İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Cevher, “Valiyi bile yanıltıp aklımızla alay ediyorsunuz”

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU RAPORUDUR (2) İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU RAPORUDUR (3) İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU RAPORUDUR (4) İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU RAPORUDUR (5) İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU RAPORUDUR (6)İl Genel Meclisi toplantısında komisyon raporlarının gerçeği yansıtmadığını ileri süren İbrahim Cevher, “Valiyi bile yanıltıp aklımızla alay ediyorsunuz” şeklide çıkıştı.

İl Genel Meclisi Kasım Ayı oturumunda köy yolu ağına alınacak yeni yol yapım çalışması teklifleri görüşüldü. İlgili komisyonlara 22 yolun ağa alınması için teklif geldiğini söyleyen MHP Grup Başkan Vekili İbrahim Cevher, komisyonlarda teklifin 29 köy yolunu kapsadığını ve bu durumun yönetmeliklere aykırı olduğunu iddia etti.

 “22 KÖY YOLU NASIL NASIL 29 OLDU?”

İl Genel Meclisinin 06.10.2017 tarih ve 176 sayılı kararı ile İmar ve Bayındırlık, Hukuk, Plan ve Bütçe Komisyonları tarafından hazırlanan yeni dönemde köy yolları ağına alınması için çalışılan yol tekliferi görüşüldü.

Raporu okuyan üye Abdülkadir Kılınç “Komisyonumuza havale edilen 2017 yılında yol ağına alınacak köy yolları hakkındaki teklifleri görüşüldü. Uşak İl Özel İdaresi Köy Yolları Yapım Bakım ve Onarım Yönetmeliği uyarınca hazırlanan 2017 Yılında yol ağına alınacak köy yolları teklifi komisyonumuzca değerlendirildi.

Merkez İlçeye bağlı 8 köyde 26,6 km yolun yol ağına alınması, bir köyde 0,9

km yolun ise 3194 Sayılı İmar Kanunun 27. Maddesine göre işlem yapılması gerektiğinden  yol ağı teklifinden çıkarılması, Eşme İlçesinde 10 köyde 36,4 km yolun yol ağına alınması, Karahallı İlçesinde 3 köyde 9,5 km yolun yol ağına alınması, Ulubey İlçesine bağlı 4 köyde 24,3 km yolun, Sivaslı İlçesinde bir köyde 5,5 km yolun 2017 yılı Yol ağma alınmasının hukuken uygun olduğuna karar verildi” dedi.

Abdülkadir Kılınç, komisyonun MHP’li üyesi İbrahim Cevher’in komisyon görüşüne katılmadığını da sözlerine ekledi.

“AKLIMIZLA ALAY ETMEYİN”

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, Cevher’e niçin komisyon kararına muhalefet ettiğini sordu. Cevher şöyle cevap verdi: “Evet muhalefet ediyorum. Ama bu muhalefetim. Muhtarlarımızın taleplerine ve köylere yol yapılmasına karşı çıktığım için değildir.

AKP Grubu tarafından, “Ben yaptım oldu” anlayışı ile bu planlamanın bize dayatılmasına karşıyım. Köy yolları ile önümüze konulan teklif, İmar ve Bayındırlık, Plan Bütçe ve Hukuk ve İdari İşler Komisyonlarında da incelendi. Bu inceleme sırasında gördük ki, bir köy yolu zaten mevcut, iki köy yolu köy yolu ağlarına almaya gerek duyulmayacak şekilde köy içinde.olduğunu gördük. Köy yolları belirlenmesinde yönetmeliğin kriterleri bellidir.

Bu teklif ile bize Yol Şube Müdürlüğü tarafından ilişikte bir rapor olması gerekiyor. Yok. Ben bu raporu istedim. Bir türlü alamadım.

Komisyon çalışmaları başlamadan bize yol ağına alınacak 22 köy yolu teklifi geldi. Komisyon olarak çalışmalarımızı 22 köye göre yaptık. Şimdi komisyon raporlarında 29 yolun köy yolu ağına alınması yönünde görüş belirtiliyor. Yönetmeliğe göre, valilik onayı olmadan köy yol ağına alınamaz.

İlin valisini bile yanıltan komisyon raporları ortaya çıkmış ve bizlerin aklı ile alay edilmektedir.  Bu amaçla komisyon raporuna muhalefet şerhi koydum. Komisyona getirilen yol ağı gerekçesinde 22 adet yol teklifi yapılmıştır. Yönetmeliğe uygun olan tek yol ağı teklifi Keklikli-Yeniköy yol teklifidir.

İkinci nedenim ise 22 köy yolu teklifi yerine komisyondan 29 yol teklifi çıkmıştır. Bu iki nedenle katılmıyorum.

Cevher’in muhalefet nedenlerine cevap veren İl özel idaresi Yol şube Müdürü yavuz Çakar, “İbrahim başkan teklifimizin kriterlere uymadığını söyledi. Biz çalışmaları yaptık ve meclisten karar aldıktan sonra bu yol ağı teklifini bakanlığa bildirdik. Yanlış bir şey varsa oradan yazılı olarak geri gelir. Bakanlık, kanuna uymayan hiç bir şeye onay vermiyor. Kanunsuz bir şey yapmamız mümkün değil” dedi.

İŞTE TEKLİF EDİLEN 29 KÖY YOLU AĞI

Merkez İlçe  :

Merkez İlçe yol ağı teklifinde yer alan Derbent Köyünde köy yerleşik alan sınırı içinde kalan 0,5 km ve 0,4 km lik yolların 3194 Sayılı İmar Kanunun 27. Maddesi uyarınca işlem yapılması gerektiğinden, Aktaş – Selvioğlu Köyüne bağlı Dolay Mahallesi arasındaki 4 km lik yolun yol ağında bulunduğu tespit edilerek üç teklifin yol ağı teklifinden çıkarılması gerektiği,

Derbent Payamlı Mahallesi – Zahman Karacalar Mahallesi    2,2 km

Ulucak Köyü           – Şerif Ahmet Damı Mahallesi      5,4 km.

Gökçedal Köyü       – Gökdere Mahallesi          L1 km

Boyalı Köyü            – Şerifahmetler Mahallesi – Çatalbayır    6,0 km

Karabeyli Köyü       – Ramazanlar Mah. – Mıdırlar Mahallesi 4,4 km

Aktaş Köyü             – Beylerhan Köyü    2,7 km

Elmacık Köyü         – Ovademirler Köyü          1,8 km

Eşme İlçesi  :

Çalıkhasan Köyü     – Çatal Mahallesi     2,3 km

Keklikli Köyü           – Yeniköy     1,5 km

Karacahmet Köyü   – Ahmetler İstasyon Mahallesi 8,4 km

Güllü Köyü             – Denizli Güney yolu 1,6 km

Eşmeli Köyü           – Çakırlar Mahallesi- Kula yolu    3,9 km

Dervişli Köyü          – Helimli – Kula yolu 2,7 km

Dervişli Köyü          – Helimli – Kula yolu 2,5 km

Balabancı Köyü      – Güneyköy  5,6 km

Takmak Köyü         – Elvanlar Mahallesi – Bitliburun Mevkii   4,5 km

Hamamdere Köyü   – Taşyaran arası     3,4 km

Karahallı İlçesi       :

Dumanlı Köyü         – Denizli İl hududu   2,5 km

Derincik Mahallesi Saman mevkii 0,4 km

Ulubey İlçesi          :

Külçen Köyü – Dutluca Köyü        8,8 km

Aksaz Köyü – Eşme Al içli Köyü   6,3 km

Çamdere Köyü – İnay Köyü         7,0 km

Karacaahmet Köyü – Kışla Köyü  2,2 km

Sivaslı İlçesi :

Ağaçbeyli Köyü – Coğuplu Köyü   5,5 km

ÖZEL HABER / SALİH KILINÇ

261 toplam okunma, 4 günlük okunma

Yorum Yap