adlı filmindeki hemşire sahnelerine bir tepki de Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Uşak Şubesinden geldi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Uşak il binasında bir basın açıklaması düzenleyen SES Uşak Temsilcilik Eş Başkanları Zuhal Darakçı Kanal ve Fikri Mıdık, filmdeki o sahnelerin çıkartılmasını, acil sağlık çalışanları ve kadınlardan özür dilenmesini istediler.

“HANGİ HASTANEDE BU KIYAFETLE GÖREV YAPAN HEMŞİRE VAR?”

Henüz vizyona bile girmeyen “Dönerse Senindir” adlı film, başta hemşireler olmak üzere Uşak’ta da sağlık çalışanlarının tepkisine neden oldu.  Filmle ilgili yapımcı şirket tarafından kamuoyu ile paylaşılan fotoğraf karelerinde, Murat Boz’un bayılmasını ve mini etekli hemşirelerin müdahalesini konu alan sahneler, hemşireleri üzdü ve rencide etti.

Hemşire Zuhal Darakçı Kanal, “Murat Boz’un 23 Aralık’ta vizyona girecek “Dönerse senindir” adlı filmindeki hemşire sahneleri ülkemiz açısından bulunduğumuz noktada bazı sanatçıların sağlık emekçilerine bakışlarını göstermektedir “ şeklinde yakındı.

Acil birimlerin ciddi birimler olduğunun altını çizen Kanal, “Buralardan bahsederken, ıstıraplardan, acılardan yaralardan insan hayatından söz ediyoruz. Acil servisler ne fantezi yerleri, ne de kız bakma yerleridir.

Hemşireler ve Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paremadik) görevlerini yapabilmek ve insanlara yardımcı olmak için canla başla çalışıyor. Hangi hastanede bu kıyafetle görev yapan hemşire var? Bu sahneler nasıl bir düşüncenin ürünüdür?” dedi.

“FİLM HEMŞİRELERİ FANTAZİ OBJESİ OLARAK GÖSTERMİŞTİR”  

Hemşire Zuhal Darakçı Kanal, “Bu mesleği yapanların kendileri, eşleri, çocukları ve dostları düşünülmeden prim yapmaya çalışan bu zihniyete “dur“ diyoruz.  Hadi diyelim, bizlere sevginiz ve saygınız yok, ya hastalara, kadınlara ya da insan onuruna da mı saygınız yok? Ambulansta bu şekilde çalışıldığını göstermek haksızlıktır. Kadın emek gücünün en yoğun olduğu sağlık ortamında bundan sonra yaşanacak tüm cinsel saldırı ve tacizlerin sorumlusu bu filmde fantezi kuranlar olacaktır. Acil sağlık çalışanlarından ve kadınlardan özür dilemelisiniz” şeklinde konuştu.

HABER / SALİH KILINÇ

Sayfa 6 ses (4)

Sayfa 6 ses (2)

763 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap