Hayvan pislikleri bile Banaz Çayı’na bırakılıyor

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, Banaz Çayı’ndaki kirliliği yerinde inceledi. Dernek Başkanı Hasan Yüksel, Banaz Çayı’nın yok olmanın eşiğine geldiğini belirtti.

Banaz Çayı’nın en temiz kısmı olan Avgan Köyünde yaşanan kirliliğe isyan eden Avgan Köyü Muhtarı Mümin Bayar, Banaz Çayı’nın Avgan’dan geçen kısmında Balık için patlayıcı madde atanlara, çayın yönünün değiştirmeye çalışanlara, mermer fabrikalarının bıraktığı atıklara, Clandıras’ta bulunan yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıklarının bırakanlara ve en son olarak ta Yayalar’da bulunan inek çiftliklerine ait gübreleri çaya bırakanlara karşı Uşak kamuoyundan destek istemişti.

Bayar’a destek için köye giden Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği yönetimi yaptıkları incelemede, Banaz Çayı’ndaki kirliliğin çayı yok etme safhasına geldiğinden yakındı.

“ O ATIK SULARDA YETİŞEN ÜRÜNLERİ YİYİYORUZ”

Dernek yönetim kurulu üyeleri ile yaptığı incelemelerin sonuçlarını paylaşan Dernek Başkanı Hasan Yüksel, şok bir iddiada bulunarak, bu kirli sularla yetişen tarım ürünlerini Uşaklıların tükettiğini iddia etti. İşte Yüksel’den dehşet verici tespitler:

“Murat Dağından kaynağını alan Banaz Çayı yok olmanın eşiğine gelmiş durumda. Murat Dağından başlayarak Banaz, Sivaslı, Karahallı İlçelerinden geçerek Ulubey’in Güneyinde Dokuz sele ile birleşmekte, Ege Denizine doğru ilerleyerek, Büyük Menderes’e katılmaktadır. Hiç olmazsa Banaz Çayı kalmış idi. Ancak görünen o ki Banaz Çayı da elden gidiyor.  Banaz İlçesinde başlayan evsel ve sanayi kirliliği Köyler ve Kızılçasöğüt gibi beldelerin de kirli atıklarını alarak güneye doğru akmaktadır. Sivaslı merkez ile Pınarbaşı, Selcikler,Tatar ve Yayalar Beldelerinin atıklarıyla kirlilik canlı yaşayamaz hale gelmiştir. Ve gördüğümüz manzara  Yayalar-Budaklar arasındaki köprünün yanında tamamen kirlilik görünmekte. Çevresinde o sudan sebze sulama yapan çiftçilerimizin görünmesi ve bizim sofralarımıza gelmesi ayrı bir sorun.

Görüştüğümüz yetkililer projelerden söz etmekte. Banaz Arıtma Tesisinin ihalesi yapılarak yer tesliminin yapıldığı, Sivaslıda toplu olarak bir arıtmanın projelendiği, konunun İller Bankasında olduğu belirtmektedirler. Ancak projeler ile uğraşırken Banaz Çayı yok olmasın.”

HABER / SALİH KILINÇSAYFA 6 MAN cevre (2) SAYFA 6 MAN cevre (1)

457 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap