Kurban Bayramında Kurbanlık Alımı, Kesimi Ve Muhafazası Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban alımı sırasında ve kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunan Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Özgür Uğur, kurban kesiminde hayvanların strese sokulmaması uyarısında bulundu.

Kurbanlık  hayvan alacaklar için uyarılarda bulunan, Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Özgür Uğur,  Veteriner sağlık Raporu veya Nakil Beyannamesi olmayan, kulak küpesi bulunmayan, çok zayıf olan, gebe ya da yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi, öksürük, nefes darlığı, kanlı ishal ve pis kokulu burun akıntısı olan hayvanlar konusunda dikkatli olunması ve alınmaması gerektiğini söyledi.

ÖZGÜR UĞUR’DAN KURBANLIK TİYOLARI

Yazılı bir açıklama yapan Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Özgür Uğur, kurban alımı ve sonrasında vatandaşların neler yapması konusunda şu önerilerde bulundu:

“Kurban bayramı öncesi sıkça sorulan sorular konusunda Uşak halkını bir nebze bilgilendirmek; ayrıca kesim öncesi ve sonrası gerekli kontrol ve hijyen kurallarına dikkat çekerek gereken hassasiyetin gösterilmesiyle insan sağlığı açısından risk oluşturan tüberkuloz, brusella,şarbon gibi bir çok hastalığın yayılmasını önlemek amacındayız.

İnsan ve hayvan sağlığını ilgilendiren çok sayıda bakteri, virus ve mantarların sebep  olduğu hastalıkların büyük problemlere yol açtığı bilinmektedir. Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar ki biz bunlara Zoonoz’lar diyoruz; Halk sağlığını etkilemelerinin yanı sıra hayvanlarda önemli verim düşüklüklerine ve ölümlere yol açarak ülke ekonomisi açısından da önemli kayıplara neden olmaktadır.

Kurbanlık Seçiminin Püf Noktaları

  1. Seçilecek hayvanların vücut yapılarının iyi, tüylerinin parlak olması, çok zayıf (kaşektik), gebe veya yeni doğum yapmış olmaması gerekmektedir.
  2. Dış görünümü canlı olmayan, salya, burun akıntısı, pis kokulu ishal olan, vücudunda yara, şişlik, ödem olan hayvanlar satın alınmamalıdır.
  3. Hayvanların kulak küpeleri kulaklarında olmalıdır. Hayvanların nereden geldiği bilinmelidir. Bunun için ilk iş satıcıdan hayvanın nereden geldiğini ve hangi işletmelerden geçtiğini gösteren hayvanın kulak küpe numarası ile uyumlu hayvan pasaportunun istenmesi, başka il ve ilçelerden gelen hayvanlardan ise yurt içi Veteriner Sağlık Raporunun gösterilmesi istenmelidir.
  4. Kurbanlık hayvanlar kesime kadar evde ya da kesimhanelerde uygun şartlarda barındırılmalı, aşırı sıcak, kapalı ve havasız yerlerde ya da tamamen aşırı rüzgar ve yağış alan yerlerde barındırılmamalıdır.
  5. Kurbanlık hayvanlar kurbana 1 gün kala fazla beslenmemeli, evlerdeki yemek ve mutfak artıkları verilmemeli, aşırı yemlemeden kaçınılmalı, az miktar da kaliteli kaba yem dediğimiz kuru ot ve yonca kurusu verilmeli, hayvanların önünde her zaman temiz içme suyu bulundurulmalıdır.

Kurbanlık Kesim Yerlerine Götürülürken ve Kesim Esnasında İse;

Kesim öncesi kurbanlık hayvanlara 12 saat süresinde yem ve ot verilmemeli, içebildikleri kadar su verilmelidir

Kurban hizmetleri komisyonunun izin verdiği kesim yerlerinde Veteriner Hekim gözetiminde kesim yaptırılmalıdır .Bu mümkün değilse eğer; Kesim yerlerinde yeterli ve tazyikli su bulundurulmalı, kesilen hayvanları asmak için gerekli düzeneğin kurulmuş olması gerekmektedir.

Özellikle sığırlar mutlaka ehil kişilerce yatırılarak sıkıca bağlanmalı, yatırma ve bağlama sırasında hayvanlara eziyet edilmemeli, bu esnada çarpma ve vurmalara karşı dikkatli davranılmalıdır.

Kurbanlık hayvanlarda stres yaratacak kötü muamelelerden kaçınılmalıdır. Bu durum kesim sonrası et kalitesi ve hijyen açısından oldukça önemlidir.

Kesim esnasında kötü muamele gören ve stres yaşayan hayvanlarda vücuttaki kanın boşalmasında sıkıntılar yaşanabileceği gibi dokular arasında biriken kan etin kısa sürede bozulmasına ve damak tadının da istenilen seviyeye ulaşmasına engel olmaktadır. Bu nedenle kesimi yapılacak hayvanlar strese sokulmadan ve acı çektirilmeden kesim yapılmalıdır.

Kesimde her iki şah damarı da aynı anda kesilmeli ve iyi bir kanatma sağlanmalıdır.

Kesilen ve derisi yüzülen hayvanların karın ve göğüs boşlukları açılarak sindirim, solunum, üreme ve boşaltım sistemlerine ait organlar kan akıtılmasından sonra en geç 30 dakika içerisinde vücut boşluklarından çıkartılmalıdır.

Hastalıklı olduğu düşünülen karkas ve iç organlar Veteriner Hekim tarafından kontrol edilmeli, söz konusu karkas, iç organlar ve yenilmeyen iç organlar çevre temizliği ve hijyen kuralları dahilinde imha edilmeli, kesinlikle çöplere atılmamalıdır.

Çevredeki yabani hayvanların, kedi ve köpeklerin atıklara ulaşması engellenmeli, sinekler ve kötü kokuların oluşmaması için önlem alınmalıdır.

Kurban derileri bekletilmeden tuzlanıp katlanmalı ve öyle muhafaza edilmelidir.

Kesimi tamamlanmış kurban etleri temiz kap ve poşetlere konularak taşınmalı ve güneş görmeyen serin yerlerde dinlendirilmelidir. Etler ve iç organlar aynı kaplarda muhafaza edilmemelidir. En az 24 saat dinlendirilen etler daha sonra buzdolabı veya derin dondurucularda saklanmalıdır.

Kazasız ve Mutlu geçireceğiniz bir bayram olmasını temenni eder;

Tüm İslam Aleminin Mübarek Kurban Bayramını kutlarım.”

SALİH KILINÇ / ÖZEL HABER

vtrözgür kurban (3)

 

 

210 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap