Köy okulları samanlık ve depo oldu

Yeterli öğrenci olmadığı için taşımalı sisteme geçince, Uşak köylerinde boş kalan birçok okul binası, depo, samanlık gibi değişik amaçlarla kullanılmaya başladı.

Köylerdeki okulların kapanması ve boş okul binalarının harabe haline gelmesi ya da okuldan başka değişik amaçlarla kullanılması, İl genel Meclisinde tartışmalara ve üzüntülere neden oldu.

Uşak İl Genel Meclisi Kasım Ayı 4. Birleşiminde, “Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okundu.  Köylerde bulunan eğitime kapalı eski okul binalarının yerinde incelenmesini kapsayan raporu Komisyon Başkanı Hüseyin Gürpınar okudu. İşte rapordan çarpıci başlıklar:

OKUL SAMANLIK OLMUŞ

Merkeze bağlı Güre Köyü Alibodurlar mahallesinde bulunan okul binasının kapı ve pencereleri kırılmış, onarım yapılamayacak kadar harp olmuş durumdadır. Bina içine saman balyaları doldurulan eski bina mahalle halkı tarafından depo olarak kullanılmaktadır.

Okul bahçesinde iki adet oyun grubu bulunmakta olup bir tanesi kullanılamayacak haldedir. Lojman binası mahalle halkından biri tarafından onarılarak kullanılmaktadır. Okul bahçesi de yine mahalle halkı tarafından traktör, pulluk ve benzeri tarım aletlerinin konduğu bir yer haline gelmiştir.

OKUL BİNASI İMAM LOJMANI OLMUŞ

Kısık Köyünde bulunan 14 öğrenci Sirge (Alanyurt) Köyüne taşınmakta olup okul binasının ön kısmı çelik çatı yapılarak düğün ve toplu yemeklerde kullanılmaktadır.

Hisar Köyünde bulunan 5 öğrenci Sirge Köyüne taşınmaktadır. Okul binasında köy imamı oturmaktadır.

Dışkaya Köyünde bulunan 7 öğrenci Sirge Köyüne taşınmaktadır. Okul ve lojman binası harap haldedir. Okul binalarında gerekli onarım yapılırsa köy ihtiyaçalrında kullanıla bilinir.

Ortabağ Köyünde bulunan 21 öğrenci Sirge Köyüne taşınmaktadır. Okul binasında gerekli onarımlar yapılarak okul bahçesi beton parke döşenmiş çelik çatı örtülerek düğünlerde kullanılmaktadır.

Çatalbayır Köyünde 16 öğrenci başka köye taşınarak eğitim görmektedir. Okul binasının cam ve çerçeveleri değiştirilerek bir kısmı imam lojmanı olarak kullanılmaktadır. Kalan kısmında onarım yapılarak sağlık evi şeklinde kullanılması planlanmaktadır.

Ulucak Köyündeki boş okul binasının da çok amaçlı salon haline getirilmesinin planlandığı yapılan incelemeden anlaşıldı.

“CUMHURİYET BU OKULLARI 10 YILDA YAPMIŞTI”

Komisyon Başkanı Hüseyin Gürpınar’ın raporu okumasının ardından söz alan öğretmen kökenli CHP Banaz İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Yılmaz, “Cumhuriyet, kurulduğunun ilk 10 yılında bu köy okullarını yaptı. Şimdi okul binaları bakımsızlıktan harabeye dönmüş. Gençliğimde öğretmenlik yaptığım Ulucak Köyünde bu okulda eğitim gören öğrencilerimden onlarca, avukat, mühendis ve doktor çıkmıştı. Toplumumuzun gelişmesi ve ilerlemesi için eğitim kurumlarına mutlaka önem verilmelidir” şeklinde üzüntüsünü dile getirdi.

732 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap