Güre Köyündeki restoranların çoğu kaçak yapı

Son birkaç yıldır Güre Köyü Osman Dede Çamlığına faaliyet gösteren restoranların çoğunun yapı izni olmadığı ortaya çıktı. Yapı ve kullanma izni olamayan işletmelerin çalışma ruhsatı olup olmadığı da merak konusu oldu.

Uşak İl Genel Meclisi Ekim Ayı Toplantısında İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşülürken ortaya ilginç bir durum çıktı. Son yıllarda Güre Köyü Osman Dede Çamlığı çevresinde çoğalan restoran, gözleme evi vs. gibi yemek yenilen tesislerin yapı izni olmaması tartışmalara neden oldu. Komisyonun ve Meclis’in CHP’li üyeleri, “Kaçak yapının yaslaştırılmasının doğru olmadığını” ileri sürerek ret oyu verirken, MHP’li üç üyeden Kudret Yaman ve Kürşat Ceylan AK Partili üyelerle “Evet” oyu verirken, İbrahim Cevher, CHP’li üyelerle “Ret” oyu verdi.

BİNALAR RUHSAT ALINMADAN YAPILMIŞ

Uşak İl Genel Meclisi Ekim Ayı Toplantısı Mehmet Nacar başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemin 2. sırasında yer alan, “Merkez Güre Köyü sınırları içinde günübirlik tesis amaçlı imar planı yapılması hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi” maddesi gereği Komisyon Başkanvekili Hakan Turgut okudu.

Raporda, “Merkez Güre Köyü Güre Orman Şefliği sınırları içerisinde kalan K28-d2 paftada bulunan 192 bin 550 metrekare alanın günübirlik tesis yapımı için Güre Köyü Muhtarlığı tarafından 29 yıllığına kiralandığı” bilgisi verildi.

Turgut, İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından yerinde inceleme yapıldığı, 3194 sayılı İmar kanununun 8. Maddesine göre hazırlanan günübirlik tesis alanı amaçlı ait kurum ve kuruluşların imar planı ve teknik raporlarının bulunduğu, buraya yapı izni verilmesinin komisyon tarafından uygun olduğuna karar verildiğini belirtti.

AK Partili üyeler; Komisyon Başkanı Mehmet Nacar, Başkan Vekili Hakan Turgut, üye Alaettin Furtuna, üye Abdülkadir Kılınç komisyon raporuna olumlu imza atarken, CHP’li üyeler; Nadi Sancar, Yılmaz Tozan ve MHP’li üye İbrahim Cevher, komisyon görüşlerine katılmadıklarını belirten muhalefet şerhi koydu.

“KAÇAK YAPIYI YASAL HALE GETİREMEYİZ”

Madde hakkında Görüşlerini sıralayan CHP Grup Başkanvekili Nadi Sancar, “Burada ruhsatsız yapılmış bir yapı var ve asfalttan en az 25 metre çekilmiş olması gerekir. Hiç bir imar yönetmeliğine uymayan bu uygulamaya şimdi ruhsat vererek yasallaştırmaya çalışıyoruz. Bu ileride kötü emsal teşkil eder. Onun için CHP olarak komisyon raporuna hayır diyoruz” şeklinde olumsuz görüş bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili İbrahim cevher de yasal olamayan bir yapıya ruhsat verilemeyeceğini savunarak kişisel oyunun “ret” olduğunu açıkladı. MHP’li üye Kudret yaman rapor lehinde konuştu ve “evet” oyu vereceğini belirtti.

Yapılan oylamada komisyon raporu, 10 Evet, 8 hayır ile kabul edildi.

YAPI İZNİ YOKSA İŞYERİ ÇALIŞMA RUHSATINI NASIL ALDILAR?

Güre Köyü Osman Dede Çamlığı’nda imara aykırı(Kaçak) yapılan ve çoğu yiyecek üzerine hizmet veren işletmelerin yapı iznin bulunmaması, işyeri ve çalışma ruhsatlarını nasıl aldıkları konusunda kafalarda soru işareti oluşturuyor.

3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı kanunlara göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/7/2005 tarihinde karara bağlanan ve uygulanan yönetmelik bu konuda şunu emrediyor:

“İşyerlerine işyeri açma ruhsatı düzenlenebilmesi için yapıların, yapı ruhsatlarının ve yapı kullanma izinlerinin olması gerekir. Yapı kullanma izni olmayan yapılara, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliklerine ve ilgili mevzuata göre işyeri çalışma ruhsatı düzenlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle; söz konusu yapılar için, imar planlarında kullanım amacına göre karar getirilmiş olması, mevzuata ve ruhsat eklerine uygun yapılmış olması koşulunun aranması gerekir.”

Bu yönetmeliğe göre, yapı izni olmayan bir işyerinin çalışma ve işyeri ruhsatı almaması gerekiyor.

      SALİH KILINÇ / ÖZEL HABER

577 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap