ESKUDER Uşak tarihi ve kültürünü canlandırmak için seferberlik başlattı

ESKUDER Uşak tarihi ve kültürünü canlandırmak için seferberlik başlattı

Eski Uşak Araştırmaları Derneği (ESKUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Karahangil, derneği ile Uşak Üniversitesi’nin ortak projeler yaparak Uşak tarihi ve turizmi araştırmaları konusunda işbirliği yapacağını açıkladı.

Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Karahangil, Uşak Üniversitesi ile kurulacak Uşak Akademik Araştırma Merkezi (UKTAM) vasıtasıyla dernek üyesi akademisyenlerle ortak projelere imza atacaklarını duyurdu.

“UŞAK’IN DİJİTAL HAFIZASI YOK”

12299247_10153876330527164_7948352433177463010_n

ESKUDER Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Karahangil, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran’ı makamında ziyaret ederek, “Hayırlı olsun” dileğinde bulundu.Ziyaretin olumlu geçtiğini kaydeden Karahangil, “ Sayın Rektörümüzle üniversitemiz ve ESKUDER arasında Uşak’la ilgili Kültür ve Turizm araştırmaları konularında Akademik Araştırma Merkezimiz (UKTAM)vasıtasıyla işbirliği ve ortak projeler üretilmesi düşüncelerimizi paylaştık. Kendilerine konukseverliği ve duyarlılığı için teşekkür ederiz” dedi.

Karahangil derneğinin çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi: “Dernek üyesi 4’ü profesör, 9 akademisyen üyemiz var.  Uşak’ın kültürü ve tarihi ile ilgili saha çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaların akademik bir tabana oturması için bir misyon doğrultusunda büyük bir yol aldık.Son bir yıl içerisinde devlet kurmaları ve STK’larla görüşerek Uşak tarihi ve kültürü ile ilgili heyecanı sürekli sıcak tutmaya çalıştık. Sayın Rektörümüzle Uşak’ın geleceği için birlikte çalışma konusunu görüştük. Birlikte çalışma zeminini oluşturacak UKTAM’ın açılması ile Uşak kültürüne ve tarihine büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Bu konuda, paneller, çalıştaylar ve sempozyumlar, ulusal ve uluslar arası çalışmalar yapmak için fikir birliğine vardık.Ne yazık ki, Uşak kentinin bir dijital hafızası yok. Uşak’a bir dijital hafıza oluşturmak için arşiv ve dökümantasyon merkezinin en kısa sürede kurulması için Sayın Rektör vekilimiz ile fikir birliğine vardık.”

“UŞAK İLE İLGİLİ AKADEMİK YAYINLARI DERNEĞİMİZ BASACAK”

Geçtiğimi yıl ESKUDER olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yayıncı kuruluş sertifikası aldıklarını belirten Karahangil, “Akademisyenlerimizin Uşak ile çalışmalarını, Uşaklı şair ve yazarlarımızın kitaplarını basma hakkına sahibiz.  Bu yayınevi vasıtası ile Uşak ile ilgili özgün eserlerin kitaplaşmasının önünü açtık. Bundan sonra Uşak çalışmalarını “ESKUDER Yayın Evi” imzasıyla görebileceksiniz.Bir diğer çalışmamız da orta dereceli okullarda Uşak tarihi ve kültürü ile ilgili eğitim çalışmaları olacaktır. Bu konuda gerekli konsensüs sağlandı. Eğitim çalışmalarımız 3 yıl sürecek. Mart ayında başlayacak bu çalışmalarda, öğrencilerimize Uşak tarihi ve kültürünü erken yaşlarda öğretmeye çalışacağız” bilgisini verdi.

Karahangil, tüm Uşak halkına derneğine üye olmaları ve Uşak tarihi ve kültürü hakkında ellerinde bulunan tüm bilgi, fotoğraf ve objeleri sunarak dernek çalışmalarına katkı yapma çağrısında bulundu.

HABER / SALİH KILINÇ

16864618_10155227813498984_1600043927111630188_n

 

821 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap