Mehmet Alperen Cinci; “Uşak Büyürse Türkiye Büyür”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Uşak Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mehmet Alperen CİNCİ ile Genç Girişimciler Kurulu’nun faaliyetleri ve Uşak’taki çalışmaları ve Uşak ilinin ekonomik yapısı hakkında konuştuk.

Girişimcilik son üç yıldır Uşak’ta çok popüler hale geldi. Yaptığınız çalışmaları ve kurulunuzun faaliyetlerini öğrenebilir miyiz?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun talimatlarıyla 2008’de kurulan Genç Girişimciler Kurulu, kısa sürede Türkiye’nin tüm illerine yayılarak faaliyetlerine başlamıştır. 2014 yılı seçimleriyle görevi devralan Uşak Genç Girişimciler Kurulu icra komitesi, girişimcilik bayrağını teslim aldığı günden itibaren yaklaşık 200 faaliyete imza atmıştır.

“Güçlü Uşak, Büyük Türkiye” hayali kuran Uşak Genç Girişimciler Kurulu, gerçekleştirdiği projelerle hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.

Uşak ekonomisinin mevcut durumu ile ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?

Uşak 12 ülkeye yıllık 1 milyar lira ihracat yapan önemli bir sanayi kenti. 3 Organize Sanayi Bölgesi var. OSB’lerde 500 sanayi tesisi bulunuyor. Uşak genelinde 18.000 civarı esnaf, sanatkâr ve tüccarı ile çalışkan bir şehir. İl genelinde OSB’lerdeki tesislerle birlikte toplam 1500 imalat yapan işletme bulunuyor. Sadece imalat sanayisinde 20.000 üzerinde istihdam sağlayan bir şehirden bahsediyorum. Uşak tam anlamı ile ticaret ve sanayi kentidir.

Uşak’ın problemleri nelerdir?

Kentimizde bulunan sanayi tesisleri genel itibari ile aile şirketleri. Aile içi kurumsallaşma sürecine geçiş sıkıntısı işletmeleri olumsuz yönde etkileyen etkenlerden. Uşak’ta bulunan sanayi tesislerinde genelde hammadde üretilmesi ve nihai ürün üretimine geçilmemesi bir diğer problem diyebiliriz. Uşak’ın en önemli probleminden biri de pazara ulaşmak.

Dünya’nın ve Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan İstanbul’a istenilen hızda ulaşamama problemi yaşıyoruz. Bunun sebebi ise Uşak-İstanbul seferlerinin durdurulması.

Uşak havalimanı yılın 12 ayı uçuşa müsait bir durumda ve yukarıda verdiğim verilere bakılırsa, Uşak iş dünyası İstanbul’a zahmetsiz bir şekilde ulaşmayı hak ediyor.

Türkiye’nin 2023 ve 2034 hedefleri var. Bu coğrafyada ve dünyada güçlü bir ülke olma hedefleri var. Hedeflerin gerçekleşebilmesi için Uşak’ın büyümesi Türkiye’nin büyümesi lazım.

Biz iş dünyasının genç girişimcileri olarak diyoruz ki: Uşak Büyürse Türkiye Büyür.

HABER / BAYRAM KELEŞ

216 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap