Haziran Hareketi yürüyüşten vazgeçti, basın açıklaması yaptı

Haziran Hareketi yürüyüşten vazgeçti, basın açıklaması yaptı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından mühürsüz oyların geçerli sayılması kararına tepki olarak geçen Cuma günü düzenlenen eylemde, polisin yürümek isteyen gruba müdahale etmesi ve 14 kişiyi gözaltına alması protesto edildi.

Uşak Polisi tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde bu kez yürüyüş yapılmadı. Basın açıklamasının ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi. YSK ve geçen hafta yaşan gözaltılar nedeni ile polis protesto edildi.

‘HAYIR’I ASLA BİTİRMEYECEĞİZ’

Uşak’ta, Birleşik Haziran Hareketi tarafından bugün Belediye Hizmet Binası önünde eylem düzenlendi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ‘Hayır’a Sahip Çık’ eylemine CHP, ADD ve çeşitli STK’lar da destek verdi. Grup, ellerinde düdüklerle geçtiğimiz Cuma günü yapılan eylemdeki göz altıları protesto etti. Grup adına basın açıklaması yapan Mahmut Uludağ, “Evet’çi devlet, hayırcılara evet sonucunu kabul ettirmeye çalışıyor. Türkiye genelinde sokağa çıkarak Hayır’ın devamını sağlayanlara karşı uygulanan şiddeti ve geçtiğimiz Cuma günü polisin bize uyguladığı şiddeti nefretle kınıyoruz. Hayır’ı asla bitirmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’de yüzde 49 görünen Hayır oylarının yüzde 53 olduğunu belirten CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ise, “Devlet evet, halk hayır demiştir. Bu nedenle bu anayasa meşruluğunu asla kabul etmiyoruz. Gerekli yerlere CHP olarak başvurularımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

SONUÇ ÇOK NET BİR ŞEKİLDE HAYIR’

Haziran Hareketi adına yapıla basın açıklamasını ise Hziran hareketi Uşak Sözcüsü Funda Öz Akcura okudu. Akcura, ““Referandum öncesinde AKP’nin beklediğinin tersine bir kırılma olacağını, ‘hayır’ın kazanacağını söylemiştik. Sonuç da böyle oldu.OHAL koşullarında devletin imkânlarının seferber edildiği adaletsiz bir seçimde, AKP toplumsal hareket olarak büyüyen ‘hayır’ dalgasına yenildi. Sonuçlar fiilen onaylatılarak onaylatıldı” dedi.

Akcura, “Açığa çıkan usulsüzlükler gösterdi ki; YSK’nın kanuna aykırı kararıyla 16 Nisan Referandumu, ne bugün ne de bundan sonra meşrulaşmayacak. Bugün AKP İktidarı, hileli tabelayı gösterip sonucu kabullenmemizi istiyor. Oysaki sonuçlar çok net: Halk bu anaysa değişikliğini ve onun arkasındaki zihniyeti reddetti. Ülkenin geleceği açısından köklü dönüşümlere yol açacak bir anayasasının zorla dayatılarak halka kabul ettirilmesi ve ülkenin buna göre yönetilmesi artık mümkün değil.

Halk referandum sonuçlarını tanımadığını, kabul etmediğini sokaklarda demokratik eylemlerle ortaya koydu. Bundan sonra bugün muhalefet açısından yapılacak en büyük yanlışlık seçim sonuçlarını kabullenmek ve normalleştirmek olur. 2019 Başkanlık seçimine kesilen randevular, ‘anahtarı elimizde’ türünden değerlendirmeler, hileli seçimi kabul etmekten başka bir anlama gelmez. Tam tersine ‘hayır’ diyen milyonların kazanma umudunu ortadan kaldıracak ve referandumu meşru bir zemine taşıyacak adımlardır” şeklinde açıklamasına devam etti.

‘ EVETZORLA KABUL ETTİRİLMEYE ÇALIŞILDI’

Geçen haftaki eylemleri sırasında yapılan polis müdahalesini protesto ettiklerini kaydeden Akcura, şunları söyledi: “21 Nisan Cuma günü burada yapacak olduğumuz basın açıklamamız tam da bu yüzden önemliydi. 16 Nisan’dan bu yana yaşadıklarımız yukarıda saydığımız nedenleri doğruladı. Referandumun ‘şaibeli eveti’ bizlere AKP devletinin polisi tarafından zorla kabul ettirilmeye çalışıldı.

Biz Hayır’ımıza sahip çıkmak için daha yeni yeni toplanırken, yürümemişken basın açıklamamıza bile fırsat vermeden, polis yürüyecekler ön yargısı ile saldırdı. Yaşlı insanları ezdi, gençleri ters kelepçe yaparak yerlerde sürükledi. Yaşlı, genç, kadın, erkek demeden coplayarak 14 arkadaşımızı 24 saat gözaltında tuttu.

Anayasa’nın 34. Maddesi; “herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” der. Ayrıca, Türkiye’nin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, devletin polis teşkilatına, izin alınmayan barışçıl gösterilerin güvenliğini sağlama ve gösterilerin amacına ulaşmasına yardım etme sorumluluğu yükler.

Oysa polis ne yaptı?

21 Nisan günü hem görevini yerine getirmedi, hem de bize karşı anayasal suç işledi. Artık fiilen ilan edilmiş bir tek adam rejiminde mücadele edeceğiz. Kuralları zorbalıkla kendi lehine dönüştürülmüş siyasal İslamcı iktidar programını hızla hayat geçirmeye çalışacak. Buna, kıdem tazminatını iyileştirme adı altında işlevsizleştirip kaldırarak başladı.

İlerici, demokrat, cumhuriyetçi, halkçı ve sosyalist güçler olarak bizler, yoksulların muhalefetinin keskinleşmesi için, meydanı boş bırakmamak için yeni bir örgütlenme ve mücadele hattı oluşturmak zorundayız.

Kazanan hayırdır. Atı alanın geçtiği Üsküdar da bile hayır kazanmıştır. Meşru olan hayırdır.

Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. Biz vazgeçmiyoruz buradayız ve biz hep burada olacağız.”

HABER / SALİH KILINÇ

haziran (2) haziran (3) haziran (4) haziran (1)

1,813 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap