Eşmelilerin Rehberi Bundan Sonra Mavi Masa Olacak

Eşmelilerin rehberi bundan sonra mavi masa olacak        

Uşak’ın Eşme İlçesi Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin vatandaşlara 24 saat hizmet verecek olan mavi masa uygulamasını sayesinde bundan sonra Eşme halkının belediyede işlerini daha kolay göreceklerini açıkladı.

Eşme Belediyesi olarak yeni bir belediyecilik sistemine geçtiklerini duyuran başkan Çetin, mavi masa sayesinde belediye başkanlığı ve Eşme halkı arasında kuvvetli bir iletişim ağı kurulacağına inandığını kaydetti.

“ÇAĞDAŞ BELEDİYECİLİĞİN GEREĞİ”

Mavi masa uygulamasının ne işe yaradığını ve nasıl hizmet vereceğini aktaran Başkan Hacı Mustafa Çetin şöyle konuştu, “Eşme’ de çözüm merkezi ve hizmet sunumunda yeni bir dönem başladı. Mavi Masa, çağdaş belediyecilik anlayışımızın gereği olarak Eşme’ li vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek ve aramızdaki iletişimi kuvvetlendirmek için kurulacak olup, çalışmalarımız hakkındaki görüş, düşünce, şikayet ve tavsiyeler doğrultusunda; yeni bir belediyecilik sistemine geçeceğiz.

MAVİ MASA NEDİR?

Vatandaşlarımızın 7gün/24 saat ulaşarak sorun, görüş ve taleplerini iletebildiği Hizmet Birimi’ dir. Eşme halkına her konuda yol göstermeyi amaç edinen Mavi Masa, kendisine ulaşan tüm sorun, görüş ve talepleri çözülmesi için ilgili birimlere ileten ve takibini yapan koordinasyon merkezidir. Eşme halkına zaman ve mekandan bağımsız olarak telefon, sms, internet, e-posta, posta, faks ve yüz yüze görüşme yolu ile Eşme Belediyesine ulaşma ve bilgi alma olanağı sunacaktır. 7 gün/24 saat hizmet anlayışı ve uzman personeli ile yeni nesil e-belediye yapılanmasının büyük adımlarından biridir.

NEDEN MAVİ MASA?

Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler, hayatımızın tüm alanlarında olduğu gibi, belediye hizmetlerinde de yeni nesil bir anlayış beraberinde getirmiştir. Eşme Belediyesi, hizmet talebindeki değişimi cevaplayabilmek ve daha iyi bir Eşme için teknolojik altyapı ve uzman personel ile kurulan Mavi Masa aşağıdaki amaçlar doğrultusunda hizmet verecektir. Zaman kaybını önlemek / kaliteli ve iyi hizmete erişimini kolaylaştırmak, vatandaşın yönetimle kaynaşmasını sağlamak / vatandaşın yönetimi denetlemesini sağlamak, katılımı artırmak ve iletişimi güçlendirmek / kurum içi denetim sağlamak / hizmet eş güdümü sağlamak, birimler arası koordinasyonu sağlamak

 

328 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap