“Hayır” eyleminde 13 gözaltı

“Hayır” eyleminde 13 gözaltı

Birleşik Haziran Hareketi tarafından düzenlenen “Hayır” eylemi olaylı bitti. Polisin yürüyüş izin alınmadığı uyarısı üzerine grup yürüyüşe geçince polis müdahale etti. Çok sayıda gözaltı var.

Birleşik Haziran Hareketi, tarafından ”Hayır’a Sahip Çık” çağrısı ile düzenlenmek istenen eylemde olay çıktı. Polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Birleşik Haziran üyeleri, düdüklerle ve Uşak Belediye binası önünde toplandı. Burada düdüklerle protesto eylemi yapıldı. Grubun yürüyüşe geçmek istemesi üzerine polis megafonla uyarı yaparak, basın açıklamasını burada yapabileceklerini, izin almadıkları için yürüyüşe müsaade edilmeyeceğini anons etti.

İlk iki anonstan sonra göstericilerin yürümeye devam etmesi üzerine polis engelledi. . İki taraf arasında arbede çıkınca polis copla müdahale etti. ÖDP eski İl başkanı Mahmut Uludağ’ın da aralarında bulunduğu 9 erkek, 4 kadın olmak üzere 13 kişi gözaltına alındı.

 

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre eylemin bir gün öncesi yürüyüş için izin alınması gerektiği,Birleşik Haziran Hareketi üyelerine tebliğ edildi.Bu tebliğe rağmen izin alınması konusunda her hangi bir girişimde bulunulmadığı 2911 Sayılı “toplantı  ve gösteri yürüyüşleri” yasasına ve de OHAL kapsamında yayınlanan KHK’lere göre yapılmak istenen eylemin suç olduğu açıklandı.

Uşak İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder de polisin müdahalesinin ardından olay yerine geldi.Gelişmeleri bizzat takip etti.

HABER / SALİH KILINÇ

IMG_0462

IMG_0489

IMG_0483

IMG_0526 IMG_0518 IMG_0545

IMG_0564

IMG_0544

5,547 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap