Kravatsız Başkan Belediyede Durmuyor

Kravatsız Başkan Belediyede Durmuyor

Afyonkarahisar iline bağlı Hocalar İlçesi belediye Başkanı Ali Arslan, seçildiği günden bu yana kravat takmıyor ve toplantılar dışında makamına gitmiyor.

Ali Arslan (43) 18 yıl devlet memurluğu yaptıktan sonra 2014 yerel seçimlerinde Hocalar Belediye Başkanlığına seçildiğini belirtti. Başkan seçildikten sonra hiç kravat takmadığını söyleyen Arslan, sürekli halkın içerisinde olduğunu, toplantılar dışında makamına uğramadığını da sözlerine ekledi.

Arslan, Hocalar ilçesinin doğası, temiz havası, dağları ve avlakları ile dağcılık ve avcılık gibi için doğa sporları için ideal bir bölge olduğunu, başta Uşak olmak üzere tüm vatandaşları ilçelerinde misafir etmeye hazır olduklarını da kaydetti.

“HALK DAPROTOKOL DE ALIŞTI”

Afyonkarahisar İline bağlı Hocalar İlçesinde İlçe merkezine bağlı; Hocalar’a bağlı 15 köy ve 3 mahalle bulunuyor. Hocalar’ın geçim kaynağı hayvancılık ve tarım işleri ile uğraşıyor.

Başkan Ali Arslan, Hocalar’ın fasulyesinin, nohut ve mercimeğinin meşhur olduğunu, en çok Banaz ve Uşak pazarlarında bu ürünlere büyük rağbet gösterildiğini söylüyor. Arslan Hocalar ilçesinin 3 mahallesinde 2 bin 639, 15 köyü ile birlikte toplamda 10 bin 094 nüfusa sahip olduğu bilgisini verdi.

Arslan 18 yıl boyunca devlet memurluğu yaptığı için kravatının boynundan eksik olmadığını, kravattan çok sıkıldığını belirterek, neden kravatsız başkanlık yaptığını açıkladı.

Arslan, “Devlet memuriyeti yaptığım süreçte bir gün işe kravatsız gelmedim. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den belediye başkanı seçilince ilk gün makam kravatsız oturdum. En çok eleştiriyi de beni seçen vatandaşlardan aldım “Durun bakalım, takarız” falan diye biraz oyaladım. Sonra vatandaş alıştı. Valilerimiz, bakanlarımız, vekillerimiz beni kravatsız kabul edip, “Kravatsız Başkan” diye takılmaya başladı. Şu anda ne Hocalar halkından ne de protokolden kravatsız oluşumla ilgili bir sıkıntı yaşamadım” dedi.

BAŞKANI BELEDİYEDE BULAMIYORLAR

Kendisinin ava meraklı olduğunu belirten Arslan, vakit buldukça dağlarda ava çıktığını da söyledi. Arslan röportajına şu sözlerle devam etti:

“Ben, olmam gereken toplantılar ve karşılamam gereken devlet ricali olmazsa belediyeye ve makamıma gitmem. Sürekli vatandaşlarla mahalle aralarında olurum. Onun için Hocalar halkından kimse makamıma gelip beni aramaz. Arasa da bulamaz. Sürekli halkın arasında dolaşırım. Onun için de Hocalar halkını belediye ile sorunu yoktur. Çünkü sorunları ortak akıl ile anında çözeriz. Hocalar ’da yol, kanalizasyon, su gibi hiçbir alt yapı sorunu yoktur. Başkanlığa niyetlendiğimde ilçemin sorunlarına yönelik projeler hazırlamıştım. Halkla beraber yüzde 80’ini hayata geçirmeyi başardık. Kalan ufak tefek sorunları da en kısa zamanda Allah’ın izni ile halledeceğiz.

Hocalar’ın en büyük sıkıntısı, il merkezimiz Afyankarahisar’a olan uzaklığadır. Hocalar, Afyon’a 99 kilometre, Uşak’a 60, Banaz ‘a 30 kilometre uzaklıktadır. Alış verişimizi bana ve Uşak’tan yapıyoruz. İlçemizde merhum Borusan’ın sahibi Asım Kocabıyık’ın katkıları ile çok yatırım yapıldı.

Aslında resmi işler dışında Afyon’a fazla gitmiyoruz. Neden derseniz; ilçemizde hastanemiz, sağlık ocağımız, spor salonumu, kütüphanemiz ihtiyacımıza cevap verebiliyor. Gençler, sinema tiyatro ve diğer sosyal ihtiyaçlarını, Banaz ve Uşak’ta giderebiliyor.

Benim de bu yöre halkının da en büyük eğlencesi av sporudur. Yöremizde, keklik, tavşan, bıldırcın vs. aklınıza gelen her türlü av hayvanı bolca bulunmaktadır.”

“DOĞA İLE İÇİ İÇE OLMAK İSTEYENLERİ HOCALAR’A BEKLİYORUZ”

Başkan Arslan, Hocalar ilçesinin doğal güzelliği ve temiz havası ile doğa severler ve doğa sporları ile uğraşanlar için bulunmaz bir yer olduğunu belirterek, vatandaşları Hocalar ilçesine şu sözlerle davet etti:

“İlçemiz çevresinde, Tülü Gediği, Bulkaz Dağları ve Akdağ gibi doğanın her türlü cömertliği sunduğu alanlar var. Doğal yürüyüş parkurları, avlaklar, eşsiz doğa manzarası ve çadır kamp alanları ile doğa severlerin doğa ile baş başa kalabileceği ideal alanlarımız var. İlçemizi, güzel ülkemizin oksijeni en bol ve havası en temiz beldeleri arasında yer alır.

Yukarıda belirtiğim gibi, kanalizasyon, su, yol hiçbir sorunumuz yok. Ayrıca ilçemiz her ne kadar dağlar arasında kalmış gibi görünse de, Banaz aracılığı ile Ankara-İzmir Karayoluna 30 kilometre, Sandıklı-Çivril aracılığı ile de Antalya yoluna 40 kilometre uzaklıkta kolayca ulaşılabilen bir yerdedir.

Başat Uşaklılar olmak üzere tüm vatandaşlarımızı doğa harikası ilçemiz Hocalar’a bekliyoruz.”

RÖPORTAJ/SALİH KILINÇ

Sayfa 3 hocaklarbldbsk (4)

Sayfa 3 hocaklarbldbsk (3)  Sayfa 3 hocaklarbldbsk (2)

2,428 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap