Müjdeler olsun! Banaz Çayı Kirliliği ve Murat Dağı’nda siyanürlü altın arama işlemleri Uşak Valiliği tarafından incelemeye alındı

Ege’de Yenigün Gazetesi olarak son bir aydır sürekli yayınladığımız Banaz Çayı kirliliği ve Murat Dağı’nda siyanürle altın arama haberleri gündemi belirledi.

Konu ile ilgili olarak inceleme başlatan Uşak Valiliği yaptığı yazılı açıklamada Banaz Çayı’nda yaşanan kirlilikle ilgili incelemelerin başlatıldığı ve kirlilik yaratan işletmeler hakkında yasal işlem başlatıldığı duyuruldu.

Aynı açıklamada Murat Dağı’nda siyanürle altın arama işlemlerinin de yakından takip edildiği, altın arayan firma tarafından ÇED raporu başvurusunda Uşak topraklarına yapılacak pasa (Katı atık) dökümünün Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelemeye alındığı bilgisi yer aldı.

AYAĞININ TOZU İLE ÇEVRE SORUNLARINA EL ATTI

Uşak Valisi Salim Demir, son günlerde uşak’ta yaşanan çevre kirliliği ile ilgili sorunlara el attı. Uşak’a Vali olarak atanalı henüz bir ay olan Demir, kamuoyunun sesine kulak verdi ve Uşak halkının bu konudaki yakınmalarına kulak vererek gerekli çalışmaları başlattı.

Uşak Valiliği internet sitesinde yapılan açıklamada, Banaz Çayı’nda kirlilik yarattığı tespit edilen iki işletme hakkında gerekli işlemlere başlandığı, Murat Dağı’nda altın arama işlemleri sırasında pasa tabir edilen katı atıkların Uşak topraklarına dökülmesi hususunun incelemeye alındığı kaydedildi.

Uşak Valiliği tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“İlimizde bazı haber kanalları ve sosyal medyada yer alan çevre kirliliğine ilişkin olarak kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Banaz çayında yaşanan kirlilik artışının Sivaslı Yayalar Köyünün batısında yer alan köy kanalizasyonunun aktığı doğal arıtma tesisinden kaynaklandığı tespit edilmiş; Söz konusu tesisin bünyesinde önceki yıllarda oluşturulan ‘tersip bendi’ ıslah çalışmaları sırasında tersip bendinde meydana gelen yarılma sonucu atık suyun bir kısmının kuru dere yatağına akarak kirlilik oluşturduğu anlaşılmıştır.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından söz konusu alanda kirliliğin birikmesine neden olduğu tespit edilen işletmeler denetim altına alınmış ve denetlenen iki işletme hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanununa göre gerekli iş ve işlemler başlatılmıştır.

Yine bölgede bulunan alabalık üretim çiftliğinde gerçekleştirilen denetimde tesis deşarjından ve Banaz çayı üzerinden su numuneleri alınmış olup analiz sonuçlarına göre konunun idari ve cezai yönleri değerlendirilip uygulaması gerçekleştirilecektir.

 

Diğer taraftan son günlerde özellikle sosyal medyada yer alan ve Murat Dağında planlanan altın madeni faaliyetinin çok büyük bir bölümünü oluşturan sahadaki ana üretim ve açık ocak bölümleri Kütahya il sınırları içerisinde kalmaktadır. İlimiz sınırları içerisinde ise çok küçük bir kısmı kalan faaliyet sahasında (pasa dökümünün bir kısmı ile ilgili olarak) ÇED süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülmekte olup süreç Valiliğimizce titizlikle takip edilmektedir. “

DEVLET-VATANDAŞ BULUŞMASINDA SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Ankara-Sincan Kaymakamı iken 1 Haziran 2017 Çarşamba Günü Resmi Gazetede Yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Uşak Valisi olarak atanan ve 21 Haziran’da göreve başlayan Demir, geçen hafta düzenlediği “Vatandaş Buluşması” nda Uşak’ın çevre sorunlarına el atacağının sinyallerini vermişti.

STK temsilcilerinin ve muhtarların katıldığı toplantıda sorunları dinleyen Vali Demir, “Ben önce sorunları dinler, inceler, ondan sonra fikrimi beyan eder ve gerekeni yaparım” şeklinde cevap vermiş ve bu toplantının akabinde de çevre sorunları ile ilgili çözüm çalışmalarını başlatmıştı.

Vali Demir’in esnaf tartaklayan kamu görevlilerini açığa alması, Uşak Devlet Hastanesi personelinin zehirlendiği yönündeki iddialar karşısında anında resmi açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirmişti.

Vali Demir’in Uşak’ın çevre sorunlarının kendisine iletilmesinin üzerinden bir hafta geçmeden çözüm sürecini başlatması da Uşak kamuoyunda takdirle karşılandı.

HABER / SALİH KILINÇ

muratdaği (5) banazcayi (1) banazcayi(4)

1,823 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap