Murat Dağı ve Anıt Ağaç gitti gidiyor

Murat Dağ’ında altın arama çalışmaları kapsamında Banaz İlçesine bağlı Bahadır Köyünde bulunan bin yıllık Tepedelen Çamı çevresinde sondaj çalışmaları yapıldığı, yeni yollar inşa edildiği ve çeşitli tabelalar dikildiği belirtildi.

Murat Dağı’nda incelemelerde bulunan Uşak TEMA Gönüllüleri Banaz İlçe Sorumlusu Emekli Öğretmen Ramazan Taylan ve Banaz ilçesinde yayınlana Yeşil Banaz Gazetesi sahibi Erdal Sarıoğlu’nun izlenimleri, maden arama çalışmalarına hız verildiği bu aramalar sırasında Uşak ve Banaz ilçesinde büyük tahribatlar olacağı yönünde oldu.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın da Anıt ağaçta incelemelerde bulunduğunu belirten Taylan ve Sarıoğlu, Tan’ın anıt ağaç ve Tepedelen Suyu’nun bu çalışmalardan olumsuz etkileneceği yönünde endişe taşıdığını da aktardı.

“UŞAK’IN SİMGESİ BİN YILLIK AĞAÇ RİSK ALTINDA”

Gazeteci Erdal Sarıoğlu, Murat Dağı’nda yaptığı incelemelerin sonucunu ve gözlemlerini şu ifadelerle anlattı: “Murat Dağında aranacak, araştırılıyor, inceleniyor derken maden aramaları resmen başlatıldı. Firma, Anıt Ağacın hemen yanı başında Tepedelen mevkiinde sondajlara başladı.

Geçtiğimiz hafta incelemelerde bulunmak üzere ilçemiz TEMA Sorumlusu ve UTKGD, (Uşak Tanıtım Kültür Gönüllüleri Derneği) temsilcisi Ramazan Taylan ile gittiğimiz Murat Dağı Anıt Ağaç çevresinde iki farklı olayla karşılaştık. İlk olarak 900 yaşındaki dünyanın tek karaçamı olan Anıt Ağacın yaklaşık 100 metre kadar yakınlarına gelen sondaj çalışmalarını görüntüledik. Diğer taraftan kazı yapılması için ağacın 10 metre yakınına kadar gelen yolların yapıldığı dikkatimizi çekti. Yani Sayın Valimiz Salim Demir’in Anıt Ağacın korunmasına yönelik talimatlarına rağmen ağaç risk altına girmiş durumdadır.

“UŞAK SİYASİLERİ VE PROTOKOLÜ YOKTU”

Tepedelen’de ikinci olay ise başta Kütahya Milletvekili Ahmet Tan olmak üzere, Gediz İlçe Kaymakamı Avni Kula,Gediz Belediye Başkanı Mehmet Ali Saraoğlu, İlçe Emniyet Amiri, Gediz İlçe Jandarma Komutanı, Cumhuriyet Savcıları bütün Gediz ilçe protokolünün inceleme ve gezi için geldikleri Anıt Ağacın yanında karşılaştık. Bunun organize bir program olduğunu düşünerek gözlerimiz Banaz ve Uşak’ın siyasilerini ve protokolünü de orada aradı.

Murat Dağı’ndaki güzellikleri, Anıt Ağacı görüp hayranlığını gizleyemeyen Vekil Ahmet Tan’a sondaj çalışmalarının gürültüsü altında, maden aranmasıyla ilgili düşüncelerini sorduk. Bu konuda hassasiyetini sergileyen mütevazi Milletvekili Tan, Murat Dağının Gediz tarafında da çalışmalar yapıldığını, ancak burada durumun farklı olduğunu, Anıt Ağacın ve Tepedelen suyunun deforme olabileceği ihtimalinin görüldüğünü söyledi. Bu konuyla ilgili araştırma yapıp yasalar çerçevesinde bunu önlemeye çalışacakları müjdesini verdi.

Altın madeni arama ve siyanür konusunda bilgilerini aktaran Gediz Orman İşletme Müdürü Mustafa Merih Aydın, altın çıkarılırken 120 metre derinliklere ulaşan çukurlar kazılacağını, ancak siyanür kullanımında dikkatli olunduğu takdirde, iyi bir arıtma sistemiyle bir tehlike oluşmayabileceğini bildirdi. Ancak saklanarak muhafaza edilen siyanürlü atıkların bir deprem, yıldırım düşmesi ya da bir sabotaj durumlarında nasıl etkisiz hale getirileceği sorularına kimse cevap veremiyor. Bakınız süper önlemlerle korunan Çernobil’in zararları yıllar geçmesine rağmen hala silinemedi.”

“MURAT DAĞI KUM DAĞI OLACAK PATLAMALAR BANAZ VE UŞAK’I SALLAYACAK”

Maden arama konularında geniş bilgilere sahip maden mühendisleri ile görüştüklerini belirten Banaz TEMA Sorumlusu Ramazan Taylan, “Bölgede arama yapan şirketin çinko ve bakır aramak için izin aldığını belirten yetkililer, bunun dışında bir sondaj yapılamayacağı görüşünü savunurken, konunun bilirkişileri de özellikle siyanürden dolayı altın aramalarının tepki gördüğü için bu yola başvurulduğunu iddia ettiğini” belirtti.

Diğer taraftan Murat Dağında altın çıkarılmaya başlandığında öncelikle dinamitler patlatılacağına dikkat çeken Taylan, “Bu doğrultuda su kaynakları kapanacak veya yer değiştirecek. Diğer taraftan altında fay hatları olduğu söylenen dağda fay hatları uyarılarak depremlerin çoğalmasına sebep olacak. En önemlisi de bir topraktan altın çıkarılması için her bir kaya ya da toprak kütlesinin 1 mm. küçüklüğe kadar un gibi öğütülerek altın ayrışması yapılacak. Bu da Murat Dağı kütlesinin iki katına çıkması anlamına geliyor. Yani bölgede kum gibi topraktan oluşan iki verimsiz ve boş Murat Dağı olması demektir” şeklinde görüş bildirerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

“DAĞDA DURMADAN BARAJ YAPILIYOR”

Murat Dağında bir süreç fiili olarak başladığını aktaran Taylan, “Çevreciler duyarlı ancak henüz olayın boyutunun farkında değiller. Bölgeye en yakın olan Bahadır köyü halkı duyarsız. Oralarda çinko arandığını belirtiyorlar. Yöneticilerimiz konuyu pek takip etmiyorlar, zira onlar da mevzuata ve evrak uygunluğuna bakıyorlar. Üstelik Bahadır’da Uşak’a su temin edecek ikinci bir barajın yapılması planları yapılıyor.

Yalnız burada büyük ve doğrudan bir altın çıkarılması sonucunda Banaz, Uşak değil tüm Ege Bölgesini etkileyecek bir çevre kirliliği oluşacak” diyerek endişelerini dile getirdi.

muratdagi (12) muratdagi (1) muratdagi (7)

1,279 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap