İki Üniversite Hocası Uşak’ın güzelliğini keşfetti

peribclari (2) peribclari (3) peribclari (4) peribcalri (1) peribcalri (3)Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Atasoy ve Coğrafya Bölümü öğretim görevlisi Derya Acar, bugüne kadar gündeme gelmeyen Uşak’ın güzelliklerinden birisini ortaya çıkardı.

Uşak Merkez ilçeye bağlı, 25 kilometre uzaklıktaki Karabeyli Köyü Ramazanlar Mahallesinde yer alan peri bacaları hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ahmet Atasoy, buradaki peri bacalarını “Turizm potansiyeli yüksek, bir doğal güzellik” olarak tanımladı.

BU PERİ BACALARI LİTARÜTÜRDE YER ALMIYOR”

Karabeyli peri bacalarının Uşak’ın keşfedilmemiş bir güzelliği olduğunu belirten Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Atasoy, “Uşak’a 25 km uzaklıkta yer alan Karabeyli Köyü’nün Ramazanlar Mahallesi’nde yer almaktadır. Eski Gediz Yolu üzerinde 1.5 km’lik yürüyüşün ardından dimdik ayakta duran Peribacaları ziyaretçilerine çok güzel pozlar vermeyi beklemektedir” dedi.

Peribacaları ile ilgili ilk bilimsel araştırma Atasoy, kendi yürütücülüğünde sürdürülen projenin bir yıl önce bir araştırma projesi olarak başlatıldığını, Coğrafya Bölümü öğretim görevlisi Derya Acar’ın da  yer aldığı projede çalışmalarda sona gelindiğini de belirtti.

Proje kapsamında bilgi veren Doç. Dr. Ahmet Atasoy Karabeyli Peribacaları ile ilgili olarak şunları söyledi: “Uşak Üniversitesi’ne geldiği ilk günden itibaren yoğun çalışmalar içerisine girdik. Özellikle “Uşak Toprak Coğrafyası” adlı bilimsel çalışmanın arazi taramaları sırasında literatürde yer almayan ve turizm potansiyeli yüksek olan birçok doğal güzelliğini keşfettik. Bu keşfedilenler arasında Karabeyli Peribacaları da yer almaktadır.

Karabeyli Peribacaları ile ilgili olarak yoğun saha çalışmaları yapıldı. Yapımı tamamlanan çalışmalar arasında yöredeki litolojik birimler, toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri, iklim ve bitki örtüsü gibi birçok özellik tamamlanmış olup, haritalara dökümü bitirilmiştir.

Türkiye’de en çok bilinen peribacaları Ürgüp, Uçhisar ve Göreme çevresidir.  Bunların dışında Afyon, Aksaray, Ankara, Erzurum, Kayseri, Kırıkkale, Kütahya, Manisa, Van’da da peribacaları vardır.Uşak il sınırları içinde Karabeyli Peribacaları dışında Kayaağıl, Camili ve Ulucak köylerinde de peribacaları vardır. Ancak Karabeyli Peribacalarının diğerlerinden çok farklı bir yanı vardır. Türkiye’nin birçok görülen peribacaları genellikle volkanik yapı ile ilişkili iken, Karabeyli Peribacaları ise tamamen sedimenter kayaçlardan oluşturmaktadır. Menderes Masifinin üzerinde gelişen Üst Miyosen yaşlı gölsel çökelleri üzerine oluşan konglomeraların ana dereyi dik kesen yan dereciklerle yarılmasıyla ortaya çıkmıştır. Şapka kısmının tamamen konglomeradan oluşması Karabeyli Peri Bacaları’na özellik katmaktadır.”

Atasoy, “Bu peribacalarının bilim çevrelerine kazandırılması gerekmektedir. Bu amaçla 13 Ekim 2017 tarihinde Fırat Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumuna “Karabeyli Peribacalarının Doğal Turizm Olanaklarına Göre Planlanması” adlı bildiriyi sunmak üzere Elazığ’a gideceğiz” dedi..

Atasoy, “Sahanın yöre halkının beğenisine sunmak amacıyla 8 Ekim 2017 Pazar günü Uşak Halkının katılımı ile oluşan Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Spor Kulübüyle sahaya giderek peribacaları tarafımızdan anlatıldı. Turizm özelliklerine uygun olarak sahada bir takım düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Uygun bir zamanda Uşak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ile irtibata geçilerek planlanan çalışmalardan bahsedilecektir” şeklinde sözlerine son verdi.

SALİH KILINÇ / HABER

 

 

2,987 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap