“Kıyılarda Kuzgunlar Yanar” ken “Veda” edenler için imza günü

İlk şiir kitabı “Kıyılarda Kuzgunlar Yanar” yayınlanan hemşire Nursel Balcı Güvenir ve ilk romanı yayınlanan yazar Sami Samancı imza günü düzenleyeceklerini duyurdu.
Uşaklı şair Güvenir ve romancı Samancı, 25 Kasım Cumartesi günü imza günü düzenlediklerini ve tüm Uşaklıları imza günü ve edebiyat söyleşileri için beklediklerini belirtti.
“ KIYILARDA KUZGUNLAR YANAR “
Uşaklı şair Nursel Balcı Güvenir ve Banaz ilçesinden romancı Sami Samancı ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, 25 Kasım Cumartesi günü saat 13.00-16.00 arasında İslice Mahallesi Annaç Sokak No: 17/A da bulunan Uşak Akademi Kitapevi Keyif Kültür Kitap Kafe’de imza günü ve edebiyat söyleşi düzenlediklerini belirterek, tüm Uşak halkını davet etti.
İlk olarak açıklama yapan Hemşire Nursel Balcı Güvenir, “Çocukluğumdan beri şiir okumaya ve yazmaya yönelik ilgim vardı.Mesleğim gereği birçok insanla karşılaştım. Bunların çoğunluğunu kadınlar ve çocuklar oluşturuyordu. Onların sevinçlerine, fedakârlıklarına, o güçlü duruşlarına şahit olduğum kadar; acılarına, ezilmişliklerine ve hayatı terk edişlerine de şahit oldum. Bütün dünya ülkelerinden önce haklarına kavuşmuş olan kadınlarımızın haksızlıklara maruz kalışı beni derinden etkiledi” dedi.
Birçok romana konu olabilecek yaşam hikâyelerini, ülkemizde pekte rağbet görmeyen, kitapevlerininraflarında rastlamadığımız çok özel bir yazım tarzı olan şiirle ifade etmek, farkındalık yaratmak gerektiğine inandım.
Ayrıca ülkemizde yaşanan haksızlık ve hukuksuzluğa karşı direnişi, demokrasi mücadelesini, bu mücadele uğruna canını hiçe sayarak direnenleri, öldürülen çocukların, gençlerin hikâyelerini, yıkılan hayalleri de dile getirmek istediğini kaydeden Balcı, “Bizler,Mehmet Akif`le vatan uğruna ölmeyi, Nazım hikmetle korkmamayı, Gülten Akınla kadının gücünü tanıdık ki isimlerini yazmakla bitiremeyeceğimizkadar çok şairimiz dünyamızı aydınlatıp güzelleştirdiler
Bende amatör bir şiir yazarı olarak toplumumuzun sorunlarını dile getirebildiysem, kendimi mutlu hissedeceğim, Bana desteklerini hiç esirgemeyen sevgili eşim Arif Güvenir’e kızlarım Ekin ve Fatma Eylül’e teşekkür etmek isterim.
25 Kasım cumartesi günü ilk şiir kitabımın imza gününe tüm dostlarımızı bekliyoruz” şeklinde kitapseverleri davet etti.
Güvenir, basın açıklaması sırasında kendisini de şöyle tanıttı: “ 07.07.1973 yılında Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Dilek kasabasında doğdum.İlk ve orta öğrenimimi Banaz’ın Ahad Köyünde bitirdim.Bitirme sınavları sonucu Diyarbakır sağlık meslek lisesini kazandım.Bir yıl Diyarbakır’da okuduktan sonra Uşak Sağlık Meslek lisesine nakil oldum ve lise eğitimi burada bitirdim.Yüksek öğrenimimi Anadolu Üniversitesinde tamamladım.İlk görev yerim olan Banaz’ın ovacık köyünde dört yıl görev yaptım. Sonrasında Uşak merkez beş nolu sağlık ocağında onüç yıl çalıştım. Son görev yerim olan Aybey aile sağlığı merkezinde de dokuzuncu yılımı çalışmaktayım.Evlive iki kız çocuk annesiyim.”
“HER VEDA YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR”
Daha önce bir şiir kitabı yayınlayan ve şimdi de banz ilçesinde 1930’lı yıllarda geçen gerçek bir öyküden esinlenerek kaleme aldığı, “Veda” romanı kitapçılarda yerini alan Sami Samancı’da imza gününe tüm kitapseverleri beklediğini belirterek şunalrı kaydetti: “Banaz doğumluyum..çocukluğum tamamen Banaz’da geçti. Lise mezunuyum. Çok küçük yaşlardan itibaren resim yapıp şiir yazıyorum. “Murat Dağı’na yaslanmış, /havasıyla ün salmış / benim yeşil Banaz’ım” dizeleriyle başlayan İlk şiir’im Banaz 31 Ağustos ilkokulun da okuduğum yıllarda okul dergisinde yayımlandı. 1976-1980 yılları arasında Ankara ve İzmir’de çeşitli işlerde çalıştım.
5-6 yıllık bir İstanbul serüveninden sonra 1988’da evlenip 1989 yılın da Almanya’ya gittim. Lise yıllarımda Edebiyat öğretmenim Sayın Nazan Erkılınçoğlu’nun, defalarca kalemimin çok etkili olduğunu söylemesi içimdeki yazma dürtülerimi tetikledi…sonrasında ki yıllarda zaman zaman bu söylemler hep kulağıma fısıldanır oldu..Bu anımsamalar ve içimde ki dürtüler beni mütemadiyen yazmaya yönlendirip zorladı.
1984 yıllından itibaren kısa hikayeler ve uzun soluklu senaryo çalışmalarıyla yazı hikayem başladı..Bu yıllarda şiir çalışmalarım daha da olgunluk kazandı. Daha sonra kendi face sayfamda ve yine bu (Veda) romanım dan alıntı yaptığım kısa bir bölüm bana ilk yazarlık yolunu araladı..
İlk sanal köşe yazarlık maceram BanazNet’de böylelikle başlamış oldu. Kısa sürede 1500”lerden 4000’i geçen bir okuyucu kitlem oluştu. Ara ara amatör yağlı boya resim çalışmaları da yapıyorum. Bu yılın ortalarına doğru Almanya’da ki işyerimin devir işlerini yapıp kendime özgürce yazma yolumu araladım..
İnternet ortamında yayımlattığım “Hadi Gülümse Biraz” ilk şiir kitabım. Çocuk kitapları yayınevinden yayımlanan “VEDA” ilk romanım olarak okuyucularla beni buluşturan çalışmalarım oldu. Şu anda bitmiş roman niteliğin de yine bir dönem hikayem ve bir de yarım, yine roman niteliğin de bir çalışmam daha var.
Değerli müzik adamı Engin Çir ve Korkut Samancı tarafından bestelenmek üzere güfte çalışmaları da yapıyorum.
25 Kasım Cumartesi günü 13:00-16:00 saatleri arasında ki imza günümüze hepinizi bekliyorum.”
HABER / SALİH KILINÇ
imzagünü (26)

imzagünü (28)

495 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap