“Kötü İnsanların Türküleri Yoktur”

“Kötü İnsanların Türküleri Yoktur”

Uşak Üniversitesi öğrencisi Fatih Aydemir sanatını Uşak halkıyla paylaşmak, sokak müziğini yaşatmak ve harçlığını çıkarmak için sokak müzisyenliği yapıyor. Yıllardır bağlama çalan Aydemir Uşak halkının kendine gösterdiği ilgiden memnun. Tek sorunlarının zabıtalar olduğunu vurgulayan Aydemir ;” Onlara saygı duyuyoruz görevlerini yapıyorlar . Belediyemizden en azından caddenin birkaç noktasında bize izin vermesini istiyoruz. Neşet Ertaş’ın dediği gibi ‘Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!'” dedi.

Sivas Şarkışlalı olan Fatih Aydemir Uşak üniversitesi halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü öğrencisi.Neşet Ertaş, Aşık Veysel,Orhan Gencebay ve Çetin Akdeniz kendine idol seçen Aydemir bağlamaya ve müziğe küçük yaşta ilgi duymaya başladı. Önceleri ailesine ve arkadaşlarıma söylen Aydemir 16 yaşında ilk bağlamasını aldı  ve öğrenmeye başladı. Günde 4-5 saat  bağlama çalan Aydemir; “Kararlı ve azimliydim ben bu işi yapacaktım inanıyor ve istiyordum.  ilk başlarda sesi hoş çıkmasada sabırla çalıyordum. birkaç arkadaşıma da ders verdim. Öğrenmek kadar öğretmek de başarıdır benim için .

öğrenmek için önce kendimiz inanıp sabırla çalışmamız gerekir . Saz coştukça dinleyicide coşar. Saz ağlarsa dinleyicide hüzünlenir. (Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!…NEŞET ERTAŞ ) ” dedi.

“BEN KÜÇÜK YAŞLARDAN BERİ BAĞLAMAYI SEVİYORDUM VE İNSANLARLA PAYLAŞMAK İSTİYORDUM”

Sanatımı Uşak halkıyla paylaşmak ve sokak müziğini yaşatmak için.  Sokak  müzisyenliği yaptığını söyleyen Aydemir  ;” Soğukta saz çalıyorum üşüyorum ama zevkli bir iş olduğu için soğuğa katlanıyorum.  Harçlığımı çıkartacak kadar 10 -20 çıkıyor. Uşak’ın insanı sazı seviyor özellikle halk müziğini seviyor, gençler de seviyor. Üniversite öğrencilerinden yoğun talep var. Yanıma gelip sevdiği bir türküyü çalmamı isteyenler oluyor. Bende onları kıramıyorum. Bunlar için özel ücret almıyorum hatta hiç vermeyenlere bile canın sağ olsun diyorum. İlla para vermeniz gerekmiyor.  Ben küçük yaşlardan beri bağlamayı seviyordum ve insanlarla paylaşmak istiyordum.  Daha önce biraz çekingenlik vardı. Bir kere çıktım ve o heyecanı yendikten sonra artık böyle ara sıra çıkıyorum. Hem eğlence amaçlı hem de harçlığımı çıkartıyorum. Benden başka birkaç arkadaş daha bu sokak müziğini yapıyor, herhalde 8-10 kişi var, saz çalan var, gitar çalan, klarnet çalan farklı müzisyenler var.” şeklinde konuştu.

“CADDENİN BİRKAÇ NOKTASINDA SERBEST OLSA BİZİN İÇİN İYİ OLUR”

İşin hukuki boyutunda bazı sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Aydemir büyük şehirleri örnek göstererek bir öneride bulundu. Aydemir konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; ” Uşak Belediyesi Başkan yardımcısı ile konuştum. Bana yaptığımız işin yasak olduğunu söyledi. İzin veremiyoruz dedi. Zabıtalar da gelip bize müdahale etmek zorunda kalıyorlar. Biz buna saygı duyuyoruz ama sokak müzisyenliği büyük şehirlerde İstanbul’da İzmir’de yapılıyor.  Hatta belediye müzik yapılsın diye yerler yapıyor, teşvik ediyor bunu. Fakat Uşak’ta bu mümkün olmuyor. Bizim sokak müziği yapabilmemiz için kalabalık bir ortam gerekiyor. Bize Atapark’ta çalın deniliyor ama  Atapark’ta hiç kimse olmadığı için biz kendi kendimize çalmış oluyoruz. Caddenin birkaç noktasında serbest olsa bizin için iyi olur, en azından sanatımızı halkımız ile buluşturabiliriz.”

HABER / BAYRAM KELEŞ

Sayfa 2 kötü insanların türküleri yoktur (3)

Sayfa 2 kötü insanların türküleri yoktur (2)

917 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap