Elektrik Bisikletlerinizi Mutlak Tescil Ettirin

Elektrik Bisikletlerinizi Mutlak Tescil Ettirin

Ülkemizde kayıtlı, elektrikli motosikletlerin veya motorlu bisikletlerin yüzde 97’sinin tescil yaptırmaması üzerine Uşak İl Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. Emniyet yetkilileri, elektrikli bisiklet ve motor sürücülerini uyararak tescil yapılmadığı takdirde par cezası uygulanacağı uyarısında bulundu.

 

Uşak Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, elektrikli bisikletlerin tescillenmesi gerektiği, tescillemeyenlerin idari para cezasına çarptırılacağı vurgulandı.

 

“TESCİL YAPTIRMAK ZORUNLU”

 

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklmada elketirkli bisiklet ve motosiklet sürücüleri şöyle uyarıldı:

“Ülkemizde 2012-2016 yılları arasında 187.986 elektrikli motosiklet veya motorlu bisikletin ÖTV’sinin ödendiği, ancak bunlardan sadece 6.049’unun (%3) tescil edildiği ve geriye kalan (%97)’sinin ise tescilsiz olarak kullanıldığı anlaşılmıştır.

 

Bu araçların tescilsiz olarak trafiğe çıkarıldığı, sürücü belgesiz kişiler tarafından kullanılmasının trafik kazaları ve çeşitli suçlarda sürücülerinin tespit edilmesini zorlaştırmaktadır.Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde belirtildiği üzere;

Azami sürekli anma (çıkış) gücü 0.25 kilovat’ı geçen ve hızı 25 kilometre/saatten daha fazla hıza ulaşabilen iki veya üç tekerlekli, elektrikli motorlu ya da içten yanmalı motorlu taşıtların tescili zorunludur.

 

Trafik ekiplerimizce yapılacak denetim ve kontrollerde pedalı bulunmayan elektrikli motorlu bisiklet ve elektrikli motosikletleri tescil belgesiz ve plakasız kullanmaktan araç sahip ve sürücülerine Karayolları Kanunu’nun ilgili maddelerince “199 TL İDARİ PARA CEZASI” düzenlenecek ve taşıt tescil edilinceye kadar “TRAFİKTEN MEN” edilecektir. Bu araçları sürücü belgesiz olarak kullananlara da “1.698 TL İDARİ PARA CEZASI” uygulanacak, ayrıca kasksız olarak kullanan, aracın teknik donanımında değişiklik yaparak çevreye rahatsızlık verdiği (özellikle “ABARTH” egzoz gibi yüksek düzeyde ses çıkaran) tespit edilen araç sürücülerine gerekli idari para cezaları da uygulanacaktır.

Emniyet Müdürlüğümüz trafik ekipleri tarafından yapılacak kontrol ve denetimlerde araç sürücü ve sahiplerinin mağduriyet yaşamaması için eksikliklerini tamamlayarak gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekmektedir.”

419 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap