DSP Uşak İl Örgütü’nden Cumhurbaşkanı’na tepki

Demokratik Sol Parti (DSP) Uşak İl Başkanı Hasan Hüseyin Alçılıoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, “solcuları vatansever olmamakla itham eden” sözlerine tepki gösterdi.

Alçılıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en vatansever kararlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın “Sol zihniyet” dediği dönemlerde hayata geçirildiğini, Atatürk’ten sonraki süreçte de Demokratik Sol’un efsanevi lideri Ecevit tarafından uygulandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar toplantısındaki konuşmasında, “Yıllarca havalimanı, havalimanı dendi. Şimdi denizin üzerine havalimanı yapıyoruz, bunlar ‘İstemezük’ diyorlar. Kim bunlar? Komünistler, komünistler. İki ili, Artvin ve Rize’yi kucaklayacak bu havalimanı, adam ‘İstemezük’ diyor. Bu sol zihniyet, bu komünistler, bunlar hiçbir zaman vatansever, milliyetperver değildir. Bu hizmetleri verdiğiniz zaman çılgına dönüyorlar. Biz yolumuza devam edeceğiz” sözlerine DSP Uşak İl başkanı Hasan Hüseyin Alçılıoğlu yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

“CUMHURBAŞKANI AYRIŞTIRICI SÖYLEMLERİNDEN VAZGEÇMEYECEK”

Alçılıoğlu açıklamasına “30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. Yıldönümü” nü kutlayarak başladı. Son günlerde siyasetin aktörlerinin, yine magazinsel haberler üzerinden ülke gündemini perdelemekle meşgul olduğunu söyleyen Alçılıoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Kimi eski siyasetçiler sözde yeni parti kurma çalışmalarıyla, kimileri atletli fotoğraflarıyla halka “sempatik görünme” yarışındalar. Oysa oyun kurucu, haksız ve pervazsızca Türkiye’nin geleceğini kendi emperyal ideallerine yönelik kurgulamaya devam ediyor.

DSP olarak Sayın Cumhurbaşkanı’nın Muhtarlara hitap ederken sarf ettiği “Sol zihniyet, bu komünistler, hiçbir zaman vatansever değildir” şeklindeki söylemini dehşetle ve şaşkınlıkla izledik. Sanırız bu tür ayrıştırma söylemlerinden hiçbir zaman vazgeçmeyecek.

Öncelikle belirtelim ki, fiili olarak büyük sorunlar yaşadığımız ülkemizin siyasi gündeminde mesele Sol’un tarihi veya “Atatürk’ün atletli fotoğrafı var mıydı” konuları olmasa gerek.

Sayın Erdoğan 1950’lerin köhnemiş zihniyetinin günümüz temsilcisi sıfatıyla solcuları vatansever olmamakla itham ederken, hem toplumsal ayrışmayı derinleştiriyor, hem de yarattığı on beş senelik yıkımı gözlerden uzak tutabileceğini ve iktidarını sürdürebileceğini zannediyor.”

“VATANSEVER KARRALAR SOL ZİHNİYET TARFAINDAN HAYATA GEÇİRİLDİ”

Alçılıoğlu, “Oysa kendisi de çok iyi biliyor ki Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en vatansever kararları O’nun “sol zihniyet” dediği dönemlerde hayata geçirilmiş, Atatürk’ten sonraki süreçte de Demokratik Sol’un efsanevi lideri Ecevit tarafından uygulanmıştır.

Ege’de kıta sahanlığı konusunu gündemden çıkaran, Kıbrıslı soydaşlarımızın yaşam hakkını Barış Harekâtıyla güvence altına alan, Haşhaş ekimi yasağına karşı ABD’ye kafa tutan ve yakın zamanda Amerika’nın Irak’ı işgaline karşı durarak kendini feda edenler bu ülkenin Sol siyasetçisi ve gerçek vatanseverleridir” dedi.

tüm bunların, Süleyman Şah Türbesini alıp kaçarak vatan topraklarını teröristlere terk edenlerin, Ege’deki adalarımıza Yunan askerlerinin çöreklenmesine sessiz kalanların, kendi adamıza girebilmek için pasaportuna vize mührü vurduranların anlayabilmesini beklemediklerini kaydeden Alçılıoğlu, “Keşke solcuların vatanperverliğinin binde biri sizde olsaydı. Ancak Sayın Erdoğan’ın konuşmasında satır arasında söylediği bir söz hayli dikkat çekicidir.

“Kendimiz ve umudunu bize bağlayan tüm dostlarımız için bu hedefimize ulaşacağız” diyen Cumhurbaşkanı, kimler için umut olduklarını derhal açıklamalıdır” diyerek açıklamasına son verdi.

SALİH KILINÇ / HABER

dsp

428 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap