Laiklik Paneli

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş; “İslam’a değil Siyasal İslamcılara karşıyız”

Haziran Hareketi Uşak Meclisi üyeleri tarafından düzenlenen “Laiklik” konulu panelde konuşan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, İslam’a ve diğer inançlara karşı olmadıklarını, mücadelelerinin siyasal İslamcılarla olduğunu söyledi.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de düzenlenen “Laiklik” paneline konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş katıldı. AKM 1. Nolu salonu dolduran izleyiciler panel sonu katılımcılara sorular sordu.

“SURİYE SAVAŞI İÇİMİZE GİRMİŞ DURUMDA”

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, kendine ayrılan sürede şu konulara değindi:

“Ülkemizin geçtiği zorlu şu dönemde “Haziran Hareketi’nin “Laiklik” başlığı altında bir panel düzenlemesini çok önemli buluyorum. Emeği geçen Haziran Hareketi Uşak Meclisi üyelerine çok teşekkür ediyorum. Az evvel Rusya Büyükelçisine Türkiye’nin göbeğinde Ankara’da bir suikast düzenlendiğini öğrendim. Bu suikastla Suriye Savaşı içimize girmiş durumda.

Bundan önce yaşanan Kayseri ve İstanbul Beşiktaş katliamları, Halep katliamları ve Rusya Büyükelçisine suikast, 15 Temmuz darbe girişimi. Bu saldırıların laiklikle çok yakından ilgisi var.

Ülkemiz ve bölgemiz siyasi İslamcıların hareket ve av alanı haline geldi. Tabi bu bir günde olmadı. Ülkemizde ve bölgemizde siyasi İslamlaştırma mücadelesi yıllardır sürüyor. Soğuk savaş dönemlerinde Yeşil Kuşak projesi ile bugünlere gelindi. !5 Temmuz tarihinde iki siyasal İslamcı grup otorite kavgasına girdi. Tüm muhalefet tasfiye edildi ve iki Siyasal İslamcı grubun bu kavgasında 260 insanımız yaşamını yitirdi.

Bu ikisi, cemaat ve AKP 14 yıldır askeri darbe dönemine son vermek ve demokrasi inşa etmek için geldiklerini söylediler.  Bunun etrafına insanlar demokrasi için oy verdi. İkisi de askeri darbeyi aratmadı. Sivil darbe yaptılar. Seçimle gelene dokunulmaz deyip HDP başkanlarını tutukladılar.

“SİYASİ İSLAMCILARLA MÜCADELE EDİYORUZ”

“Huzur İslam’da” deyip halkımızın inançlarını sömürdüler. İnsanımızda ne huzur bıraktılar, ne de güven. Türkiye şu anda en karanlık dönemini yaşıyor. Kimse gelecekte ne olacağını kestiremiyor.Ülkeyi cehenneme çevirdiler. Herkes bireysel kurtuluş peşine düştü. Çocuğumu nasıl okuturum? Yurt dışına kapağı nasıl atarım? Telaşına düştü.

Bu korkuları ve cehennemi kim yarattı? Siyasal İslamcılar yarattı. Siyasal İslamcıları kim besledi büyüttü? Emperyalizm büyüttü. İşte bu siyasal İslamcılarla bizim mutlaka hesaplaşmamız gerekir. Bu da laiklikle olur. Bakın, burada bir yanlış anlama olmasın. Bizim İslam’la sorunumuz yok. Siyasi İslamcılarla hesaplaşmak istiyoruz. Halkımızın en temiz duygularla yaşaması gerekirken siyasal İslamcılar bunu istismar etmiştir. Biz, Sosyalistiz. Devrimciyiz. Biz insanların inancıyla mücadele etmeyiz. İnancını sömüren siyasal İslamcılara karşıyız. Dine değil, dincilere karşıyız.

Maneviyat diyerek toplumun maneviyatını çürüttüler. Devrimcilerin en güçlü olduğu dönemde toplumumuzun maneviyatı en yüksek düzeydeydi. Maneviyat deyince yanlış anlaşılmasın. Maneviyat değerle bütünüdür. Sevgiye saygıya dayalı bir kavramdır.

AKP’nin 14 yıllık döneminde insanın insana saygısı kalmadı. Herkes birbirinin kurdu oldu. Onun için siyasal İslamcı anlayışı ile mücadele etmeliyiz. Siyasal İslam Suriye’yi bataklığa dönüştürdü. Zamanında uyardık. “Suriye ile savaş, Rusya ve İran ile Savaştır” dedik. Şimdi Milli seferberliğe çağırıyorlar. Osmanlı rüyası ile bizi bu bataklığa sokup mezhepçilik yapıyorlar.

Haziran Hareketi, kardeşliğin ve laikliğe sahip çıkmanın hareketidir. Artık “Türkiye laiktir laik kalacak sloganları geride kaldı. “Türkiye laikleşecektir” sloganı ile hareket edeceğiz. “

“PKK VE SARAY SAVAŞI KARŞILIKLI HIZLANDIRIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili ve Birleşik Haziran Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Şeker de panele gelmeden az önce Rusya Büyükelçisinin Ankara’da vurularak öldürüldüğünü öğrendiklerini belirtti.

Şeker, Türkiye’nin her yeri şiddet sarmalında olduğunu ve şiddetin herkesi içine aldığını söyledi. Şeker, halkı şiddetten uzaklaştırmanın da siyasetçilerin görevi olduğunu belirtti. Şeker’in konuşmasından bazı satır başları:

“Şiddet sarmalı 7 haziran seçimleriyle başladı. 7 Haziran sonrası 400 vekil alamadıkları için ülkeye bir kaos süreci yaşatılıyor. Birinci hedef tek başına iktidardı. İkinci olan partiye hükümet kurma görevi vermeyerek bunu başardılar. Suruç’la başlayan katliamlar dizisi, terörün siyasal propaganda aracı olarak kullanılmasına izin verilen bir süreç başlattı. 10 Ekim’den önce bir araya gelen değişik gruplara bir katliam yaşatıldı. 7 Haziran’dan bugüne AKP’lilerin ağzından barış ya da çözümün hecesi bile çıkmadı. Şimdi de 15 Temmuz’u bahane edip gerçek bir darbe yaşatıyorlar ülkeye. Sosyal medyadaki troll hesaplarından da ülkeye daha çok katliam yaşatacaklarını söylüyorlar. Yapmak istedikleri, toplumu kimlikler ve mezhepler üzerinden ayrıştırıp çatıştırmak ve insanların bu korku ortamında kendilerine onay vermesini sağlamak. Uşak’ta ÖDP binasına saldırı, ülkenin farklı yerlerinde sivil siyaset kurumlarına dönük yakma yıkma türü saldırılar bu korku ortamını derinleştirme siyasetinin uzantılarıdır. Bunun karşısında sivil siyasetin önü acilen açılmalı, şiddet durmalıdır. PKK ve Saray her ikisi de savaşı karşılıklı olarak hızlandırıyor. Tekrar şiddet sarmalına girdiğimizi görüyoruz. Kesinlikle PKK-TAK silahı bırakmalı, Saray da kışkırtıcı-ayrıştırıcı dilini terk etmeli.

Ne zaman halk bir araya gelse farklılıklarını göz ardı etse terör süreci başlıyor. Eğitimde 4+4 sistemi, köy okullarının tamamen kapanması, din eğitimine ağırlık verilerek, bilimsel eğitime önem verilmemesi, laikliğin yok edilmesine neden oluyor.”

Panelistlerin izleyicilerin sorularını cevaplandırmasıyla program sona erdi.

IMG_6681 IMG_6686 IMG_6689 IMG_6680

2,079 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap