Hastanede zehirlenme iddialarına Uşak Valiliği’nden resmi açıklama

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan 100’e yakın personel gıda zehirlenmesi şüphesi ve mide bulantısı, kusma gibi şikâyetlerle hastaneye başvurması üzerine, Uşak valiliği tarafından konu ile ilgili resmi açıklama yapıldı.

Açıklamada, ishal rahatsızlığı nedeniyle başvuran çalışan sayısının 92 olduğu, yemek yemeyenlerin de rahatsızlandığı, ishal salgının neden olduğunun araştırıldığı bilgisi verildi.

Uşak Valiliği tarafından yapılan resmi açıklama şöyle:

 

T.C.

UŞAK VALİLİĞİ

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Basın Açıklaması

02/08/2017

 

“Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bulantı, kusma ve ishal şikâyeti ile başvuran kurum personeli hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

02/08/2017 Tarihinde sabah erken saatlerden itibaren hastane acil servisine bulantı kusma ve ishal şikâyeti ile kurum çalışanı hastane personeli başvuruda bulunmuştur.

Saat 12.30 itibariyle başvuru sayısı 92’dir. Başvuran hastalara akut gastroenterit (İshal) tanısı konulmuş olup tetkik ve tedavileri yapılmıştır. Hâlihazırda acil serviste 15 hastanın tedavisine devam edilmektedir. Kalan hastalar ayaktan tedavi ile taburcu edilmiştir.

Bu süreçte yapılan çalışmalar kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yemekhanede yemek yapımında kullanılan içme suyunda mikrobiyolojik kimyasal ve toksikolojik numuneler analiz için alınmıştır. Ayrıca yemek firması tarafından yemek esnasında içmek için dağıtılan 200 lük paket sulardan da analiz için örnekler alınmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından da iki günlük yemek numunelerinden analiz için örnekler alınmıştır. Yapılan incelemede söz konusu yemekten toplamda 2500 öğün dağıtımı yapılmış olup akut gastroenterit vakası yaşanan toplam 92 kişiden 13 kişinin dağıtılan yemek ile herhangi bir teması da olmamıştır.

Söz konusu müracaat eden vakalar ‘hafif düzeyde’ olup ayaktan tedavi ile taburcu edilmektedir. Olayla ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABER / SALİH KILINÇ

844 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap