Kılıçdaroğlu; ” Anayasa Değişikliğine Karşı Durmak Namus Borcumuzdur”

Kılıçdaroğlu; ” Anayasa Değişikliğine Karşı Durmak Namus Borcumuzdur”

Dün geç  saatlerde Uşak’a Gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geceyi CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın otelinde geçirdi. Sabah özel bir otelde sivil topluk kuruluşlarının başkanlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu  öğleden sonra Atatürk Kapalı Spor salonunda düzenlenen “CHP Uşak’ta Üreticiye Sahip Çıkıyor” çalıştayına katıldı. Burada yaptığı konuşmada anayasa değişikliği teklifini eleştiren Kılıçdaroğlu bir kişi kalsalar bile değişikliğin yapılmaması için mücadele edeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu; “Bir kişi kalsak dahi mücadelesini vereceğiz. Bunun mücadelesini vermek namus borcumuzdur. Bunun altını çiziyorum. CHP Genel Başkanı ve Milletvekilleri olarak söylüyorum, hepsinin adına söylüyorum bunun mücadelesini vermek CHP’nin namus borcudur.” dedi.

 

Bir yerin sorununu en iyi orada yaşayanların bileceğini iddia eden Kılıçdaroğlu ;”Uşkaklı köylü rahatsız esnaf rahatsız, sanayici rahatsız, ev kadını rahatsız,  sokakta yürüyen insanı rahatsız ve hepsinin kafasında şu soru var. Ne olacak bu memleketin hali? Nereye gidiyoruz? Çiftçi ektiği ürünün karşılığını alamıyor. İnsanlar bir kentin sokaklarında caddelerinde rahat gezemiyorlar.  Anneler çocuklarını güler yüzle okula gönderemiyorlar.  Ben sizinle dertleşmeye geldim. Sivil toplum örgütleriyle konuştum. Şimdi sizlerle konuşmaya geldim. Sizlerle dertleşmeye geldim. Benim derdim aynı zamanda sizin derdiniz.  Sizin derdiniz de benim derdim.” dedi.

Konuşmasının devamında  “Allahın yarattığı bu güzel coğrafyada neden huzur içinde yaşayamıyoruz ?” sorusunu soran Kılıçtaroğlu bunun için dertleşmeye geldiğini söyledi. Uşak’ın tarihin derinliklerinden gelen bir kent olduğunu belirten Kılıçdaroğlu; ” Uşak kurtuluş savaşının önemli kilometre taşlarından birisi olan bir kent. Geri dönüşüm sanayinde Türkiye’nin bir numarası olan bir kent. Tarımda hayvancılıkta söz sahibi olan bir kent.  Ama burada geçerli olan sorunlar sanmayın ki sadece buraya özgü. Sizin yaşadığınız sorunlarla Tekirdağ’daki, Trabzonda’ki, İzmirde’ki vatandaşlarımızda karşı karşıya. Herkes kendisine aynı soruyu soruyor ne olacak bu memleketin hali.” şeklinde konuştu.

Türkiye’yi bu hale getirenlerden kurtaracaklarını iddia eden Kılçdaroğlu bunu CHP teşkilatının yapacağını söyledi. Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; ” Kin ve öfke beslemeden yüreğimizde insan sevgisiyle ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için çalışacağız. Bunu yaptığımız zaman emin olun şehitlerimize karşı, bu ülkeyi kuranlara karşı en büyük görevimizi yerine getirmiş olacağız. Kinden öfkeden uzak huzur içinde, barış içinde, her evde bereketin olduğu, işsizliğin olmadığı, yoksulluğun olmadığı, çiftçinin ektiği ürünü rahatlıkla satabildiği bir Türkiye’yi yaratmak çok mu zor? Böyle bir Türkiye’yi kurmak çok mu zor? Diğer ülkeler kuruyor da biz niye kuramıyoruz? Diğer ülkeler huzur içinde de biz neden kavga içindeyiz? Neden anneler her zaman gözyaşı döküyor? Neden? Üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz lazım.”

Kılıçtaroğlu Türkiye’nin inanç ,kimlik,  yaşam tarzı bağlamında bölmek istendiğini ancak bütün bunlara rağmen Türkiye’nin bölünmediğini omuz omuza birlikte bunun için mücadele ettiklerini vurguladı. Kılıçdaroğlu sözlerine şu şekilde devam etti; ” Bölünmeyeceğiz.  Birlikte bu ülkede huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. 35  yıldır bir terör var. Geldiler 2002’di iktidar olduklarında bu ülkede terör yoktu. Şimdi Türkiye kan gölüne dönüştü. Bir annenin evladını askere gönderirken duyduğu acıyı acaba kim duyuyor yüreklerinde. Eline kına yakıp gencecik fidan gibi evlatlarımızı askere gönderirken onların dönmesini umutla beklemiyor muyuz? Huzur içinde dönmelerin beklemiyor muyuz? Bir babanın evladını toprağa vermenin acısını kim bilebilir? Bakın bizim kültürümüzde çok önemli bir laf vardır. Deriz ki: ‘ Allah kimseye evlat acısı vermesin?’ evlat acısı kadar yüreklerimizi yakan derin bir acı yoktur. Terörle mücadele, elbette yapacağız. Bu konuda ortak payda oluşturmak zorundayız. Terör kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun, hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Terör bir insanlık suçudur. Terörün malzemesi insandır, insanı öldürür. Kandan beslenir terör. Teröre karşı çıkmak bir namus borcudur.Bir insanlık görevidir.”

 

Gündemdeki anayasa değişikliğini   bir baş belası olarak niteleyen Kılıçdaroğlu; ” Başkanlık sistemini getireceğiz, rejimi değiştireceğiz diyorlar. Efendim diyorlar ki 1923 yılında rejim kuruldu biz rejim değişikliği yapmıyoruz. Bal gibi rejim değişikliği yapıyorsunuz. Cumhuriyeti ve demokrasiyi kaldırarak  yerine bir dikta yönetimi getirmek istiyorsunuz. Getirecek misiniz? Bir kişi kalsak dahi mücadelesini vereceğiz. Bunun mücadelesini vermek namus borcumuzdur. Bunun altını çiziyorum. CHP Genel Başkanı ve Milletvekilleri olarak söylüyorum, hepsinin adına söylüyorum bunun mücadelesini vermek CHP’nin namus borcudur.

HABER / BAYRAM KELEŞ

Kılıçdaroğlu;  Anayasa değişikliğine karşı durmak namus borcumuzdur (2) Kılıçdaroğlu;  Anayasa değişikliğine karşı durmak namus borcumuzdur (3) Kılıçdaroğlu;  Anayasa değişikliğine karşı durmak namus borcumuzdur (1)

1,414 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap