Gençler Sabah Namazında Buluşuyor

gençler sabah namazında buluşuyor (17) gençler sabah namazında buluşuyor (6)Uşak Gençlik Merkezi, Uşak Müftülüğü, Uşak Belediyesi ve Uşak Kardeşlik Platformu tarafından her ay düzenlenen ‘Gençler Sabah Namazında Buluşuyor’  etkinliği bugün Hacı Zeybek Camiinde düzenlendi.

Gençlerin doldurduğu camide Uşak  Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi öğretim Üyesi Yar.Doç.Dr. Hikmet Gültekin sabah namazına müteakip hutbeye çıktı. Hutbesinde İslam’da samimiyete değinen Gültekin; ” Din samimiyet demektir. İslam dininin yarısı temiz niyettir. O nedenle Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadislerinde buyurmuşlardır ki;” Ameller ancak niyetlere göre değer kazanır.”Bu hadis-i şerif bazı alimlerin ifadesiyle dini yarısını özetlemektedir. Din tamamen samimiyet demektir. Bir hadis-i şerifte Peygamber (S.A.V) bir Müminin nasıl olmasını, hangi duyguları taşıması gerektiğini şöyle anlatır; ” Üç şeydir vardır ki müminin kalbi o üç şey hakkında samimi olur, birincisi yaptığı işi Allah rızası için yapar, ikincisi Müslümanların idarecilerine karşı samimi olur, üçüncüsü Müslümanların birlikteliğini ister, ona yapışır. Yani bir Müslüman nerede olması gerekiyorsa orada olmak. Müslümanların başına gelen iyiliklere sevinip, kötülüklere üzülmek. Allah için sevmek Allah için buğuz etmek. Kendi çıkarları, kendi grubunun cemaatinin menfaati için değil, ümmeti Muhammed’in menfaatini istemek, onun için çalışmak. Bu üç şey olursa diyor hadis-i şerifte  onların dinleri onların arkalarından kuşatır. Bir şehrin etrafını sur ile çevirirseniz düşman girebilir mi? Giremez. Ama siz bu üç madde konusunda samimi olamazsanız  Müslüman olmanız size bir şey kazandırmayabilir” şeklinde konuştu.

“ALLAH RASULÜ GELDİ BİZİ İZLEDİ MİTİNGİMİZE KATILDI DİYENLER ACABA SAMİMİLER Mİ?”

Samimiyetin Allah katında en kıymetli değerlerden, bir müminde bulunması gereken en önemli vasıflardan  biri olduğunu söyleyen Gültekin Hz. Peygamberden bahsederken  anlatırken ve anlarken samimi olmak gerektiğini vurguladı. Gültekin; ”  Allah Rasulü’nü uydurma rüyalarla emellerine alet edenler, Allah Rasulü geldi bizi izledi mitingimize katıldı diyenler acaba samimiler mi? Yazdığı kitabı rüyasında Peygambere tasdik ettirenler bunu içindeki bütün sözler bana aittir diye kitabındaki uydurma hadisleri eleştiren alimlere buna hüccet getirenler acaba ne kadar samimiler? Peygamberin söylemediği sözleri takvim yaprağından vaaz nasihat kitaplarından okuyup da kesin olarak Allah Rasulü böyle söyledi diye kendi davasına delil getirenler acaba ne kadar samimiler? Yüksek tahsil yapmış  en yüksek Payeleri almış bir zat yazdığı bir kitapta Allah Rasülü buyuruyor ki diye bir hadis kullanmış, gösterdiği kaynağa baktığınız da ise hayrete düşüyorsunuz kaynak o  hadisini uydurma bir hadis olduğunu söylüyor,  ama adam bunu hadis diye kullanmış. Halk bunları bilmiyor. Bu işleri ancak bunların ehli olanlar tetkik edebiliyor. Halk sadece konuşulanı dinliyor.  Din fikirden ibaret değildir. Elbette Müslüman’ın bir dış görünüşü olacak,kılık kıyafeti olacak, elbette bir Müslüman bir kafirin örf adetine, kılık kıyafetine özenmeyecek, onun modasına dahil olmayacak. Ama kılık kıyafetten daha önemli şeyler de var. İşte niyetini düzeltmek Allah için samimi olmak, insanların yanındayken yaptığı şeyi onlar olmadan da yapmaktır. İslam ahlakıyla müzeyyen olmadıktan sonra, samimi olmadıktan sonra Hz  Peygamberi kılık kıyafetini taklit etmenin pek de bir değeri yoktur” dedi.

Namazdan sonra cami avlusunda simit ve tarhana çorbası ikram edildi. Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir’in yaptırdığı duadan sonra toplu fotoğraf çekildi ve etkinlik sona erdi.

HABER / BAYRAM KELEŞ

362 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap